Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweWiiUPCPS3WiiAND3DSSwitchiOS
Okładka Toki Tori (PC)

Toki Tori

Połączenie dwuwymiarowej platformówki i gry logicznej. Przejmujemy kontrolę nad zabawnie wykonanym pisklęciem, pokonując przygotowane przez producentów plansze. Akcję obserwujemy z boku, dzięki czemu widzimy znaczny wycinek planszy i możemy zaplanować akcje z wyprzedzeniem.

Zręcznościowe | platformówki | elementy logiczne | 2D | PlayStation Move | indie

Okładka Toki Tori (PC)

producent: Two Tribes

wydawca: Two Tribes

Strona oficjalna

data premiery gry:

19maj2008

Wii

22maj2009

iOS

29sty2010

PC

11lis2011

AND

1gru2011

PS3

7lis2013

WiiU

5lis2015

3DS

30mar2018

Switch

Toki Tori na platformie PC, Switch itd. to połączenie klasycznej dwuwymiarowej platformówki oraz gry logicznej, wymagającej dogłębnego planowania dalszych posunięć. Oryginalna wersja produkcji zadebiutowała w 2001 roku na przenośnej konsoli Game Boy Color. Kilka lat później gra doczekała się jednak zupełnie nowej i opisywanej tu wersji , która następnie została przeniesiona na wiele różnych platform sprzętowych. Za stworzenie produkcji odpowiada holenderskie studio deweloperskie Two Tribes. Warto dodać, że w 2013 roku do sklepów trafił sequel Toki Tori zatytułowany Toki Tori 2.

Wersja gry na komputerach PC oferuje pełne wsparcie dla sterowania przy pomocy klawiatury i myszki. Dodatkowo w gracze znalazły się bonusowe poziomy. Które wydane zostały wraz z premierą mobilnej edycji tytułu.

Fabuła

Protagonistą gry jest malutki kurczak o imieniu Toki Tori. Po tym jak z jego rodzinnego kurnika skradziono prawie wszystkie jajka i zabrano je do tajemniczego zamku, pisklak postanawia uratować swoje niewyklute jeszcze rodzeństwo. Zanim jednak tego dokona musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, czekającymi na niego w długiej drodze do twierdzy złodziei.

Mechanika

Toki Tori łączy w sobie cechy klasycznej dwuwymiarowej platformówki oraz produkcji logicznej. W trakcie kampanii gracz odwiedza kilka odrębnych światów podzielonych na kilkadziesiąt poziomów o rosnącym stopniu trudności. Podczas zabawy kontrolujemy Toriego, a naszym zadaniem jest dotarcie do końca levelu, a także odnalezienie wszystkich ukrytych jajek. Eksplorując planszę musimy unikać znajdujących się na niej przeciwników. Istotną rolę odgrywa tu wykorzystywanie różnego rodzaju gadżetów. Są one pomocne zarówno w eliminacji potworów, jak i w docieraniu do pozornie niedostępnych stref planszy. Lista dziesięciu dostępnych narzędzi obejmuje takie wynalazki jak Telewarp (teleportacja) czy Freeze-o-Matic (zamrażanie wybranych obiektów). W razie porażki i popełnienia błędu możemy przewinąć czas i spróbować podejść do przeszkody w inny sposób. Otrzymujemy także „dziką kartę”, dzięki której możemy ominąć ograniczoną liczbę razy kłopotliwe poziomy.

Kwestie techniczne

Komiksowa oprawa graficzna Toki Tori jest kolorowa i pełna życia, ale nie zaskakuje niczym specjalnym na tle konkurencyjnych produkcji. W zależności od wybranej platformy sprzętowej różni się ona poziomem detali oraz obsługiwanymi rozdzielczościami ekranu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 61 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Toki Tori

Klasyfikacja PEGI Toki Tori

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Toki Tori

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.5 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB
  • 200 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
  • dodatkowo (PS3): PlayStation Move
Wieści ze świata (Hard Reset, Epic Games, RaiderZ) 3/11/11
Wieści ze świata (Hard Reset, Epic Games, RaiderZ) 3/11/11

wiadomość3 listopada 2011

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o finansach Namco Bandai i Square Enix, taktycznym Rainbow Moon, darmowej grze MMO RaiderZ, a także nowym trybie rozgrywki dla Hard Reset.

Wieści ze świata (Dragon Age: Redemption, Dead Rising 2: Off the Record, SOCOM) 19/10/11
Wieści ze świata (Dragon Age: Redemption, Dead Rising 2: Off the Record, SOCOM) 19/10/11

wiadomość19 października 2011

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o dodatkach do Dead Rising 2: Off the Record i SOCOM: Polskie Siły Specjalne, drugim odcinku Dragon Age: Redemption, aktualizacja PlayStation 3, najpopularniejszych grach na PlayStation Network, a także kontynuacji Toki Tori.

Wieści ze świata (Dark Souls, Worms Crazy Golf, The Book of Unwritten Tales) 17/10/11
Wieści ze świata (Dark Souls, Worms Crazy Golf, The Book of Unwritten Tales) 17/10/11

wiadomość17 października 2011

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o łataniu Dark Souls, terminie premiery Wojny Światów, demie angielskiej wersji The Book of Unwritten Tales, a także dacie debiutu Worms Crazy Golf.

Dziś startuje WiiWare w Europie

wiadomość20 maja 2008

Dziś w końcu także europejscy posiadacze konsoli Wii będą mogli cieszyć się dobrodziejstwami przygotowanego dla niej systemu sieciowej dystrybucji - WiiWare. Lista gier dostępnych na starcie różni się od tej jaką mieli mieszkańcy USA i to raczej na naszą korzyść. Chociaż jak się okazuje nie od razu otrzymamy wszystkie osiem tytułów, które wcześniej zapowiadano, lecz tylko sześć z nich.

Wii
PC
PS3
WiiU
3DS
Switch
iOS
AND