Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Soldier of Fortune (PC)

Soldier of Fortune PC

Ociekająca dużą ilością krwi, zrealizowana z rozmachem gra z gatunku pierwszoosobowych strzelanin, w której gracze wcielają się w rolę najemników pracujących na zlecenie amerykańskiego rządu. Muszą oni zlikwidować groźną grupę terrorystów i odzyskać skradzione głowice nuklearne.

Akcji | strzelanki

PC Windows
Okładka Soldier of Fortune (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

29marca2000

29kwietnia2000

pudełko PL

Do czasu wydania Soldier of Fortune studio Raven Software znane było głównie z produkcji FPS-ów w klimatach dark fantasy (Heretic, Hexen). Nowy projekt zrywał z tą tradycją, przenosząc rozgrywkę w czasy współczesne. Powstająca gra miała stanowić połączenie taktycznej rozgrywki wzorowanej na takich seriach jak Rainbow Six i SWAT, z szybką akcją rodem z Quake II i kinowym wręcz rozmachem fabuły. Od strony wydawniczej nad całym przedsięwzięciem czuwał koncern Activision, który w tym samym czasie stał się właścicielem studia Raven Software.

Akcja Soldier od Fortune koncentruje się wokół dowodzonej przez Sergieja Dekkera grupy terrorystycznej, która kradnie z jednego z magazynów wojskowych w Rosji cztery głowice nuklearne. Terroryści mają zamiar sprzedać niebezpieczny łup dyktatorom z krajów Trzeciego Świata, co rzecz jasna stanowi poważne zagrożenie dla globalnego pokoju.

John Mullins, główny bohater gry, wraz ze swym partnerem Aaronem "Hawkiem" Parsonsem są najemnikami, pracującymi dla tajemniczej organizacji znanej pod nazwą The Shop. Pozostaje ona na usługach rządu USA, a jej członkom zlecane są ściśle tajne misje z kategorii tych, które „nigdy się nie wydarzyły”. Najemnicy otrzymują zadanie wytropienia Dekkera, unieszkodliwienia terrorystów i przejęcia głowic nuklearnych.

Rozgrywka w kampanii dla jednego gracza podzielona jest na 10 misji, toczących się w różnych zakątkach świata. Najemnicy muszą stawić czoła m.in. nowojorskim skinheadom, rebeliantom z Ugandy, yakuzie a także żołnierzom irackim, sudańskim, serbskim i rosyjskim. Do dyspozycji mają oczywiście odpowiednio urozmaicony arsenał broni, w którym znaleźć można m.in. pistolety, strzelby, karabiny snajperskie i maszynowe. Różnią się one nie tylko wyglądem czy techniką strzału, ale przede wszystkim siłą ognia, co ma ogromny wpływ rodzaj powodowanych uszkodzeń ciała.

Oprawa graficzna Soldier of Fortune bazuje na udoskonalonym silniku graficznym Quake Engine II. W pełni autorskim pomysłem studia Raven Software jest za to model zniszczeń ciała GHOUL. Opiera się on na 26 strefach. Trafienie w niektóre (np. głowę) wywołuje natychmiastowy zgon przeciwnika, podczas gdy w inne tylko czasowo wyłącza go z walki. W zależności od użytego kalibru broni postrzał może wywołać tylko niewielkie krwawienie wokół przestrzelin (np. z pistoletu 9 mm), albo wręcz fontanny krwi. Trafienie z ciężkiej broni skutkuje na ogół odstrzeleniem kończyny lub rozległymi obrażeniami.

Z powodu dużej ilości krwi na ekranie w kilku krajach gra trafiła na czarną listę, a w większości sprzedawana była jako produkt wyłącznie dla dorosłych. Wbrew pozorom twórcy Soldier of Fortune zadbali jednak również o bardziej pacyfistyczne rozwiązania. Wytrawni gracze mogą przejść całą grę bez rozlewu krwi – strzelając przeciwnikom w broń i zmuszając ich do poddania się.

Poza kampanią solową Soldier of Fortune umożliwia także rozgrywkę w trybie multiplayer za pośrednictwem sieci LAN lub Internetu. Pojedynki z żywymi przeciwnikami toczą się na 13 mapach przewidzianych dla opcji Death Match oraz 7 dla Capture The Flag.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 800 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 189 PLN

Gry podobne do Soldier of Fortune

Klasyfikacja PEGI Soldier of Fortune

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Soldier of Fortune

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium II 300 MHz, 128 MB RAM, akcelerator 3D, karta dźwiękowa

Soldier of Fortune - recenzja gry
Soldier of Fortune - recenzja gry

Recenzja 23 lipca 2001, 13:30

Pisząc o „Soldier of Fortune” nie sposób nie wspomnieć o systemie GHOUL. Każdy kto grał w „Unreal Torunament” doskonale wie, że dużo „radochy” daje odstrzelenie przeciwnikowi głowy. Panowie z Raven poszli znacznie dalej tworząc system, który dzieli model każdej postaci z gry na 26 części. W zależności od tego w którą z nich strzelimy, możemy spodziewać się odmiennej reakcji postrzelonego. Jeżeli trafimy przeciwnika w stopę, ten zacznie podskakiwać na drugiej, jeżeli trafimy go w kolano – zacznie kuleć, trafimy go w gardło – charcząc chwyci się za nie itd. Ważne tu jest też to jakiej broni używamy. Strzelimy przeciwnikowi w głowę zwykłym pistoletem 9 mm – powstanie mała dziura, strzelimy shotgunem – cóż...nasz przeciwnik będzie o te 20 cm niższy. A jak strzelimy ciężkim karabinem maszynowym w nogi na wysokości kolan albo jeszcze lepiej na wysokości ud...Obrzydliwe? Pewnie, że obrzydliwe! Chore? I to jeszcze jak! Spójrzmy jednak prawdzie w oczy: grywalne? Niesamowicie! Do tego wszystkiego dochodzą statystyki na koniec każdej misji łącznie z podsumowaniami. Dzięki nim na zakończenie gry dowiedziałem się, że jako najemnik zarobiłem ponad 1 milion dolarów oraz uśmierciłem przeszło 1200 przeciwników, z czego ok. 250 trafiłem w takie miejsce, że gdyby przeżyli, bez problemu znaleźliby pracę w każdym haremie. Aż dziw, że ta gra nie wywołała w zachodnich mediach nawet w części takiej burzy, jak chociażby „Carmageddon” albo „Kingpin”.