Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Whateverland (PC)
OkładkaWhateverland (PC)

Whateverland PC

Przygodówka typu point-and-click charakteryzująca się nieliniową opowieścią, osadzoną w świecie pełnym magii i różnorakich dziwności. Whateverland został stworzony i wydany przez niezależne studio Caligari Games.

Przygodowe | point-and-click | 2D | crowdfunding | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Whateverland Premiera PC

15września2022

Steam

15września2022

producent: Caligari Games wydawca: Caligari Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Whateverland

Syberia

Najdłuższa Podróż

Memoria

Whateverland to gra przygodowa typu point & click, która umożliwia graczowi podejmowanie wyborów kształtujących dalszy ciąg opowieści. Akcja produkcji rozgrywa się w świecie posiadającym nadnaturalne elementy, takie jak magia czy inne wymiary. Tytuł oferuje również kilka oryginalnych rozwiązań w warstwie rozgrywki. Za jego opracowanie i wydanie odpowiada niezależny zespół Caligari Games (znany z ciekawej przygodówki The Great Perhaps z 2019 roku).

Fabuła

W Whateverland wcielamy się w Vincenta: złodzieja, który podejmuje próbę kradzieży cennego naszyjnika z posiadłości starszej kobiety o imieniu Beatrice. Niestety sytuacja bardzo się komplikuje - bohater zostaje przyłapany na gorącym uczynku, a staruszka okazuje się być potężna wiedźmą. W ramach kary protagonista zostaje wysłany do tytułowego Whateverlandu - swoistego więzienia zamieszkiwanego przez wrogów czarownicy. Vincent nawiązuje współpracę z niejakim Nickiem i stara się znaleźć wyjście z dziwnej krainy.

Mechanika

Whateverland jest dwuwymiarową przygodówką typu point & click, w której akcję obserwujemy z różnych perspektyw (choć najczęściej z boku - tzw. widok side-scrollowy). Zabawa polega na eksplorowaniu lokacji, rozmawianiu z postaciami, odnajdowaniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek.

Ważną rolę odgrywa również podejmowanie wyborów - opowieść nie jest liniowa i nasze decyzje wpływają na jej dalszy kształt (twórcy przygotowali kilka odmiennych zakończeń). Co ważne, dotyczy to nie tylko dialogów, ale też rozgrywki - w związku z tym, że Vincent jest złodziejem, gracz ma możliwość okradania napotkanych postaci, co oczywiście może wpłynąć na to, jak traktują one głównego bohatera.

W produkcji znajdziemy też kilka minigier, które urozmaicają zabawę, w tym turowy, strategiczny symulator sportowy.

Tryby gry

W Whateverland możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Whateverland posiada ciekawą, dwuwymiarową grafikę. Składają się na nią głównie ręcznie rysowane ilustracje i animowane modele postaci, na które tu i tam nałożono dodatkowo efekty specjalne (takie jak np. dym czy światło). Gra jest utrzymana w intrygującej, nieco baśniowej stylistyce, która budzi skojarzenia z ilustrowanymi książkami dla dzieci - równocześnie jednak produkcja charakteryzuje się dość ponurą atmosferą. Całość z pewnością może się podobać.

Dobre wrażenie sprawia także oryginalna, klimatyczna ścieżka dźwiękowa, nagrana m.in. z wykorzystaniem saksofonu.

Tryb gry: single player  

Whateverland cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Whateverland: 12+

Whateverland Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7790 lub lepsza
  • 7 GB HDD
  • Windows 7 64-bit