Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Urban Strife (PC)
OkładkaUrban Strife (PC)

Urban Strife PC

Urban Strife to turowa gra strategiczna/RPG z elementami survivalu autorstwa White Pond Games. Chwyć za broń i wraz ze sprzymierzeńcami spróbuj przetrwać w owładniętym przez zombie, postapokaliptycznym miasteczku.

RPG | turowe | zombie | postapokalipsa | widok izometryczny | taktyczne | survival

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Urban Strife Premiera PC

wczesny dostęp

wrzesień2022

data nieogłoszona

producent: White Pond Games wydawca: MicroProse Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Urban Strife

Fallout 2

Wasteland 3

Dead State

Urban Strife to gra turowa typu RPG survival z oldskulową mechaniką, utrzymana w klimatach postapokaliptycznego świata zombie. Producentem gry jest studio White Pond Games, założone przez dwóch deweloperów odpowiedzialnych m. in. za powstanie serii Assassin’s Creed czy gier marki Tom Clancy’s. US posiada rozwinięte AI oraz możliwość zaawansowanej modyfikacji rozgrywki.

Fabuła

Akcja gry toczy się w fikcyjnym Urban – niewielkim miasteczku ulokowanym gdzieś na południu Stanów Zjednoczonych – dwa lata po tym, jak pandemia wirusa niemal unicestwiła całą ludzkość. Nieliczne ocalałe grupy toczą beznadziejną walkę, chroniąc się za prowizorycznymi murami i dzieląc kurczącymi zapasami żywności.

Historia prowadzonej przez gracza postaci rozpoczyna się w momencie, gdy odratowana i przywrócona do pełni sił z pomocą życzliwych mieszkańców Urban Shelter orientuje się, w jakim położeniu znajduje się ta społeczność. Ocaleli są słabi i przerażeni, a także zbyt starzy lub zbyt młodzi, by chwycić za broń i stanąć do walki. By wydostać się poza mury, potrzebują przewodnictwa odważnego bohatera, który poprowadzi ich albo ku upragnionej wolności, albo ku ostatecznej zgubie.

Mechanika

Celem gry jest utrzymanie małej społeczności Urban przy życiu. By tego dokonać, gracz wraz ze swoim zespołem nieco szurniętych strażników musi odpierać zmasowane ataki hord zombiaków. Musi też przywrócić miasto do ponownego funkcjonowania, odbudować miejskie radio, zatroszczyć się o ponowne otwarcie szpitala, przerobić warsztat, zapewnić stały barak drużynie itd. Jego zadaniem jest również pośredniczenie w zawieraniu sojuszy i zwalczanie wojen między frakcjami.

Gracz tworzy swoją postać od podstaw, dostosowując jej wygląd oraz zestaw bazowych umiejętności. Drzewo skilli pozwala mu też na późniejsze odblokowanie potężnych specjalnych umiejętności. Budowana podczas rozgrywki reputacja bohatera pozwoli mu także na pozyskiwanie nowych sojuszników lub przyczyni się do zaognienia konfliktu z wrogimi ugrupowaniami.

W starciu gracz może posłużyć się zarówno shotgunem, karabinem automatycznym lub też wykorzystać do walki stary kij bejsbolowy lub zwyczajnie rzucić się na przeciwnika z pięściami. Ma też możliwość tworzenia pułapek, w które może zwabiać zombiaki i tym samym pozbyć się kilku od razu, bez potrzeby narażania się na bezpośrednie starcie. Ładunki wybuchowe oraz koktajle Mołotowa pozwalają mu na wywabianie wrogów z kryjówek, a pistolet z tłumikiem czy kusza na szybkie i ciche pozbycie się umarlaków. Do wywołania większego zamieszania posłuży natomiast rzadki wielkokalibrowy karabin wyborowy, który zniszczy nie tylko wejście, ale połowę ściany budynku. W Urban Strife każdy pocisk posiada własną trajektorię lotu, z mocą penetracji materiału specyficzną dla danego kalibru.

Starcia przeprowadzane są w turach na mapie izometrycznej, z punktami akcji. Projekty poziomów pozwalają na taktyczną elastyczność: przerwanie ognia, wejście przez okno, walkę na dachu, zniszczenie osłony. W grze możliwe jest również skradanie, oparte o dynamiczny widok oraz zasięg słuchu. Sposób poruszania się zombiaków również jest unikatowy, co czyni je bardziej wymagającymi przeciwnikami niż w klasycznych strategiach. Przemieszczają się w tłumie, wszystkie naraz podczas jednej tury, ponadto każdy z nich działa według własnych czujników i alarmów. Jeżeli gracz nie przemyśli dobrze danego ruchu, czeka go szybka śmierć.

Grający ma do dyspozycji własną, ufortyfikowaną bazę, w której może naprawiać oraz ulepszać swój sprzęt. Gospodarka Urban Strife jest bardzo rozbudowana, z dostępem do czarnego rynku i możliwością handlu między frakcjami. Dostępna jest również opcja tworzenia własnej broni lub sprzętu w specjalistycznych warsztatach. Gracz może też zdobyć tajne przepisy, przetrząsając ukryte obszary, nawiązując kontakt z nietypowymi NPC lub tworząc sojusze z niektórymi frakcjami.

Podejmowane podczas rozgrywki decyzje mają wpływ na fabułę oraz zachodzące w mieście zmiany. Reputacja głównego bohatera decyduje również o tym, jak będzie on postrzegany przez poszczególne grupy NPC. Dopóki mieszkańcy Urban mają dostęp do wody i wyżywienia, dopóty będą chętnie wspierać bohatera w jego działaniach. By zapewnić im dobre warunki gracz musi nawiązać sojusze z działającymi w mieście gangami, które zapewnią mu wsparcie, dostęp do unikalnych materiałów i broni. W Urban Strife występują trzy silne ugrupowania, które w zależności od działań gracza mogą przybyć mu z pomocą lub obrócić przeciwko niemu: The Cult of Second Chance, The Shady Lady Bikers oraz The Rogue Army Garrison.

Kwestie techniczne

Gra posiada przyjemną, trójwymiarową grafikę, ukazaną w rzucie izometrycznym. Urban Strife jest wyposażony w Modding SDK, zawierający rozwinięty edytor i system projektowania, który pozwoli na tworzenie zarówno prostych, jak i bardziej zaawansowanych modów.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6.2 / 10 na podstawie 6 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Urban Strife: 18+

Urban Strife Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Quad Core 2.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Quad Core 3.0 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 580 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit