Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3PCX360
Okładka Turning Point: Fall of Liberty (PS3)

Turning Point: Fall of Liberty

Akcji | FPP | II wojna światowa | alternatywna historia | strzelanki

Okładka Turning Point: Fall of Liberty (PS3)

producent: Spark Unlimited

wydawca: Codemasters

wydawca PL: Codemasters

Strona oficjalna

data premiery gry:

26lut2008

PC X360 PS3
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Turning Point: Fall of Liberty to dynamiczna strzelanina, w której wydarzenia obserwuje się z perspektywy pierwszej osoby. Gracz wciela się w postać partyzanta z okresu II Wojny Światowej. Za przygotowanie tego tytułu odpowiedzialne jest studio developerskie Spark Unlimited. Firma ta zasłynęła też dzięki takim strzelaninom jak Call of Duty: Finest Hour czy Legendary: The Box.

W 1931 roku Winston Churchill został w Nowym Jorku potrącony przez taksówkę. Przyszły premier Wielkiej Brytanii przeżył wypadek, a potem przeszedł do historii jako jeden z przywódców światowych, który przyczynił się do kapitulacji nazistowskich Niemiec. Co by się jednak stało, gdyby polityk zginął pod kołami samochodu w Stanach Zjednoczonych? Na to pytanie opisywana gra próbuje udzielić odpowiedzi, proponując alternatywne spojrzenie na II Wojnę Światową. Brak charyzmatycznego przywódcy w brytyjskim parlamencie powoduje, że Anglia poddaje się Nazistom. Ten sam los w krótkim czasie podziela reszta Europy. Dla Amerykanów, którzy wedle odmienionego biegu historii nie brali udziału w starciach z wojskami III Rzeszy, wojna rozpoczyna się w latach pięćdzesiątych XX wieku. Stany Zjednoczone zaatakowane zostają przez Nazistów, którzy swoją inwazję rozpoczynają od ataku na Nowy Jork. Niemieckie okręty wojenne szybko przejmują port, samoloty systematycznie bombardują miasto, a olbrzymie sterowce zrzucają żołnierzy, którzy rozpoczynają przejmowanie metropolii budynek po budynku. Upadek Nowego Jorku i groźba szybkiego zdobycia przez hitlerowców stolicy kraju, stawia dowództwo sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych przed widmem klęski.

W trakcie rozgrywki zadaniem gracza staje się eliminowanie żołnierzy wroga oraz wykonywanych powierzonych zadań. Kolejne misje dotyczą między oswobadzania sympatyzującego z rebeliantami generała, czy przeprowadzania szturmu na kontrolowany przez Nazistów Biały Dom. Przeważnie działa się w pojedynkę, choć w niektórych przypadkach na mapie pojawiają się sojusznicy (głównie inni rebelianci). Do dyspozycji gracza oddano bogaty arsenał środków zagłady, obejmujący między innymi pistolety maszynowe, karabiny zwykłe i snajperskie, shotguny, czy wyrzutnie rakiet. Producent zadbał ponadto o możliwość staczania walk wręcz. Złapanych wrogów można w efektowny sposób się pozbyć (np. spychając ich z dużej wysokości) lub wykorzystać w formie żywej tarczy. Zabawę urozmaicają też proste mini-gry logiczne, polegające na konieczności uzbrajania ładunków wybuchowych.

Główny bohater odwiedza trzy główne lokacje. Oprócz wspomnianego już wyżej Nowego Jorku są to również Waszyngton i Londyn. Jeden z etapów rozgrywany jest ponadto na pokładzie ogromnego sterowca. Zabawa cechuje się liniowym przebiegiem rozgrywki. Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza zadbano także o multiplayer. Starcia mogą być prowadzone na czterech różnych mapach. Jeśli zaś chodzi o dostępne tryby zabawy, są to dwie odmiany deathmatcha – zwykły i drużynowy (TDM). Turning Point: Fall of Liberty wykorzystuje nowoczesny silnik graficzny o nazwie Unreal Engine 3. Gracze mogą liczyć przede wszystkim na szczegółowo wykonane modele widocznych na ekranie postaci. Nie zabrakło także zaawansowanego oświetlenia czy towarzyszących starciom efektownych eksplozji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 6,8 / 10 na podstawie 600 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7 / 10 na podstawie 22 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Gry podobne do Turning Point: Fall of Liberty

Klasyfikacja PEGI Turning Point: Fall of Liberty

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Turning Point: Fall of Liberty

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.8 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB RAM (GeForce 7600 lub lepsza)
  • 6 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Turning Point: Fall of Liberty - recenzja gry
Turning Point: Fall of Liberty - recenzja gry

Recenzja 2 kwietnia 2008, 11:20

Gra podzielona jest na trzy rozdziały, rozgrywane w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Londynie. Tak na dobrą sprawę żadnego z tych miast nie można sobie jednak dokładniej zwiedzić, a to dlatego, że zabawa ma liniowy przebieg. Ze wszystkich stron jesteśmy więc otoczeni obiektami, których ominięcie nie jest możliwe. Nie miałbym nic przeciwko takim rozwiązaniom, gdyby producent wzorem chociażby wybranych odsłon serii Call of Duty przyczynił się do zwiększenia atrakcyjności rozgrywki. Po raz kolejny uwidacznia się tu jednak brak doświadczenia autorów gry. Stanowiąca wstęp do kampanii single player inwazja na Nowy Jork byłaby przecież świetnym materiałem na widowiskową bitwę. W opisywanej grze misja ta niczym szczególnym się nie wyróżnia. Nie czuje się zagrożenia ze strony atakujących wojsk, a przelatujące nad głowami mieszkańców Nowego Jorku pojedyncze samoloty losowo rozbijają się o okoliczne wieżowce, nie zachęcając zbytnio do przyglądania się tym wydarzeniom. W kolejnych etapach jest jeszcze gorzej. Poza kilkoma miejscami, w których bierze się udział w ataku na Biały Dom czy broni się fortyfikacji na Manhattanie, działa się w pojedynkę i właściwie z dala od miejsc, gdzie powinny toczyć się zażarte walki.

PC
X360
PS3