Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4PSVPC3DSXONE
Okładka Without Escape (PS4)

Without Escape

Hybryda przygodówki point-and-click oraz gry typu HOPA, w której naszym zadaniem jest ucieczka z alternatywnej rzeczywistości przywodzącej na myśl piekło.

Przygodowe | ukryte przedmioty | point-and-click | horror | indie

Okładka Without Escape (PS4)

data premiery gry:

24kwi2018

PC

18lip2019

3DS

14sty2020

PS4 PSV

15sty2020

XONE

Without Escape jest debiutanckim dziełem niezależnego studia Bumpy Trail Games. Produkcję zrealizowano w konwencji przygodówki point-and-click wzbogaconej elementami HOPA.

Fabuła

Akcja Without Escape rozpoczyna się w mroźną, zimową noc. Po powrocie do pustego domu główny bohater położył się do łóżka; jego sen został jednak przerwany przez dziwny hałas. Próbując zidentyfikować źródło tajemniczych dźwięków, protagonista odkrył, że jego dom zmienił się w koszmarne miejsce przywodzące na myśl piekło. Od tej pory jego zadaniem jest rozwikłanie zagadki stojącej za tą transformacją i znalezienie sposobu na ucieczkę. Historia ma nieliniowy charakter i może się zakończyć na kilka sposobów.

Mechanika

Without Escape czerpie garściami z dorobku przedstawicieli gatunku z lat dziewięćdziesiątych XX wieku, na czele z bestsellerowym cyklem Myst. Pomimo że w trakcie zabawy akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP), nie możemy swobodnie poruszać się po lokacjach – te są bowiem prezentowane w formie prerenderowanych, w większości statycznych scen. W kolejnych pomieszczeniach znajdujemy interaktywne elementy oraz przedmioty (zazwyczaj dobrze ukryte), które wykorzystujemy do rozwiązywania zagadek logicznych i środowiskowych. Pomimo mrocznego charakteru opowieści pokuszono się o urozmaicenie jej easter eggami i nawiązaniami do kultury popularnej czy innych gier wideo.

Kwestie techniczne

Oprawę graficzną Without Escape dopracowano z dbałością o detale. Grę obsługujemy przy pomocy intuicyjnego interfejsu użytkownika.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Without Escape

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Wymagania sprzętowe Without Escape

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core 2 Duo 2.0 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza, 512 MB HDD, Windows 10
Minimalne: Intel Pentium 4 2.0 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki Intel HD lub lepsza, 350 MB HDD, Windows 7

PC
PS4
PSV
3DS
XONE