Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka The Red Solstice (PC)

The Red Solstice PC

Osadzona w realiach science-fiction taktyczna strategia z elementami RPG, przeznaczona głównie do zabawy w trybie kooperacyjnym. Gra inspirowana jest klasykami pokroju StarCraft, X-COM czy Warhammer 40,000, a za jej powstanie odpowiada niezależne chorwackie studio Ironward.

Strategiczne | science fiction | taktyczne | elementy RPG | sieciowe | multiplayer | indie | kooperacja

PC Windows
Okładka The Red Solstice (PC)

producent: Ironward

wydawca: IMGN.PRO

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

9lipca2015

9lipca2015

Steam

The Red Solstice stanowi dynamiczną strategię taktyczną, osadzoną w realiach science-fiction, przeznaczoną przede wszystkim do kooperacyjnych rozgrywek w trybie multiplayer. Za powstanie gry odpowiada niezależne chorwackie studio Ironward, podczas gdy jej wydaniem zajęła się polska firma IMGN.PRO. Wśród tytułów, które zainspirowały dewelopera do wykreowania omawianego tytułu, można wymienić między innymi serie StarCraft, XCOM i Warhammer 40,000: Dawn of War.

Akcja gry toczy się w dość odległej przyszłości, w roku 117 Po Ziemi (ang. After Earth). Po tym, jak nasza macierzysta planeta została zniszczona na skutek pandemii potężnego wirusa, zmieniającego każdego człowieka w mutanta, życie ludzkości przeniosło się na Marsa, gdzie ocalali rozproszyli się po kilku koloniach. Pewnego dnia elitarny oddział kosmicznych marines zostaje wysłany do osady Tharsis, z którą urwała się łączność. Na miejscu okazuje się, że kolonia została opanowana przez hordy potworów, a na domiar złego niebawem przetoczy się przez nią niebywale potężna burza o nazwie Czerwone Przesilenie (ang. Red Solstice).

Każde spotkanie w The Red Solstice trwa około godziny. W większości wypadków zadaniem 8-osobowej drużyny jest wywalczenie sobie drogi przez zastępy bestii i realizacja określonych celów, a następnie ewakuacja. Po drodze żołnierzom przychodzi gromadzić surowce i rozmaite przedmioty (broń, amunicję, apteczki, materiały wybuchowe etc.), a następnie starać się przetrwać coraz bardziej zaciekłe ataki, wykorzystując zasoby np. do konstruowania umocnień. Może się zdarzyć, że powyższy model rozgrywki ulegnie mniejszej lub większej modyfikacji – ma to miejsce chociażby w trybie Fortification, gdzie zadaniem bohaterów jest obrona nadajnika przed napierającymi monstrami.

Zabawa w The Red Solstice wymaga szybkiego myślenia i nieustannej współpracy całej drużyny. Do wyboru jest osiem klas postaci, między innymi szturmowiec, żołnierz ciężkiego wsparcia, zwiadowca, strzelec wyborowy, medyk i specjalista od materiałów wybuchowych. Aby uniknąć powtarzalności, wiele elementów jest generowanych losowo – dotyczy to szczególnie lokalizacji surowców i przeciwników, a także rodzaju znajdowanych łupów oraz spotykanych wrogów.

Niezależnie od tego czy wybieramy tryb dla jednego, czy dla wielu graczy, zabawa toczy się w ramach kampanii fabularnych. Multiplayer opowiada historię dwóch odseparowanych oddziałów – Unit Black Light i Unit Night Fighter – natomiast dla samotników przygotowano 14 misji, które również są podzielone między dwa główne wątki. W drugim z wymienionych trybów historia koncentruje się wokół określonych postaci, pozwalając nam poznawać je stopniowo i zżyć się z nimi. Jak wspomniano, tytuł stawia na kooperację, więc najlepiej gra się z żywymi kolegami (tak w single-, jak i mulitplayerze).

Jeśli chodzi o oprawę wizualną, omawiana pozycja raczej nie rzuca na kolana, lecz efekty prac studia Ironward mogą robić wrażenie, biorąc pod uwagę stosunkowo skromne finanse dewelopera. Co więcej, na potrzeby The Red Solstice twórcy opracowali własny silnik, oparty na OpenGL.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-8  

Oczekiwania czytelników: 5.1 / 10 na podstawie 12 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI The Red Solstice

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe The Red Solstice

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Core i5-2320 3.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 9600 GT/Radeon HD 3800 lub lepsza, 2 GB HDD, Windows 7/8/8.1

The Red Solstice za darmo w serwisie Steam
The Red Solstice za darmo w serwisie Steam

wiadomość8 lutego 2018

W serwisie Steam zorganizowano promocję, która pozwala znowu zdobyć za darmo pełną wersję strategii The Red Solstice autorstwa zespołu Ironward. Oferta jest ograniczona czasowo.

The Red Solstice za darmo i zimowa promocja w Humble Bundle
The Red Solstice za darmo i zimowa promocja w Humble Bundle

wiadomość16 stycznia 2018

W serwisie Humble Store ruszyła zimowa wyprzedaż. Przeceniono kilka tysięcy tytułów, a do tego za darmo można pobrać pełną wersję The Red Solstice - taktycznej strategii z 2015 roku.

The Red Solstice – trwa zbiórka na strategię inspirowaną m.in. seriami StarCraft i XCOM
The Red Solstice – trwa zbiórka na strategię inspirowaną m.in. seriami StarCraft i XCOM

wiadomość5 kwietnia 2014

Na Kickstarterze trwa zbiórka pieniędzy na grę The Red Solstice. Będzie to taktyczny RTS z elementami cRPG w realiach science-fiction, przeznaczony głównie do kooperacyjnych rozgrywek sieciowych i inspirowany takimi tytułami jak StarCraft czy XCOM. Produkcja powstaje z myślą o pecetach, a jej premiera odbędzie się w sierpniu 2014 roku, o ile twórcom uda się zebrać 50 tysięcy dolarów.