Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4PCSwitchXONE
Okładka Sense: A Cyberpunk Ghost Story (PS4)
OkładkaSense: A Cyberpunk Ghost Story (PS4)

Sense: A Cyberpunk Ghost Story

Przygodówka 2,5D w konwencji survival horroru, osadzona w cyberpunkowym Neo Hong Kongu pełnym odniesień do chińskiego folkloru. W Sense: A Cyberpunk Ghost Story wcielamy się w Mei Lin Mak, która bada apartamentowiec skrywający krwawą tajemnicę.

Przygodowe | cyberpunk | horror | 2D | crowdfunding | indie | side-scroll

Sense: A Cyberpunk Ghost Story Premiera

25sie2020

PC

7sty2021

Switch

11lut2021

PS4

12sty2022

XONE

producent: Suzaku wydawca: Eastasiasoft Strona oficjalna

Gry podobne do Sense: A Cyberpunk Ghost Story

Night in the Woods

Detention

The Long Reach

Sense: A Cyberpunk Ghost Story jest oryginalną przygodówką utrzymaną w konwencji survival horroru, za której opracowanie odpowiada niezależne studio Suzaku. Jej powstanie było możliwe dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter. Głównym źródłem inspiracji dla twórców były takie serie, jak Clock Tower oraz Fatal Frame.

Fabuła

Akcja Sense: A Cyberpunk Ghost Story toczy się w cyberpunkowym uniwersum wypełnionym elementami zaczerpniętymi z chińskiego folkloru. Gra zabiera nas w podróż do Neo Hong Kongu z 2083 roku, którego tajemnice badamy jako Mei Lin Mak. Protagonistka, wyposażona w cybernetyczne oczy pozwalające jej zobaczyć więcej, niż może ujrzeć przeciętny człowiek, plądruje zakamarki ruin apartamentowca Chong Sing Apartments, skrywające krwawą zagadkę liczącą ponad sto lat. Jej zadaniem jest poznanie losów czternastu zagubionych dusz – dziewczyna ma nadzieję, że w ten sposób uda jej się także odkryć prawdę na temat klątwy rzuconej na jej rodzinę.

Mechanika

W Sense: A Cyberpunk Ghost Story akcję ukazano z boku. W trakcie zabawy przemierzamy zarówno klaustrofobiczne korytarze i pomieszczenia apartamentowca, jak i mieniące się feerią neonowych barw, zatłoczone ulice Neo Hong Kongu. Nadrzędnym elementem rozgrywki jest rozwiązywanie zagadek, co wymaga tak prowadzenia rozmów z postaciami neutralnymi (które często posiadają przydatne informacje), jak i poszukiwania określonych przedmiotów; niekiedy warto również przyglądać się z bliska poszczególnym elementom otoczenia, gdyż one także mogą skrywać sekrety, których poznanie zbliży nas do celu. Na tym nie koniec, gdyż Mei spotyka na swojej drodze duchy, z którymi nie może w żaden sposób walczyć – zamiast tego dziewczyna odsyła je tam, skąd przybyły, poprzez składanie ofiar w kapliczkach bądź rozwiązywanie związanych z nimi zagadek. Owe istoty nie są jedynym zagrożeniem czyhającym na protagonistkę (ta może na przykład zostać porażona prądem), więc warto przy tym pamiętać o ręcznym zapisywaniu stanu rozgrywki przy telewizorach, gdyż gra nie posiada punktów kontrolnych ani funkcji autosave.

Tryby gry

Po jednorazowym ukończeniu kampanii fabularnej odblokowujemy tryb New Game Plus, gdzie możemy nie tylko rozwikłać opcjonalne tajemnice, które wcześniej pominęliśmy, lecz także trafić na ślad zupełnie nowych zagadek czekających na rozwiązanie.

Kwestie techniczne

Sense: A Cyberpunk Ghost Story posiada ręcznie rysowaną grafikę, wykonaną w technice 2.5D. Jej autorzy inspirowali się twórczością Masamunego Shirowa (twórcy Ghost in the Shell), a także Chifumiego Suzukiego, czyli projektanta postaci z firmy Tecmo Koei (który odpowiadał za wygląd bohaterów ostatnich odsłon serii Fatal Frame i Dead or Alive). W trakcie zabawy towarzyszy nam klimatyczny soundtrack skomponowany przez Andy’ego Andiego Hana; ten z kolei inspirował się twórczością między innymi Johna Carpentera i Vangelisa.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Sense: A Cyberpunk Ghost Story: 12+

Sense: A Cyberpunk Ghost Story Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo E5200 2.5 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GT 240 / Radeon HD 6570 lub lepsza
  • 5 GB HDD
  • Windows 7
PC
Switch
PS4
XONE