Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPS3X360
Okładka Soulcalibur V (PS3)

Soulcalibur V

Soul Calibur V

Soulcalibur V to piąta odsłona popularnego cyklu bijatyk produkowanych przez firmę Namco Bandai i jednocześnie druga adresowana na konsole ósmej generacji.

Bijatyki

Okładka Soulcalibur V (PS3)

data premiery gry:

31sty2012

X360 PS3

Soul Calibur V to druga odsłona popularnego cyklu bijatyk firmy Namco Bandai, wydana na konsole Xbox 360 i PlayStation 3. Za jej opracowanie odpowiada zespół ukrywający się pod nazwą Project Soul, na którego czele stoi weteran prac nad serią, Daishi Odashima.

W piątej części popularnej serii bijatyk (a właściwie szóstej, licząc Soul Edge wydane na automaty i PSOne) autorzy przeprowadzili swoistą zmianę pokoleniową, oddając do dyspozycji graczy ponad 26 wojowników, w tym wielu zupełnie nowych. Zgodnie z trendem zapoczątkowanym w Soulcalibur II, w grze pojawili się również goście znani z innych gier, między innymi Ezio z serii Assassin's Creed.

Tym razem głównymi protagonistami są Patroklos i Pyrrha, potomstwo Sophitii, wokół którego zbudowana została baza historii trybu Story. Oboje znaleźli się pod wpływem Soul Edge’a – o ile jedno z rodzeństwa walczy po stronie dobra, o tyle drugie reprezentuje zło. Wstępem do historii jest outro Siegfrieda Schtauffena z Soulcalibur IV, któremu ostatecznie udało się zwyciężyć Nightmare’a (i przy okazji pozbawić wszelkiej mocy miecze Soul Edge i Soul Calibur, występujące w "piątce" pod postacią krótkich mieczy).

Pod względem mechaniki rozgrywki Soulcalibur V eksploatuje sprawdzone rozwiązania, jednakże twórcy zdecydowali się na pewne zmiany, mające na celu uproszczenie zabawy. Wyprowadzanie najtrudniejszych technik jest teraz bardziej intuicyjne, dzięki czemu rozgrywka zyskała na dynamice i widowiskowości. Ponadto w grze powraca edytor postaci oraz tryb rozgrywki wieloosobowej (przez Internet i na wspólnym ekranie).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 BD

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 257 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,1 / 10 na podstawie 110 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Gry podobne do Soulcalibur V

Klasyfikacja PEGI Soulcalibur V

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Soulcalibur V

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Recenzja Soulcalibur V - testujemy kandydata do bijatyki roku
Recenzja Soulcalibur V - testujemy kandydata do bijatyki roku

Recenzja 3 lutego 2012, 14:58

Soulcalibur V, mimo że seria dorobiła się trybu sieciowego dopiero w czwartej odsłonie, to tytuł jednoznacznie nastawiony na rozgrywkę wieloosobową, a singla należy traktować jedynie jako wprawki przed rozpoczęciem rywalizacji online. Multi, wraz z licencjami graczy i możliwością stworzenia własnego herosa, potrafi wciągnąć na dłużej – twórcy postarali się przy nim odrobinę bardziej niż przy zawartości dla pojedynczego użytkownika. W praktyce i tu jest jednak nieco skromnie, a dostępne tryby nie powalają różnorodnością. Z grubsza wszystko sprowadza się do przesiadywania w poczekalni i ewentualnego obserwowania zmagań innych zawodników w oczekiwaniu na naszą kolej, a w końcu zmierzenia się z przeciwnikiem według najprostszych istniejących zasad 1vs1. Nie ma już na przykład charakterystycznej dla serii opcji ustawienia niestandardowej ilości zdrowia czy korzystania z broni specjalnej o zróżnicowanych parametrach i właściwościach. Bardzo przydałyby się jakiegokolwiek rodzaju walki drużynowe czy inne urozmaicenia – możliwość pochwalenia się własną „tożsamością” za pomocą licencji oraz organizacja turniejów raczej nie rekompensują w pełni tych braków.

X360
PS3