Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweXONEPS4SwitchPC
Okładka Toki (XONE)
OkładkaToki (XONE)

Toki

Remake klasycznej platformówki, w którym wcielamy się w tytułowego bohatera zamienionego w małpę. Zadaniem, jakie musi wykonać Toki, jest dotarcie do złotego pałacu złowrogiego Doktora Vookimedlo, uratowanie porwanej Miho i odzyskanie swojej dawnej postaci przystojnego wojownika.

Zręcznościowe | platformówki | 2D | reedycje/remastery/remaki | side-scroll

Toki to remake platformowej gry akcji, która w 1989 roku trafiła na komputery Amiga, a z czasem doczekała się konwersji na inne urządzenia (na czele z konsolami Nintendo Entertainment System oraz Sega Mega Drive). Opisywany tytuł, nad którym pieczę sprawowali twórcy oryginału – Philippe Dessoly oraz Pierre Adane – trafił na platformę Switch, nakładem firmy Microids.

Fabuła

Głównym bohaterem Toki jest tytułowy wojownik, który cieszył się życiem w dżungli ze swoją ukochaną – Miho. Kobieta padła jednak ofiarą złowrogiego Doktora Vookimedlo, który z pomocą demona Bashtara zabrał ją do swojego złotego pałacu, a protagonistę zamienił w małpę. Heros nie dał jednak za wygraną i ruszył w pościg za swoim antagonistą, mając nadzieję na uratowanie swojej wybranki oraz odzyskanie dawnej postaci.

Mechanika

W wydanym na platformie Switch Toki akcję ukazano z boku. Rozgrywka nie odbiega w znaczący sposób od gatunkowego schematu; produkcja składa się z szeregu poziomów, które przemierzamy, przeskakując po platformach, unikając pułapek oraz walcząc z napotkanymi przeciwnikami. Toki jako małpa nie umie korzystać z broni – potrafi jednak pluć w swoich adwersarzy i w ten sposób ich eliminować; oprócz standardowych oponentów, na pokonanie czekają bossowie strzegący przejść do kolejnych etapów.

Warto odnotować, że po drodze protagonista kolekcjonuje power-upy zwiększające jego możliwości. Przykładowo, królicza nóżka podnosi jego zręczność (pozwalając mu na oddawanie wyższych skoków), klucze odblokowują sekretne lokacje, z kolei hełm chroni go przed atakami wrogów.

Kwestie techniczne

Na potrzeby opisywanego remake’u gry Toki autorzy stworzyli całkowicie od nowa oprawę graficzną, którą utrzymano w kreskówkowej stylistyce budzącej skojarzenia z takimi tytułami, jak Rayman Legends czy Wonder Boy: The Dragon's Trap. Odświeżenia doczekała się również warstwa dźwiękowa.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Toki

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Toki Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows 10
Switch
PC
PS4
XONE