Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikTowarzyskieANDiOSWWW
Okładka Shuffle Cats (AND)

Shuffle Cats

Ukierunkowana na rozgrywki sieciowe gra karciana autorstwa znanego z licznych produkcji casualowych studia King. Akcja Shuffle Cats osadzona została w Londynie, w latach 20. ubiegłego wieku, choć zaprezentowana przez twórców wizja znacząco odbiega od realiów historycznych.

Towarzyskie | karciane | multiplayer

Okładka Shuffle Cats (AND)

producent: King

wydawca: King

Strona oficjalna

data premiery gry:

13paź2016

iOS AND WWW

Shuffle Cats to wydana na platformę AND, WWW i iOS karcianka. Grę oparto na modelu darmowym z mikropłatnościami, a za jej opracowanie odpowiada studio King, czyli zespół znany z takich tytułów jak Candy Crush Saga, Bubble Witch Saga czy Paradise Bay.

Fabuła

Akcja osadzona jest w Londynie, w latach 20. ubiegłego wieku. Zaprezentowana przez autorów wizja tego okresu nie przypomina tego, co pamiętamy z podręczników historii. Rzecz toczy się bowiem na dachach budynków, przez człekokształtne i ubrane w ludzkie stroje koty wybrane na miejsca rywalizacji w rozgrywkach karcianych.

Ten nietypowy pomysł jest tutaj jedynie pretekstem do zaprezentowania sympatycznie wyglądających futrzanych postaci. Sama gra pozbawiona jest tradycyjnej fabuły i koncentruje się wyłącznie na rozgrywce.

Mechanika

W przeciwieństwie do typowych karcianek, które bazują na zasadach opracowanych przez samych deweloperów, wydane na platformę AND, WWW i iOS Shuffle Cats oparto na znanym i popularnym remiku. Jego reguły zostały tutaj wiernie odtworzone i jedyną zmianą jest dodanie tzw. szczęśliwych zagrań, pełniących rolę okazjonalnie używanych umiejętności specjalnych pomagających w osiągnięciu zwycięstwa.

Gra nastawiona jest przede wszystkim na rozgrywki sieciowe, oferując rozbudowany matchmaking, liczne opcje społecznościowe oraz wbudowany czat. Dla osób, którym znudził się tradycyjny remik, przygotowano możliwość odblokowywania specjalnych wyzwań, które mocno modyfikują zasady rządzące rozgrywką i stawiają przed graczem konkretne zadania do zrealizowania.

Kwestie techniczne

Mocną stroną Shuffle Cats jest jakość wykonania. Koty i lokacje prezentują się wybornie, projekt ma dosyć unikalną stylistykę, a ogólne pozytywne wrażenia wzmacniają liczne animacje. Wszystko to sprawia, że na grę patrzy się z prawdziwą przyjemnością.

Shuffle Cats – świetna karcianka okaleczona przez kiepski model biznesowy

PLUSY:
  1. klasyczne zasady remika wciąż bawią doskonale;
  2. dodatkowe zmiany urozmaicają rozgrywkę i czynią ją bardziej przyjazną formatowi mobilnemu;
  3. wspaniała jakość wykonania.
MINUSY:
  1. fatalny model biznesowy, który wysysa z gry wiele radości;
  2. skromna zawartość dla pojedynczego gracza;
  3. brak matchmakingu;
  4. konieczność stałego połączenia z Internetem.

Karcianki stały się w ostatnich latach szalenie popularne na rynku mobilnym, więc tylko kwestią czasu było aż swoich sił w gatunku spróbuje jeden z największych gigantów branży, czyli studio King.com. Będące owocem tego Shuffle Cats to produkcja ciekawa, która jednak dużo traci z powodu kilku poważnych problemów.

Doskonałym pomysłem okazało się postawienie na sprawdzone zasady remika zamiast kombinowania z nowym systemem rozgrywki. Ta gra karciana sama w sobie jest bardzo miodna i sprawdza się w formacie mobilnym. Paradoksalnie zapewnia ona świeże wrażenia na tle Hearthstone’a i podobnych mu tytułów. Do tego autorzy nie ograniczyli się wyłącznie do odtworzenia pierwowzoru i dorzucili specjalne zdolności oraz ulepszenia. W rezultacie całość wciąż pozostaje remikiem, ale rozgrywka jest szybsza i poszczególne mecze mocniej się od siebie różnią.

Produkcja jest też bardzo dobrze wykonana. Jest to o tyle miłym zaskoczeniem, że większość gier studia King.com prezentuje się mocno średnio, zwłaszcza pod względem stylu graficznego. Natomiast Shuffle Cats jest po prostu śliczne i na tytuł patrzy się z prawdziwą przyjemnością.

Niestety, autorzy nie uniknęli kilku potknięć, które mocno psują ogólne wrażenie. Gra jest bardzo uboga pod względem zawartości dla pojedynczego gracza. Dostajemy skromny zestaw poziomów, w których walczymy ze sztuczną inteligencją, ale te wyzwania pełnią jedynie rolę bardziej rozbudowanego samouczka. Produkcja w całości nastawiona jest tak naprawdę na multiplayer.

Brak porządnych opcji solo staje się podwójnie bolesny z powody modelu biznesowego. Nie możemy bowiem grać za darmo. Zamiast tego każdy mecz kosztuje konkretną liczbę klejnotów, pełniących tutaj rolę wirtualnej waluty. Te możemy zdobyć za logowanie i różne wyzwania, ale nie są to duże ilości i mniej utalentowani gracze szybko znajdą się w sytuacji, która wymusi skorzystanie z mikropłatności albo nudne ciułanie klejnotów pobocznymi aktywnościami.

Co gorsza, autorzy nie przewidzieli systemu matchmakingu. Nie walczymy więc tylko z podobnie doświadczonymi rywalami. Często rzucani jesteśmy na pożarcie graczom o znacznie wyższym poziomie rozwoju, co powoduje że tylko tracimy klejnoty, bo na wygraną nie mamy żadnych szans.

System biznesowy wysysa z gry dużo uroku. Shuffle Cats sprawia wręcz wrażenie wirtualnego kasyna i nie jest to nic dobrego. Sama rozgrywka jest na tyle dobra, że mimo wszystko produkcja może przypaść do gustu niektórym osobom, ale tylko tym gotowym korzystać z mikropłatności lub posiadającym dużo cierpliwości, potrzebnej do mozolnego uzupełniania zapasów klejnotów podczas długich przerw w rozgrywce.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Shuffle Cats

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Shuffle Cats

Apple iOS

Apple iOS

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem.  

Android

Android

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem.  

Shuffle Cats - koci remik pierwszą karcianką studia King
Shuffle Cats - koci remik pierwszą karcianką studia King

wiadomość17 października 2016

Studio King wypuściło Shuffle Cats, czyli mobilną karciankę, w której możemy przenieść się do Londynu lat 20. ubiegłego wieku, gdzie na dachach budynków koty urządzają sobie partyjki remika.

iOS
AND
WWW