Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka The Operational Art of War IV (PC)

The Operational Art of War IV PC

Gra strategiczna przedstawiająca dziesiątki konfliktów zbrojnych, które miały miejsce od początku XX w. The Operational Art of War IV jest kolejną odsłoną cyklu złożonych strategii turowych, rozwijanego od 1998 roku przez firmę Matrix Games.

Strategiczne | turowe | 2D | wojenne | elementy symulacyjne

PC Windows
Okładka The Operational Art of War IV (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

16listopada2017

15października2018

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Operational Art of War IV jest kolejną odsłoną cyklu złożonych strategii turowych, rozwijanego od 1998 roku. Za opracowanie tej produkcji odpowiada studio TrickeySoft, z kolei jej wydanie na platformie PC wzięła na swoje barki wyspecjalizowana w tym gatunku firma Matrix Games.

Mechanika

W porównaniu z poprzednimi częściami serii opisywane tutaj The Operational Art of War IV może się pochwalić szeregiem nowości i zmian w mechanice rozgrywki. Zabawa w dalszym ciągu toczy się w turach (w zależności od scenariusza odpowiadających przedziałowi czasowemu od sześciu godzin do jednego tygodnia) na mapie podzielonej na heksy (te z kolei mogą odzwierciedlać od dwóch i pół do aż pięćdziesięciu kilometrów terenu). Jej schemat natomiast oparto na dowodzeniu zróżnicowanymi jednostkami ukazanymi jako dwuwymiarowe ikony. W trakcie rozgrywki pod naszym dowództwem znajduje się nie tylko piechota, lecz także czołgi, samoloty bojowe, a nawet marynarka wojenna.

Ta ostatnia doczekała się zresztą najbardziej kompleksowych zmian. Całość została opracowana niemal od podstaw – w celu zachowania jak największego realizmu poszczególne statki są tutaj traktowane jako kompleksowe jednostki opisane przy pomocy takich współczynników jak opancerzenie, celność, prędkość, zwrotność oraz wytrzymałość. Wprowadzone przez deweloperów usprawnienia objęły również systemy zaopatrzenia, a także zasady, jakimi rządzi się niszczenie mostów oraz aspekty związane z zasięgiem poszczególnych jednostek.

Na sprawdzenie czeka tutaj ponad dwieście scenariuszy, w których gracze mogą wziąć udział między innymi bitwach nad Marną, bitwie pod Dien Bien Phu, bitwie pod Arnhem czy choćby w wojnie o Falklandy. Podobnie jak wcześniejsze gry z serii, pozycja oferuje niebywale rozbudowany zestaw narzędzi umożliwiających kreowanie własnych starć i kampanii.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa oprawa graficzna wydanego na platformę PC The Operational Art of War IV jest wyjątkowo prosta – jak wspomniano wcześniej, właściwa rozgrywka toczy się na mapie, a poszczególne jednostki są symbolizowane przez ikony. Całość jest jednak na tyle przejrzysta, by dobrze spełniać swoje zadanie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   gorące krzesło    

Oczekiwania czytelników: 9.2 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 142,99 PLN

Gry podobne do The Operational Art of War IV

Klasyfikacja PEGI The Operational Art of War IV

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Operational Art of War IV

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 650 MB HDD
  • Windows 7/8/10