Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCSwitch
Okładka The Shrouded Isle (PC)
OkładkaThe Shrouded Isle (PC)

The Shrouded Isle

Utrzymana w klimacie horroru nietypowa strategia turowa autorstwa kanadyjskiego studia Kitfox Games.

Strategiczne | ekonomiczne | turowe | horror | 2D | indie | elementy symulacyjne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Shrouded Isle Premiera

4sie2017

PC

17sty2019

Switch

Gry podobne do The Shrouded Isle

Darkest Dungeon

Banished

Life is Feudal: Forest Village

The Shrouded Isle to wydana na platformę PC i Switch nietypowa turowa strategia ekonomiczna utrzymana w klimacie horroru. Projekt opracowało kanadyjskie studio Kitfox Games, czyli autorzy Moon Hunters.

Fabuła

Gra The Shrouded Isle oferuje rzadko widywany w strategii ekonomicznej klimat grozy. Akcja toczy się w niewielkim miasteczku na odciętej od świata wyspie. Wcielamy się w burmistrza i naszym zadaniem jest, tradycyjnie, dbanie o dobrobyt ludności. Problem w tym, że mieścina wybudowana została nad miejscem spoczynku prastarych plugawych bóstw, które pozostawione same sobie szybko się przebudzą i pożrą wszystko, co stanie im na drodze. By temu zapobiec, mieszkańcy ustanowili trzymaną w ścisłej tajemnicy tradycję – by nasycić głód krwi mieszkańców głębin, cztery razy do roku wybierają spośród siebie osobę, która zostaje złożona w ofierze.

Mechanika

W wydanym na platformę PC i Switch The Shrouded Isle nasze podstawowe obowiązki przypominają klasyczne strategie ekonomiczne. Musimy więc zapewnić odpowiednie zbilansowanie czterech współczynników zapewniających przetrwanie miasteczka: pożywienia i dachu nad głową dla mieszkańców, oraz wiary i tajemnicy, by sekret krwawego kultu nigdy nie przedostał się na zewnątrz. Wszystko to rozgrywane jest jednak w stosunkowo niewielkiej skali i w tekstowej formie – nie mamy możliwości np. stawiania kolejnych domów, a podległa nam mieścina nigdy nie przeobrazi się w tętniącą życiem metropolię. Zamiast myśleć o rozwoju, koncentrujemy się głównie na desperackich próbach utrzymania tego, co mamy.

Rozgrywka przebiega w turach odpowiadających jednej porze roku. W każdej z nich naszym zadaniem jest oddelegowanie do zajęć, zwiększających wspomniane współczynniki, wybranych członków podległych nam pięciu wpływowych rodów. Elementy takie jak majątek rodzin oraz ich członkowie, wraz ze zdolnościami i osobowościami, generowane są proceduralnie, dzięki czemu za każdym razem natrafiamy na inny układ sił z odmiennymi grupami. Wszystkie te rody cały czas ze sobą rywalizują, a nagminne pomijanie któregoś z nich może sprawić, że się zbuntuje.

Wraz z nadejściem każdej kolejnej pory roku gracz zmuszony zostaje do złożenia ofiary ludzkiej, gdyż tylko to jest w stanie odłożyć w czasie przebudzenie bóstw. Należy wtedy wskazać jednego przedstawiciela któregoś z rodów, by poświęcić go dla dobra reszty społeczności. Decyzja ta zazwyczaj ma istotne skutki, gdyż zmienia stosunek sił między rodzinami, a ta, z której pochodzi ofiara, mniej skutecznie wypełnia później swoje zadania.

Wszystko to składa się na fakt, że w The Shrouded Isle nie sposób wygrać – zarówno fabuła i klimat, jak i zdarzenia losowe oraz niewybaczająca błędów mechanika sprawiają, że jedyne, co może zrobić gracz, to jak najdłużej odwlekać porażkę.

Kwestie techniczne

The Shrouded Isle prezentuje mocno nietypową grafikę. Wykonana ona została w 2D i oferuje stylizowane, przypominające nieco Darkest Dungeon projekty postaci i plansz. Jednocześnie cała oprawa skąpana jest w zgniłej żółci i zieleni, co skutecznie podkreśla niepokojący klimat gry.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,4 / 10 na podstawie 83 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe The Shrouded Isle: 16+

The Shrouded Isle Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 1.0 GHz
  • 2 GB
  • karta grafiki 256 MB GeForce 7900 GT lub lepsza
  • 650 MB HDD
  • Windows XP/7/8/10
PC
Switch