Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowe3DSSwitchPCPS3WiiUWiiiOSAND
Okładka Toki Tori (3DS)
OkładkaToki Tori (3DS)

Toki Tori

Połączenie dwuwymiarowej platformówki i gry logicznej. Przejmujemy kontrolę nad zabawnie wykonanym pisklęciem, pokonując przygotowane przez producentów plansze. Akcję obserwujemy z boku, dzięki czemu widzimy znaczny wycinek planszy i możemy zaplanować akcje z wyprzedzeniem.

Zręcznościowe | platformówki | elementy logiczne | 2D | PlayStation Move | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Toki Tori Premiera

19maj2008

Wii

22maj2009

iOS

29sty2010

PC

11lis2011

AND

1gru2011

PS3

7lis2013

WiiU

5lis2015

3DS

30mar2018

Switch

producent: Two Tribes wydawca: Two Tribes Strona oficjalna

Toki Tori na platformie PC, Switch itd. to połączenie klasycznej dwuwymiarowej platformówki oraz gry logicznej, wymagającej dogłębnego planowania dalszych posunięć. Oryginalna wersja produkcji zadebiutowała w 2001 roku na przenośnej konsoli Game Boy Color. Kilka lat później gra doczekała się jednak zupełnie nowej i opisywanej tu wersji , która następnie została przeniesiona na wiele różnych platform sprzętowych. Za stworzenie produkcji odpowiada holenderskie studio deweloperskie Two Tribes. Warto dodać, że w 2013 roku do sklepów trafił sequel Toki Tori zatytułowany Toki Tori 2.

Wersja gry na komputerach PC oferuje pełne wsparcie dla sterowania przy pomocy klawiatury i myszki. Dodatkowo w gracze znalazły się bonusowe poziomy. Które wydane zostały wraz z premierą mobilnej edycji tytułu.

Fabuła

Protagonistą gry jest malutki kurczak o imieniu Toki Tori. Po tym jak z jego rodzinnego kurnika skradziono prawie wszystkie jajka i zabrano je do tajemniczego zamku, pisklak postanawia uratować swoje niewyklute jeszcze rodzeństwo. Zanim jednak tego dokona musi zmierzyć się z wieloma przeciwnościami losu, czekającymi na niego w długiej drodze do twierdzy złodziei.

Mechanika

Toki Tori łączy w sobie cechy klasycznej dwuwymiarowej platformówki oraz produkcji logicznej. W trakcie kampanii gracz odwiedza kilka odrębnych światów podzielonych na kilkadziesiąt poziomów o rosnącym stopniu trudności. Podczas zabawy kontrolujemy Toriego, a naszym zadaniem jest dotarcie do końca levelu, a także odnalezienie wszystkich ukrytych jajek. Eksplorując planszę musimy unikać znajdujących się na niej przeciwników. Istotną rolę odgrywa tu wykorzystywanie różnego rodzaju gadżetów. Są one pomocne zarówno w eliminacji potworów, jak i w docieraniu do pozornie niedostępnych stref planszy. Lista dziesięciu dostępnych narzędzi obejmuje takie wynalazki jak Telewarp (teleportacja) czy Freeze-o-Matic (zamrażanie wybranych obiektów). W razie porażki i popełnienia błędu możemy przewinąć czas i spróbować podejść do przeszkody w inny sposób. Otrzymujemy także „dziką kartę”, dzięki której możemy ominąć ograniczoną liczbę razy kłopotliwe poziomy.

Kwestie techniczne

Komiksowa oprawa graficzna Toki Tori jest kolorowa i pełna życia, ale nie zaskakuje niczym specjalnym na tle konkurencyjnych produkcji. W zależności od wybranej platformy sprzętowej różni się ona poziomem detali oraz obsługiwanymi rozdzielczościami ekranu.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 1,2 / 10 na podstawie 63 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Toki Tori

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Toki Tori Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 1.5 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB
  • 200 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Sony PlayStation 3

PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
  • dodatkowo (PS3): PlayStation Move
Wii
PC
PS3
WiiU
3DS
Switch
iOS
AND