Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS2PS3PSPX360Wii
Okładka Transformers: The Game (PC)

Transformers: The Game

Firmowana przez Activision dynamiczna gra akcji, będąca adaptacją amerykańskiej superprodukcji filmowej z 2007 roku.

Akcji | TPP | filmy | Transformers

Okładka Transformers: The Game (PC)

data premiery gry:

26cze2007

PC PS2 PS3 X360 Wii PSP

Transformers: The Game jest firmowaną przez Activision adaptacją amerykańskiej superprodukcji filmowej z 2007 roku, opartej na licencji niezwykle popularnego uniwersum Transformersów. Chociaż produkt w dużej mierze wykorzystuje scenariusz filmu, to zapewnia nam też znaczny stopień swobody, szczególnie w zakresie wyboru robotów czy demolowania otoczenia.

Zabawę rozpoczynamy od wyboru strony konfliktu, co ma niebagatelny wpływ na całokształt rozgrywki. Obie frakcje oferują oddzielne, właściwe dla siebie kampanie oraz otoczki fabularne. Decydując się na misje Autobotów (do dyspozycji m.in. Optimus Prime, Ironhide, Bumblebee), rozgrywka w nieco większym stopniu odwzorowuje wydarzenia zawarte w oryginalnym scenariuszu filmowym, zaś naszym głównym celem jest obrona ukochanej planety Ziemi przed wrogimi robotami. Jeśli jednak bardziej rajcuje nas zła strona, wybieramy kampanię Deceptikonów (Megatron, Barricade, Starscream i inni) i bierzemy udział w szeregu nieco bardziej hipotetycznych fabularnie misji, których pozytywne wypełnienie może w decydującym stopniu wpłynąć na losy niebieskiej planety. Rzucony w wir wydarzeń gracz ma okazję odwiedzić znane z filmu miejsca oraz wziąć udział w najbardziej znamiennych bitwach z dużego ekranu. Warto jednak zauważyć, iż fabuła nie narzuca użytkownikowi sposobu, w jaki musi poradzić sobie z wyznaczonymi zadaniami, wręcz przeciwnie – wymaga od niego pewnej dozy inspiracji i pomysłowości w wykonywaniu „obowiązków” (mamy tutaj do czynienia raczej z rozwiązaniem przywodzącym na myśl np. Crackdown czy GTA).

Program utrzymany jest w dosyć standardowej konwencji gry akcji, obfituje więc w bezpośrednie starcia między dobrymi i złymi transformersami. Oczywiście, gracz musi nauczyć się robić właściwy użytek z zalet i właściwości kierowanego przez siebie robota – każdy z nich może w dowolnym momencie przekształcić się w swoją alternatywną formę, otrzymując zupełnie nową paletę specjalnych umiejętności. Sprawne i umiejętne wykorzystanie unikalnych cech tych arcyciekawych maszyn bezpośrednio wpływa na skuteczność w starciach. Dochodzi tutaj jeszcze jeden, bardzo oryginalny i innowacyjny czynnik – teren, a konkretnie występujące na nim obiekty. Jak wiemy, akcja w dużej mierze dzieje się w wielkim mieście, zaś mając na uwadze rozmiary i siłę transformersów, niemal każdy pojazd, budynek czy instalacja mogą bez trudu zostać przez nich zrównane z ziemią. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z lokalnego otoczenia i np. zwiększyć swoje możliwości bojowe – każdy słup, samochód czy drzewo można podnieść i wykorzystać jako broń, czy to miotaną, czy do walki wręcz. Podobny użytek można zrobić z maszyn wrogiej nam frakcji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena gry 6,4 / 10 na podstawie 2516 ocen czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Transformers: The Game

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Transformers: The Game

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2 GHz, 1 GB RAM, karta grafiki 64 MB (GeForce 4 lub lepsza), 4 GB HDD, Windows XP/Vista

Sony PlayStation 2

Wykorzystuje: karta pamięci 8 MB

PlayStation Portable

Wykorzystuje: karta pamięci 32 MB

Transformers: The Game - recenzja gry

Recenzja 18 lipca 2007, 15:17

Zgodnie z obietnicami twórców, w grze możemy wcielić się w sumie w dziewięć transformerów (Optimus Prime, Bumblebee, Jazz, Ironhide, Megatron, Barricade, Blackout, Starscream, Scorponok). Niestety, nie mamy żadnego wpływu na to, kiedy kierujemy danym robotem – wymogi fabuły. Wiernych fanów zapewne zadowoli fakt, że głosy dwóch odwiecznych wrogów, Optimus Prime’a i Megatrona podkładają ci sami ludzie, co w pierwszej kreskówce sprzed 23 lat – Peter Cullen i Frank Welker. Ogólnie rzecz biorąc trudno jest mi powiedzieć coś konkretnego na temat jakości podkładanych głosów w stosunku do pierwowzoru, a to dlatego, że – jak wspominałem – z kreskówką nie miałem do czynienia, w każdym bądź razie nie zawadzały mi. Jedynie głos Jazza sprawiał wrażenie ciut zbyt młodzieżowego. (Czy roboty się starzeją?!)

PC
PS2
PS3
X360
Wii
PSP