Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS2GCNXBOX
Okładka Ultimate Spider-Man (PC)

Ultimate Spider-Man

Kolejna odsłona rozwijanej przez koncern Activision serii, przeznaczonej dla wielbicieli przygód Człowieka-Pająka.

Akcji | TPP | komiksy | superbohaterowie | Spider-Man | Marvel Comics

Okładka Ultimate Spider-Man (PC)

data premiery gry:

22wrz2005

XBOX PS2 PC GCN
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ultimate Spider-Man to kolejna propozycja firmy Activision dla wielbicieli przygód Człowieka Pająka. Realizacją produktu zajęło się doskonale znane wielbicielom „rozpinacza pajęczyn” studio Treyarch.

W przeciwieństwie do poprzednich produkcji, gra nie nawiązuje do popularnych filmów Sama Raimi’ego, ale koncentruje się na wydawanym w Stanach Zjednoczonych komiksie pod tym samym tytułem. Ultimate Spider-Man to przystosowana do potrzeb naszych czasów opowieść o początkach Petera Parkera, jako super-bohatera. W nowej serii komiksów, ów młodzieniec nadal tylko „spotyka się” z Mary Jane Watson, uczęszcza na studia i przy okazji dorabia sobie w wydawnictwie Daily Bugle, pracując przy aktualizacji stron internetowych gazety.

Akcję programu obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Jako Spider-Man, gracz może przemierzać okolice Manhattanu oraz Queens, a także odwiedzać znane z komiksu lokacje: uczelnię, budynek Daily Bugle i rodzinny dom. Gra zbudowana jest na podobnej zasadzie, co „filmowe” przygody Spider-Mana: wykonujemy różne misje, pomiędzy które wplątano wątek przewodni, związany z eksterminacją super-łotrów, takich jak np. Electro czy Rhino. Oprócz postaci Człowieka Pająka, w Ultimate Spider-Man gracz może się również wcielić w rolę Venoma – prywatnie największego wroga Petera Parkera, który dysponuje zbliżonymi do Spider-Mana umiejętnościami: rozpinaniem sieci, chodzeniem po ścianach, itd. Jedyna różnica pomiędzy bohaterami polega na tym, że moc Venoma czerpana jest ze specyficznego kostiumu, będącemu w istocie symbiontem pozaziemskiego pochodzenia. Aby przeżyć, musi on nieustannie „żywić się” cywilami, gdyż tylko w ten sposób zapewni swojemu właścicielowi pełnię sił.

Obaj panowie pojedynkują się na ulicach Nowego Jorku za pomocą rozbudowanego systemu walki wręcz, obejmującego różne podstawowe ciosy oraz specyficzne dla każdego bohatera kombosy. Dodatkowo Venom – dzięki zwiększonej mocy – potrafi wyrywać i wykorzystywać w potyczkach elementy otoczenia.

Ultimate Spider-Man posiada ładną, rysunkową oprawę wizualną. Skojarzenie z komiksem są jak najbardziej na miejscu (każdy bohater otoczony jest nawet czarnym konturem), zwłaszcza, że wszystkie przerywniki filmowe również zrealizowane są w formie historyjki obrazkowej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 3 CD / 1 DVD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 2117 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 11 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,99 PLN

Gry podobne do Ultimate Spider-Man

Klasyfikacja PEGI Ultimate Spider-Man

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Ultimate Spider-Man

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 1.2 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 32MB (GeForce 2 lub lepsza)
  • 3.5 GB HDD
  • Windows 2000/XP
Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Ultimate Spider-Man - recenzja gry
Ultimate Spider-Man - recenzja gry

Recenzja 28 października 2005, 10:10

Warto również wspomnieć o pewnej ciekawostce związanej z postacią Venoma, do którego zresztą będę jeszcze wielokrotnie powracał (szczegóły już wkrótce :-)). W klasycznych komiksach jego strój był pozaziemskim symbiontem, w serii Ultimate początkowo miał służyć do zwalczania raka i nie miał nic wspólnego z „przybyszami” z obcych planet. Nie chcąc zdradzać zbyt dużej ilości szczegółów dodam jeszcze, iż fabuła recenzowanej gry do wielu tych wątków w bezpośredni sposób się odwołuje, wyjaśniając jednocześnie szereg spraw związanych z przeszłością wspomnianego przed chwilą Venoma, czy zagadkową śmiercią ojca Petera Parkera. Obawiam się jednak, iż osoby, które na co dzień nie interesowały się komiksami z tytułowej serii mogą początkowo mieć spore problemy z prawidłowym zrozumieniem niektórych sytuacji. Przed przystąpieniem do właściwej gry radziłbym więc zaopatrzyć się w kilka pierwszych zeszytów, dzięki czemu przyjemność z odkrywania kolejnych elementów fabuły będzie nieporównywalnie większa.

XBOX
PS2
PC
GCN