Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Stronghold HD (PC)
OkładkaStronghold HD (PC)

Twierdza HD PC

Stronghold HD

Odświeżona wersja pierwszej odsłony popularnej strategii czasu rzeczywistego osadzonej w średniowieczu.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze

Twierdza HD Premiera PC

1listopada2012

producent: Firefly Studios wydawca: Firefly Studios

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Stronghold HD to wznowienie pierwszej części serii gier z gatunku RTS wydanej w Polsce pod tytułem Twierdza w 2001 roku. Rozgrywka nie uległa w tej reedycji żadnym zmianom. Twórcy ograniczyli się jedynie do wprowadzenia maksymalnej rozdzielczości ekranu rzędu 2560x1600 pikseli oraz dodali możliwość przybliżania i oddalania kamery ukazującej rozgrywkę w rzucie izometrycznym.

Ponownie wcielamy się w rolę pretendenta do objęcia władzy nad całą podzieloną Anglią. Na naszej drodze do upragnionej korony stoi jednak kilku rywali gotowych do poświęcenia swoich poddanych w walce, byleby tylko pokrzyżować nasze plany. W związku z tym rozpoczynamy trwającą dwadzieścia jeden misji kampanię o rosnącym stopniu trudności. Początkowo mamy pod swoją kontrolą jedynie niewielką garstkę mieszkańców w drewnianej twierdzy. Wraz z postępami w grze nasza warownia zyskuje na rozmachu i zapewnia ochronę przed coraz potężniejszymi wojskami wroga.

Cała rozgrywka składa się z dwóch równie istotnych elementów. Pierwszym z nich jest zapewnienie dobrobytu poddanym. Dokonujemy tego między innymi stawiając kolejne budynki pozwalające na produkcję jedzenia oraz surowców niezbędnych do wytworzenia uzbrojenia. Wszystkie nadwyżki trafiają do spichlerza. Z myślą o entuzjastach ekonomii przygotowano nawet specjalną kampanię skupiającą się tylko na rozbudowie osady z pominięciem działań wojennych.

Te z kolei najczęściej sprowadzają się do ogromnych oblężeń, w których naprzeciwko siebie stają setki jednostek. Atakujący stara się jak najszybciej dokonać wyłomu w murach za pomocą katapult i trebuszy. Istnieje nawet możliwość wystrzelenia padniętego bydła. Obrońcy również dysponują szeregiem śmiercionośnych narzędzi. Po tej stronie zdecydowanie najistotniejszą rolę odgrywa smoła, którą można podpalić dzięki ognistym strzałom lub wylać na głowy wspinających się po drabinach wrogów. Obok kampanii oddano do dyspozycji graczy szereg scenariuszy skupiających się na oblężeniach wraz z edytorem pozwalającym na tworzenie własnych twierdz. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby spróbować swoich sił w starciu z innym graczem.

Oprawa audiowizualna gry Stronghold HD różni się od pierwowzoru przede wszystkim znacznie większą rozdzielczością. W połączeniu z opcją przybliżania i oddalania kamery pozwala to na uchwycenie na ekranie np. całego oblężenia.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  

Ocena użytkowników: 8,9 / 10 na podstawie 298 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Twierdza HD: 12+

Twierdza HD Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 1.4 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 615 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7