Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchXONEPCPS4
Okładka Perception (Switch)
OkładkaPerception (Switch)

Perception

Utrzymana w stylistyce horroru oryginalna pierwszoosobowa gra przygodowa, będąca debiutancką produkcją studia The Deep End Games.

Przygodowe | FPP | horror | crowdfunding | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Perception Premiera

30maj2017

PC

6cze2017

PS4 XONE

31paź2017

Switch

Perception na PC, PS4 itd. to oryginalna pierwszoosobowa gra przygodowa, utrzymana w stylistyce horroru. Za jej powstanie odpowiada debiutujące studio The Deep End Games, założone przez grupę doświadczonych deweloperów, mających na swoim koncie m.in. takie tytuły jak BioShock, BioShock Infinite oraz Dead Space. Produkcja została sfinansowana w znacznej części ze środków zebranych w serwisie Kickstarter.

W grze wcielamy się w postać niewidomej dziewczyny imieniem Cassie, starającej się odkryć tajemnicę pewnej opuszczonej posiadłości, której wizja od pewnego czasu nawiedza ją we śnie. Po kilku latach poszukiwań, bohaterka odnajduje ją w niewielkiej miejscowości Gloucester w stanie Massachusetts. Szybko okazuje się, że posiadłość opanowana jest przez złego ducha, który od pokoleń terroryzuje jej mieszkańców, a teraz zwraca się przeciwko Cassie. Nasza protagonistka musi jak najszybciej odkryć mroczną przeszłość tego miejsca, by nie stać się kolejną ofiarą ducha.

Podczas eksploracji posiadłości, Cassie nie może korzystać z żadnej broni, a jej jedynym orężem jest jej własny intelekt oraz niezwykle wyostrzony zmysł słuchu, pozwalający na rozpoznanie otoczenia metodą echolokacji. Cały problem tkwi jednak w tym, że każdy odgłos wywołany np. za pomocą laski bohaterki, może zdradzić naszą obecność i przywołać ducha. Kiedy zaś to się stanie, jedyną szansą Cassie jest ucieczka i umiejętne ukrycie się przed wzrokiem prześladowcy. Bohaterka może także rzucać rozmaitymi przedmiotami i uruchamiać rozmieszczone w posiadłości alarmy, celem odwrócenia uwagi ducha.

Wszystkie znalezione w toku rozgrywki poszlaki, mogące ujawnić nam mroczną przeszłość budowli, Cassie analizuje za pomocą posiadanego smartfona. Kiedy uda jej się połączyć w całość fragmenty kolejnej układanki, bohaterka przenosi się w czasie, śledząc kolejne wydarzenia, jakie miały miejsce w posiadłości na przestrzeni ostatnich kilku dekad.

Perception stworzone zostało za pomocą czwartej generacji silnika Unreal Engine, choć pełni jego możliwości w grze nie będzie nam dane docenić. Przez większą część rozgrywki obserwować będziemy bowiem wyłącznie czarno-białe kontury kolejnych pomieszczeń i przedmiotów. W ten właśnie sposób autorzy gry próbują odtworzyć nietypowe zdolności widzenia pozazmysłowego, wykorzystywane przez bohaterkę. Wyjątek od tej reguły stanowią sceny, w których przenosimy się w czasie, śledząc kolejne wydarzenia z mrocznej przeszłości posiadłości.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 0,5 / 10 na podstawie 31 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Perception

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Perception Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon 6870 lub lepsza
  • 3 GB HDD
  • Windows 7 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch