Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGiOSANDPC
Okładka Sproggiwood (AND)
OkładkaSproggiwood (AND)

Sproggiwood

Sproggiwood to roguelike z turowym systemem walki. Akcja toczy się w krainie fantasy wzorowanej na mitologii fińskiej. Podczas zabawy dzielimy czas między eksplorowanie losowo generowanego świata, walkę z potworami oraz rozbudowę wioski.

RPG | fantasy | turowe | roguelike

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Sproggiwood Premiera

24paź2014

PC

22maj2015

iOS

27maj2015

AND

Sproggiwood to wydane na pecety turowe RPG typu roguelike. Grę opracowało studio Freehold Games i jest ona produkcją typu premium, a więc pozbawioną mikropłatności.

Gra przenosi nas do krainy fantasy zainspirowanej mitologią fińską. Kampania zaczyna się na spokojnej wyspie znanej jako Clog. Wcielamy się w rolnika, który pewnego dnia podczas doglądania swoich pól zostaje porwany przez gadające owce. Okazuje się, że działają one na rozkaz uwielbiającego żarty leśnego bóstwa imieniem Sproggi. Istota ta wybudowała dla nas całą wioskę i chce, abyśmy pomogli jej poskromić zwierzęta. Nie będzie to łatwe, gdyż nieopodal zaczyna wyrastać konkurencyjna cywilizacja rozumnych Grzybów. Tylko od nas zależy, czy zetrzemy je w proch, czy też połączymy z nimi siły dla wspólnego dobra.

Sproggiwood to uproszczone RPG typu roguelike. Świat, w tym góry, lochy, bagna oraz lasy, jest generowany losowo, więc zawsze czekają na nas świeże wyzwania. Podczas zabawy zajmujemy się głównie eksplorowaniem krainy i toczeniem bitew za pomocą turowego systemu walki. Nasi przeciwnicy posiadają różnorodne umiejętności i potrafią zastawiać pułapki, więc konieczne jest częste zmienianie taktyk podczas potyczek.

Do wyboru jest sześć klas postaci. Możemy wcielić się w rolnika, wojownika, łucznika, złodzieja, czarodzieja lub wampira. Każda z tych profesji posiada unikalne zdolności i własną ścieżkę rozwoju, w ramach której ulepszamy statystyki i nabywamy nowe umiejętności w zamian za punkty doświadczenia. Zabawę urozmaica tryb budowy wioski, pozwalający konstruować w niej budynki, drogi oraz dekoracje, jak również wchodzić w interakcje z mieszkańcami.

Minirecenzja Sproggiwood – rogal o smaku fińskiej mitologii

PLUSY:
  • Ciekawa i oryginalna oprawa audiowizualna;
  • Unikalny, humorystyczny klimat;
  • Interesująca i złożona mechanika eksploracji oraz walki.
MINUSY:
  • Niższe poziomy trudności nie stanowią jakiegokolwiek wyzwania;
  • Okazjonalne zawieszenia aplikacji.

Pomimo tego, że mawia się, że „gry są dla wszystkich”, bez problemu da się wskazać kilka gatunków, których mniej cierpliwi gracze po prostu nie powinni ruszać. Jednym z nich są gry roguelike. Choć nawet pośród nich da się znaleźć kilka wyjątków, ogólna zasada mówi jasno – bez ginięcia co kilka minut i powtarzania wszystkiego od początku, nigdzie nie zajdziesz… A to rodzaj rozrywki, który przypadnie do gustu nielicznym. Jeżeli zaliczacie się jednak do ich grona, w ostatnim czasie z pewnością nie możecie narzekać na ilość dostępnych tytułów – Sproggiwood jest jednym z nich, od konkurencji odróżnia go jednak kilka istotnych szczegółów.

Już na wstępie wypada zaznaczyć, że całość, pomimo bezlitosnej mechaniki, stawia na stosunkowo radosne i barwne klimaty – nie ma tu mrocznych lochów i krwiożerczych bestii, które ustąpiły miejsca bajkowej oprawie (dokładniej – fińskiej mitologii) oraz sympatycznemu, kanciastemu bohaterowi. Na tym „ułatwienia” się jednak kończą – całą zabawę rozpoczynamy od rozmowy z dziwaczną owcą, która doprowadza nas do pierwszego wyzwania. Tam w praktyce testujemy wykorzystaną w grze mechanikę – eksplorujemy niewielką lokację wypełnioną ciekawymi przedmiotami oraz przeciwnikami, których oczywiście należy pokonać. Rozgrywka przebiega w trybie turowym, jednak co istotne – nasi wrogowie nie są statyczni. Mogą dowolnie zmieniać swoje pozycje, dzięki czemu często nasze wstępne plany trzeba modyfikować w trakcie rozgrywki. Dzięki temu wszystko co robimy musi być sensownie przemyślane, a oddawanie spraw w ręce przypadku kończy się zazwyczaj szybką śmiercią.

Kolejnym elementem, który z pewnością przypadnie do gustu graczom wielbiącym taktyczne podejście do tematu jest mechanika rozwoju naszego bohatera. Wchodząc do nowych lokacji za każdym razem rozpoczynamy na poziomie pierwszym, a statystyki możemy „podkręcić” pokonując słabszych przeciwników. Do tych mocniejszych nie warto podchodzić bez odpowiedniego rozwiniętego herosa, potyczka bowiem zakończy się wówczas w ekspresowym tempie. System wydaje się na papierze prosty, ale w rzeczywistości sprawia, że każda kraina, do której trafiamy stanowi unikalne wyzwanie i zapewnia zaskakująco dużo zabawy. Odnosi się to także do samej walki, bowiem wraz z postępem rozgrywki i rozbudowywaniem rodzinnej wioski pierwszego bohatera, odblokowujemy kolejne klasy, spośród których każda ma swoje wady i zalety. Opanowanie wszystkich do perfekcji stanowi ogromne wyzwanie, zwłaszcza, że pojedynki nie sprowadzają się tylko do naciskania pojedynczego przycisku – sami musimy decydować o tym, jaki atak najlepiej zastosować w danej turze, aby zmaksymalizować obrażenia i nie dać się przy tym trafić.

Sproggiwood, mimo swojej niepozornej kolorostyki, jest więc grą mocno złożoną, która pomimo humorystycznej perspektywy potrafi niekiedy doprowadzić gracza do płaczu. O frustracji trudno w tym przypadku mówić, bowiem każda porażka jest rezultatem naszych błędów, które eliminujemy po prostu w kolejnych podejściach. A że po pojedynczym odpaleniu tytułu nieustannie chce się do niego wracać – fani gatunku z pewnością nie będą zrażeni pojedynczymi niepowodzeniami.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Sproggiwood: 12+

Sproggiwood Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 1 GHz
  • 512 MB RAM
  • 350 MB HDD
  • Windows XP
iOS
AND
PC