Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCXONEPS4
Okładka Stifled (PC)

Stifled

Niezależna, pierwszoosobowa gra akcji utrzymana w konwencji thrillera, oferująca wsparcie dla zestawów VR.

Przygodowe | FPP | survival horror | horror | indie | eksperymentalne/artystyczne | Oculus Rift | PlayStation VR | HTC Vive | rzeczywistość wirtualna

Okładka Stifled (PC)

data premiery gry:

anulowana

XONE

31paź2017

PS4

11lip2018

PC

Stifled jest grą akcji utrzymaną w konwencji thrillera. Produkcja została wydana między innymi na platformie PC, PS4 i XONE, a za jej opracowanie odpowiada niewielkie, niezależne studio Gattai Games. Na tle większości innych tytułów tego typu opisywaną pozycję wyróżnia oryginalna koncepcja stojąca za mechaniką zabawy.

Mechanika

W Stifled akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). W toku przygody przemierzamy posępne lokacje pogrążone w ciemnościach i badamy skrywane przez nie tajemnice. Rozgrywka zasadza się na oryginalnym mechanizmie opartym na echolokacji – fale dźwiękowe rozchodzące się po kolejnych pomieszczeniach ujawniają ich wygląd, konstrukcję oraz rozkład ulokowanych w nich przedmiotów. Odgłosy może generować nie tylko główny bohater i niektóre elementy otoczenia (jak chociażby dzwoniący telefon), lecz również sam gracz, wykorzystując w tym celu mikrofon (aczkolwiek istnieje możliwość zmiany tej opcji na wciskanie określonego klawisza).

W trakcie zabawy należy jednak zachować ostrożność – w ciemnościach czają się bowiem istoty wyjęte wprost z sennego koszmaru, które polują na protagonistę. Chcąc zatem przetrwać, musi on nieustannie balansować pomiędzy błądzeniem po omacku, a koniecznością pozostania w ukryciu. Na szczęście tę niedogodność można również wykorzystać na własną korzyść – generując hałasy, choćby poprzez rzucanie kamieniami, odwracamy uwagę oponentów, co pozwala przemykać za ich plecami.

Kwestie techniczne

Wydane na platformę PC, PS4 i XONE Stifled w ciekawy sposób łączy trójwymiarową grafikę wysokiej jakości z grafiką wektorową – podczas gdy większość odwiedzanych przez nas lokacji składa się z prostych (białych lub czerwonych) linii, od czasu do czasu trafiamy również do miejsc zaprojektowanych w realistyczny sposób. Ponadto gra wykorzystuje gogle wirtualnej rzeczywistości, aczkolwiek nie są one wymagane do zabawy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Gry podobne do Stifled

Wymagania wiekowe Stifled

18+

Wymagania sprzętowe Stifled

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-7500T 2.7 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza, 6 GB HDD, Windows 10
Minimalne: Intel Core i5-3317U 1.7 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza, 6 GB HDD, Windows 7

Wysyp zapowiedzi i filmików na PlayStation VR (m.in. Bow to Blood, Megalith i Stifled)
Wysyp zapowiedzi i filmików na PlayStation VR (m.in. Bow to Blood, Megalith i Stifled)

wiadomość30 października 2017

Z okazji otwarcia Paris Game Week firma Sony zapowiedziała kilka nowych gier na PlayStation VR oraz pokazała sporo świeżych materiałów z ujawnionych wcześniej produkcji korzystających z tej technologii.

PC
PS4
XONE