Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4WiiUSwitchXONE
Okładka The Fall (PC)

The Fall

Osadzona w realiach science-fiction platformówka, opracowana przez niezależne studio Over the Moon pod wodzą weterana branży Johna Warrena. Produkcja zainspirowana została klasycznymi tytułami przygodowymi i platformowymi oraz prozą rosyjskiego pisarza nurtu SF Isaaca Asimova.

Przygodowe | science fiction | platformówki | elementy logiczne | indie | 2.5D | przygodowe gry akcji

Okładka The Fall (PC)

data premiery gry:

30maj2014

PC

26sie2014

WiiU

15lip2015

XONE PS4

10maj2018

Switch

The Fall to wydana m.in. na konsolach PlayStation 4 debiutancka produkcja niezależnego studia Over the Moon Games, założonego przez weterana branży – Johna Warrena. Inspiracją dla dewelopera stała się twórczość literacka Isaaca Asimova oraz takie gry, jak Monkey Island czy Super Metroid.

Akcja The Fall toczy się na odległej planecie. Głównym bohaterem gry jest wbudowana w futurystyczny skafander wojskowy sztuczna inteligencja ARID. Kiedy pilot zostaje ranny i traci przytomność program przejmuje kontrolę nad kombinezonem i ma za zadanie uratować życie człowieka.

Rozgrywka koncentruje się na takich aspektach jak eksploracja otoczenia, walka z przeciwnikami oraz rozwiązywanie zadań logicznych. Gracz może korzystać z wielu znajdowanych przedmiotów, by rozwiązać łamigłówki.

Jednym z charakterystycznych elementów gry jest konieczność stosowania się do zaprogramowanych w pamięci ARID reguł. Nie wszystkie jednak są jednoznaczne i wzajemnie spójne. Gracz bywa więc zmuszany do wykorzystywania wewnętrznych sprzeczności w sztucznej inteligencji, by móc podjąć działania motywowane wyższym celem – ratowaniem człowieka.

Warstwa wizualna The Fall na konsoli PlayStation 4 wyróżnia się klimatyczną, dwuwymiarową grafiką. Świat gry w większości tonie w ciemnościach, stąd chociażby konieczność posługiwania się latarką. Od strony technicznej dzieło studia Over the Moon Games bazuje na możliwościach popularnego silnika Unity.

The Fall na platformie PS4, PC itd. to unikalne połączenie przygodówki, gry logicznej oraz dwuwymiarowej strzelanki z elementami platformowymi. Gra jest debiutanckim projektem niezależnego studia Over the Moon Games, założonego przez weterana branży – Johna Warrena. Inspiracją dla dewelopera stała się twórczość literacka Isaaca Asimova oraz takie gry, jak The Monkey Island czy Super Metroid. Produkcja The Fall została ufundowana w 2013 roku dzięki zbiórce pieniędzy w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Akcja The Fall toczy się na odległej planecie. Głównym bohaterem gry jest wbudowana w futurystyczny skafander wojskowy sztuczna inteligencja ARID. Kiedy pilot zostaje ranny i traci przytomność program przejmuje kontrolę nad kombinezonem i ma za zadanie uratować życie swojego właściciela.

Mechanika

Rozgrywka w The Fall koncentruje się na takich aspektach jak eksploracja otoczenia, walka z przeciwnikami oraz rozwiązywanie zadań logicznych. Gracz może korzystać z wielu znajdowanych przedmiotów, by rozwiązać łamigłówki. Jednym z charakterystycznych elementów gry jest konieczność stosowania się do zaprogramowanych w pamięci ARID reguł. Nie wszystkie jednak są jednoznaczne i wzajemnie spójne. Gracz bywa więc zmuszany do wykorzystywania wewnętrznych sprzeczności w sztucznej inteligencji, by móc podjąć działania motywowane wyższym celem – ratowaniem człowieka.

Kwestie techniczne

Warstwa wizualna The Fall wyróżnia się klimatyczną, dwuwymiarową grafiką. Świat gry w większości tonie w ciemnościach, stąd chociażby konieczność posługiwania się latarką. Od strony technicznej dzieło studia Over the Moon Games bazuje na możliwościach popularnego silnika Unity.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI The Fall

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Fall

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Core 2 Duo 2.5 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 256 MB (GeForce 8600 lub lepsza), 530 MB HDD, Windows XP (SP3)

Microsoft XBOX ONE

Microsoft XBOX ONE

Wykorzystuje: Xbox Live

Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

Wykorzystuje: PlayStation Network

Nintendo Wii U

Nintendo Wii U

Wykorzystuje: Nintendo eShop

The Fall – trwają prace nad grą inspirowaną prozą Isaaca Asimova
The Fall – trwają prace nad grą inspirowaną prozą Isaaca Asimova

wiadomość11 września 2013

Niezależne, kanadyjskie studio Over The Moon Games zapowiedziało grę The Fall, dla której inspiracją stała się twórczość jednego z najwybitniejszych pisarzy s-f – Isaaca Asimova. Na platformie finansowania społecznościowego Kickstarter trwa zbiórka funduszy potrzebnych, by zrealizować projekt.

PC
XONE
PS4
WiiU
Switch