Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPSPPS2
Okładka Twisted Metal: Head-On (PSP)

Twisted Metal: Head-On

Pierwsza próba przeniesienia słynnej serii na przenośną konsolkę firmy Sony. Zasiadamy za sterami jednej z kilkunastu zróżnicowanych maszyn i bierzemy udział w serii dynamicznych pojedynków na specjalnie przygotowanych arenach.

Akcji | samochodowe | tytuły ekskluzywne PlayStation

Okładka Twisted Metal: Head-On (PSP)

data premiery gry:

15mar2005

PSP

2cze2008

PS2
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Twisted Metal: Head-On jest pierwszą próbą przeniesienia słynnej serii na handheld firmy Sony (później udostępnioną również na PS2). Pomimo tego, iż opisywany tytuł nie nawiązuje bezpośrednio do żadnej z wydanych w przeszłości pozycji, można się doszukać wielu elementów wspólnych. Podobieństwa można zauważyć między na innymi na przykładzie niektórych aren czy biorących udział w starciach pojazdów.

Zasady rozgrywki pozostały praktycznie niezmienione. Przystępujemy do serii pojedynków zasiadając za sterami jednej z kilkunastu dostępnych maszyn (w sumie przygotowano czternaście wehikułów). Wybór pojazdu odgrywa kluczową rolę. Każda z maszyn dysponuje innymi typami ataków, wymusza też na graczu wypracowanie określonej taktyki. Przykładowo, w przypadku monster-trucka można pokusić się o taranowanie pozostałych aut, właściciel niewielkiego coupe musi natomiast tego typu uderzeń unikać, nadrabiając te straty ogromną zwinnością.

Kluczowy punkt programu stanowi tryb kariery, w którym do pokonania jest kilkanaście zróżnicowanych poziomów. Przygotowane przez autorów gry mapy są wyjątkowo rozbudowane. Można na nich również odnaleźć wiele cennych bonusów, przydatnych przy eksterminacji innych aut, czy unikaniu ich ataków. Pojedynki toczą się w wielu różnych miejscach – na ulicach miast, specjalnych arenach, a nawet na dachach wieżowców. W miarę postępów w rozgrywce gracz zdobywa nowe typy upgrade’ów, dzięki którym może zwiększać siłę ognia, wzmacniać posiadany pojazd, czy też wyposażać go w turbodoładowanie. Na uwagę zasługują również liczne minigry, dzięki którym można odblokować dodatkowe nagrody. Poszczególne etapy mogą na przykład wymagać zaliczania kolejnych checkpointów, czy też zlikwidowania wszystkich obiektów w wyznaczonym czasie. Head-On posiada również dość rozbudowany multiplayer.

Oprawa wizualna Head-On prezentuje bardzo wysoki poziom wykonania. Tyczy się to przede wszystkim szczegółowo zrealizowanego otoczenia, sporego dystansu rysowania, oraz płynnego przebiegu rozgrywki. Oprawa dźwiękowa omawianej gry pod wieloma względami odwołuje się do wersji wydanej na PS2, czyli Twisted Metal: Black. Widać to szczególnie na przykładzie odgłosów towarzyszących toczonym na ekranie konsolki bitwom.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   sieć lokalna     Liczba graczy: 1-6  

Nośnik: 1 UMD

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

Gry podobne do Twisted Metal: Head-On

Klasyfikacja PEGI Twisted Metal: Head-On

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Twisted Metal: Head-On

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
  • Multi Tap
  • Network Adaptor
Nowy Twisted Metal w 2011 roku
Nowy Twisted Metal w 2011 roku

wiadomość16 czerwca 2010

Od kilku tygodni David Jaffe przekonywał stanowczo, że nie pracuje nad nowym Twisted Metal. Wczoraj twórca mógł w końcu przestać ukrywać projekt i zaprezentować go w towarzystwie Scotta Campbella oraz kolegów ze studia Eat Sleep Play na konferencji Sony. Odświeżona odsłona serii trafi na PlayStation 3 w przyszłym roku i przypomni charakterystyczną rozgrywkę.

Jaffe potwierdza - Twisted Metal zmierza na PlayStation 3
Jaffe potwierdza - Twisted Metal zmierza na PlayStation 3

wiadomość8 lutego 2008

Pamiętacie jeszcze informację o supertajnym kodzie umieszczonym w bonusowych filmikach traktujących o historii serii Twisted Metal dołączonych do amerykańskiego wydania gry Twisted Metal Head On: Extra Twisted Edition?

Kod Davida Jaffe - czyli przyszłość serii Twisted Metal
Kod Davida Jaffe - czyli przyszłość serii Twisted Metal

wiadomość7 lutego 2008

David Jaffe, autor pierwszej części God of War co prawda rozstał się z Sony, ale nie zamierza rozstawać się z marką PlayStation. Założył więc własną firmę o nazwie Eat Sleep Play, której gra Twisted Metal: Head-On: Extra Twisted Edition ukazała się przed dwoma dniami w Stanach Zjednoczonych na konsolę PlayStation 2.

Twisted Metal na PS2 będzie czymś więcej niż zwykłym portem z PSP
Twisted Metal na PS2 będzie czymś więcej niż zwykłym portem z PSP

wiadomość5 grudnia 2007

Od dawna wiemy już, że na PlayStation 2 powstaje Twisted Metal: Head-On (od studia Eat Sleep Play), który ma być konwersją produkcji o tym samym tytule z PSP. Na oficjalnym blogu PlayStation David Jeffe (współzałożyciel wspomnianej firmy) opowiedział trochę o tej grze podkreślając, że wersja na PS2 nie będzie zwykłym, kolejnym, nic nie wnoszącym portem.

Trzy exclusive’y na PlayStation 3 od twórcy God of War
Trzy exclusive’y na PlayStation 3 od twórcy God of War

wiadomość9 sierpnia 2007

David Jaffe, pracujący niegdyś nad grami z cyklu God of War, zdradził w wywiadzie dla magazynu GamePro, że jego niedawno utworzone studio Eat, Sleep, Play stworzy trzy exclusive’y na konsolę PlayStation 3.

PSP
PS2