Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPSVPSPPS4XBOXPS2
Okładka The Warriors (PSP)
OkładkaThe Warriors (PSP)

The Warriors

"Chodzona" bijatyka The Warriors jest kolejnym dziełem projektantów, którzy stworzyli m.in. Manhunt i popularną serię Grand Theft Auto.

Akcji | TPP

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Warriors Premiera

17paź2005

PS2 XBOX

12lut2006

PSP

19kwi2016

PSV

5lip2016

PS4

producent: Rockstar Games wydawca: Rockstar Games wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

The Warriors to wydana na platformie PS2, PS4 itd. trzecioosobowa gra akcji w konwencji „chodzonej” bijatyki, oparta na motywach filmu o tym samym tytule, wyreżyserowanym w 1979 roku przez Waltera Hilla. Za powstanie gry odpowiada kanadyjski oddział twórców legendarnej serii Grand Theft Auto, czyli ekipa Rockstar Toronto, mająca na swoim koncie współpracę przy takich tytułach, jak Oni studia Bungie Software czy dwie pierwsze części cyklu Max Payne autorstwa Remedy Entertainment.

Opisywana produkcja zadebiutowała jesienią 2005 roku na konsolach Xbox i PlayStation 2, zaś dwa lata później doczekała się konwersji na handhelda PlayStation Portable. Po ponad dekadzie od premiery tytułu, wersja PSP udostęniona została również użytkownikow PlayStation Vita, zaś posiadacze PlayStation 4 otrzymali odświeżoną edycję tytułu, oferującą m.in. podrasowaną grafikę w rozdzielczości 1080p.

Fabuła

Fabuła gry The Warriors ukazuje w znacznej mierze wydarzenia, jakie rozegrały się przed właściwą akcją wspomnianego filmu, choć ostatnie misje gry mają miejsce już w jej trakcie. W grze znalazło się też pięć misji bonusowych, pełniących rolę retrospekcji.

Akcja przenosi nas na ulice Nowego Jorku drugiej połowy XX wieku, gdzie nocą kwitnie bezprawie, a bezlitosne gangi nie przebierając w środkach ustawicznie rywalizują ze sobą o różne strefy wpływów. Podczas zabawy przychodzi nam wcielić się w dziewięciu liderów tytułowego gangu The Warriors z Coney Island, który został niesłusznie oskarżony o zabicie przywódcy konkurencyjnego ugrupowania. W efekcie tego wydarzenia, liczące sobie ok. 60 tysięcy gangsterów „armie nocy” łączą swe siły i ruszają w pościg za domniemanym sprawcą mordu. Aby przeżyć, członkowie gangu The Warriors muszą bezpiecznie przedostać się na drugą stronę miasta i choć jest to tylko 20 mil, to na każdym kroku czyhają na nich żądni krwi gangsterzy z konkurencyjnych obozów.

Mechanika

Pod względem mechaniki, The Warriors jest klasyczną grą akcji, ukazaną z perspektywy trzeciej osoby i kładącą główny nacisk na walkę z kolejnymi grupami przeciwników. Starcia w grze odbywają się na dość dużą skalę, a podczas zabawy – podobnie jak w innej, wydanej przez Rockstar Games grze State of Emergency – możemy czynnić użytek z broni palnej oraz rozmaitych gadżetów „zaczepnych”, takich jak butelki z benzyną czy kije baseballowe. Najbardziej liczą się jednak twarde pięści i mocne nogi, gdyż walka wręcz stanowi tu kluczowy element zabawy, urozmaicony dodatkowo przez sporą liczbę dostępnych ciosów i tzw. finiszerów (np. rozbijanie głów wrogów o asfalt).

Każdy z dziewięciu dostępnych w grze bohaterów odznacza się nieco innym stylem walki i podczas potyczek może używać nieco innych narzędzi oraz elementów otoczenia. Otwarta konfrontacja z przeciwnikiem nie zawsze jest jednak najbardziej słuszną metodą działania, a podczas gry możemy także skradać się po cichu, eliminując wrogów z zaskoczenia i na różne sposoby odwracając ich uwagę. Pomocne w tym okazuje się wysoce interaktywne, trójwymiarowe środowisko gry, dzięki któremu możemy przeskakiwać rozmaite przeszkody, a nawet przemieszczać się po dachach budynków. Podczas rozgrywki czeka nas w sumie osiemnaście zróżnicowanych misji, których cele sprowadzają się przeważnie do pokonania rywali oraz skutecznej ucieczki przed policją, choć czasami zdarzają się również nieco bardziej kreatywne zajęcia, takie jak kradzieże czy konkurs malowania graffiti. Pomiędzy poszczególnymi misjami powracamy zaś do kryjówki gangu, gdzie możemy rozwijać kontrolowaną postać, powtarzać zaliczone wcześniej poziomy, wziąć udział w szybkim pojedynku itd.

Tryby gry

W grze The Warriors bawić możemy się w pojedynkę, bądź w przeznaczonym dla dwóch graczy trybie lokalnej kooperacji, rozgrywanym na wspólnym ekranie.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie PS2, PS4 itd. gra The Warriors odznacza się sporą dawką brutalności oraz wyjątkowo mrocznym klimatem, dość wiernie oddającym ukazaną w filmie Waltera Hilla atmosferę nocnego Nowego Jorku. Na potrzeby gry deweloperzy odwzorowali szereg nowojorskich dzielnic, wraz z ich charakterystycznymi elementami, takimi jak stacje metra, brudne zaułki czy nieco zdewastowane wesołe miasteczko. Podczas zabawy, na ulicach nie spotykamy zbyt dużej liczby zwykłych przechodniów. Nie brak za to gangsterów, narkomanów, prostytutek, a także policjantów, których stosunkowo niewielka ilość (jeden policjant na pięciu gangsterów) skutecznie uniemożliwia im egezkwowanie prawa. Na szczególne wyróżnienie w grze zasługuje realistyczna animacja postaci oraz sugestywna warstwa dźwiękowa, przejawiająca się m.in. poprzez chrzęst łamanych kości przeciwnika.

Wersja udostępniona po jedenastu latach od premiery gry użytkownikom PlayStation 4 odznacza się nieco podrasowaną oprawą graficzną, choć nie można tutaj mówić o jakiejkolwiek rewolucji czy pełnym remasterze oryginału. Zakres dokonanych przez twórców zmian ograniczył się bowiem do podwyższenia rozdzielczości do standardu Full HD oraz wprowadzenia takich elementów, jak trofea, funkcja Share Play, gra zdalna, powiadomienia o aktywności oraz obsługa drugiego ekranu.

Ostatnia modyfikacja 10 grudnia 2007

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna  

Nośnik: 1 UMD

Ocena użytkowników: 5,5 / 10 na podstawie 1086 głosów czytelników.

The Warriors cena w dniu premiery: 179,90 PLN

Klasyfikacja PEGI The Warriors

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

The Warriors Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
PS2
XBOX
PSP
PS4
PSV