Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4PSVSwitch
Okładka Ultracore (PS4)

Ultracore

Platformówka typu metroidvania w konwencji shoot’em upa. Studio DICE anulowało ten projekt tuż przed premierą w 1994 roku; ponad 20 lat później grę przejęła firma Strictly Limited Games, by dokończyć ją i przenieść na nowe platformy.

Akcji | science fiction | platformówki | 2D | metroidvania | side-scroll | strzelanki

Okładka Ultracore (PS4)

data premiery gry:

23cze2020

PS4 Switch

24lip2020

PSV
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ultracore to oldskulowa produkcja typu metroidvania, utrzymana w konwencji klasycznego shoot’em upa. Historia tej gry sięga lat dziewięćdziesiątych, kiedy to pracowało nad nią szwedzkie studio DICE. Hardcore, bo takie miano nosił ów tytuł, miał trafić między innymi na Amigę oraz Segę Mega Drive. W 1994 roku jego wydawca (firma Psygnosis) uznał jednak, że w obliczu zmian zachodzących w branży gier wideo projekt może nie wzbudzić należytego zainteresowania i choć prace nad nim były już na finiszu, postanowił go anulować. Ponad dwadzieścia lat później zainteresowała się nim firma Strictly Limited Games, która zdecydowała się doprowadzić go do końca i wydać pod nowym tytułem na współczesnych platformach.

Fabuła

Ultracore zabiera nas w podróż do uniwersum science fiction. W trakcie zabawy wcielamy się w bohatera, który stawia czoła armii robotów.

Mechanika

W Ultracore akcję ukazano z boku. Rozgrywka polega przede wszystkim na eliminacji hord adwersarzy; wśród nich znajdziemy zarówno szeregowych oponentów występujących w ilościach hurtowych, jak i znacznie potężniejszych wrogów pełniących rolę bossów (zazwyczaj strzegących przejść do następnych etapów, chociaż nie zawsze). Eliminujemy ich, korzystając z broni palnej. Ponadto ważną rolę odgrywa przemierzanie kolejnych lokacji, które układają się na kształt rozległego labiryntu; ich eksploracja wymaga przeskakiwania po platformach i omijania licznych zabójczych pułapek.

Kwestie techniczne

Ultracore posiada dwuwymiarową grafikę utrzymaną w stylistyce retro. To ostatnie przyszło twórcom o tyle łatwo, że wieńcząc projekt rozpoczęty przez DICE, korzystali z oryginalnych narzędzi (tworzonych z myślą o grach zmierzających na konsolę Sega Mega Drive), a dopiero później skonwertowali go na współczesne platformy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Ultracore

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PS4
PSV
Switch