Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Urtuk: The Desolation (PC)

Urtuk: The Desolation PC

Taktyczna gra RPG z elementami roguelike’a, zabierająca nas do mrocznego świata fantasy. W Urtuk: The Desolation wcielamy się w bohatera, który wraz z drużyną wędruje po posępnej krainie w poszukiwaniu leku na swoją mutację i stawia czoła zastępom przeciwników.

RPG | fantasy | turowe | roguelike | taktyczne | 2D | indie

PC Windows
Okładka Urtuk: The Desolation (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

14lutego2020

wczesny dostęp

27lutego2021

27lutego2021

Steam

Urtuk: The Desolation to taktyczna gra RPG wzbogacona o elementy zaczerpnięte z gatunku roguelike. Autorem tej produkcji jest David Kaleta – niezależny deweloper ze Słowacji.

Fabuła

Urtuk: The Desolation zabiera nas w podróż do mrocznego świata fantasy. Przed wiekami miała tu miejsce wojna pomiędzy ludźmi i gigantami, w wyniku której ci drudzy całkowicie wyginęli. Po latach odkryto, że Esencja Życia pozyskiwana z ich kości może znacznie przysłużyć się ludziom, lecząc choroby, przyspieszając gojenie ran, a nawet spowalniając lub powstrzymując proces starzenia. Niestety w wielu przypadkach jej zastosowanie przynosiło zgoła odmienne efekty, prowadząc do przerażających mutacji i śmiertelnych schorzeń. Ludzie nie dawali jednak za wygraną i prowadzili eksperymenty mające na celu wydobycie jej prawdziwego potencjału.

W trakcie zabawy wcielamy się w Urtuka, który padł ofiarą takich badań. Po ucieczce z tak zwanego Sanatorium protagonista dotknięty mutacją, która z każdym dniem pogarsza jego stan, przemierza pełen niebezpieczeństw świat w poszukiwaniu antidotum. Jeśli nie uda mu się w porę znaleźć lekarstwa, będzie musiał pożegnać się z życiem. Urtuk nie jest jednak skazany na samotną przeprawę, gdyż z czasem dołączają do niego inni poszkodowani.

Mechanika

W Urtuk: The Desolation akcję ukazano w widoku izometrycznym. Filarem gry jest generowana proceduralnie kampania, a zabawa toczy się na dwóch płaszczyznach. Na mapie globalnej Urtuk i jego drużyna przemierzają rozległy świat, natomiast kiedy napotkają przeciwników, rozgrywka przenosi się na arenę pokrytą siatką heksagonalnych pól. Potyczki toczą się w trybie turowym, a w ich trakcie równie ważne, co umiejętne wykorzystywanie zdolności poszczególnych postaci (reprezentujących różnorodne profesje), jest robienie użytku z możliwości oferowanych przez otoczenie. Przykładowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by spychać wrogów w przepaść, natomiast łuczników warto ustawiać na wzniesieniach, co zapewni im przewagę wysokości.

W miarę postępów bohaterowie zdobywają punkty doświadczenia i awansują na kolejne poziomy. Choć po każdym takim awansie odblokowują nowe umiejętności, jest to tylko jeden ze sposobów na rozwój Urtuka i jego świty. Nasi podopieczni mogą bowiem odbierać poległym adwersarzom ich zdolności (mowa między innymi o popychaniu wrogów przy trafieniach krytycznych, automatycznym kontrataku lub uniknięciu śmiertelnego ciosu), a także uczyć się nowych „skilli” poprzez wykonywanie określonych czynności w walce. Ponadto herosi znajdują coraz potężniejsze wyposażenie i artefakty, które również zwiększają ich potencjał bojowy.

Kwestie techniczne

Urtuk: The Desolation posiada ręcznie rysowaną grafikę utrzymaną w posępnej stylistyce.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9.8 / 10 na podstawie 6 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Gry podobne do Urtuk: The Desolation

Wymagania wiekowe Urtuk: The Desolation

16+

Wymagania sprzętowe Urtuk: The Desolation

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza
  • 600 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8/10