Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweX360
Okładka Schizoid (X360)

Schizoid X360

Innowacyjna strzelanina, w której dwie osoby sterują różnokolorowymi statkami kosmicznymi. Nadrzędnym celem staje się eliminowanie statków Obcych z tego samego koloru.

Zręcznościowe | FPP | tytuły ekskluzywne Xbox

Microsoft Xbox 360
Okładka Schizoid (X360)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji X360:

9lipca2008

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Schizoid jest prostą w obsłudze zręcznościówką, której ogólne założenia w dużym stopniu przypominają wydaną na PlayStation 3 grę flOw. Opisywana gra opracowana została przez amerykańskie studio developerskie Torpex Games i jest pierwszym tytułem przygotowanym z wykorzystaniem narzędzia XNA Game Studio. Platformą docelową jest w tym przypadku konsola Xbox 360, a dokładniej rzecz biorąc sieciowa usługa Xbox Live Arcade.

Ogólne założenia rozgrywki są dość jasne, nawiązując jednocześnie do niektórych pomysłów z serii Ikaruga. Na planszy do gry znajdują się dwa sojusznicze statki kosmiczne. Dokonuje się tu bardzo istotnego wyboru. Kontrolę nad drugim statkiem może przejać inny gracz i wtedy dwie osoby bawią się w kooperacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie żeby czynność tę zlecić sztucznej inteligencji.

Oba statki różnią się między sobą kolorystyką (pomarańczowy i niebieski). Zadaniem graczy jest eliminowanie pojawiających się na ekranie jednostek wroga. Należy tu jednak mieć na uwadze bardzo istotną zależność. Sterując statkiem należy atakować te jednostki wroga, które obdarzone zostały tym samym kolorem. Nie wykorzystuje się tu żadnych broni, próbując jedynie doprowadzać do kolizji z wybranymi obiektami. Utrudnieniem jest natomiast to, iż za wszelką cenę należy unikać obiektów innego koloru. Są one bowiem w stanie doprowadzić do błyskawicznego zniszczenia statku kosmicznego. Zabawa opiera się więc na ciągłej i sprawnej kooperacji, a także na unikaniu tych obiektów, które przyporządkowane są do drugiego statku.

Jednostki przeciwników pojawiają się w wielu różnych odmianach. Mogą one próbować przeprowadzać samobójcze ataki, czy też w pierwszej kolejności klonować się, starając się uzyskać jeszcze większą przewagę. Niektórzy wrogowie mogą też stawać się częściowo nieśmiertelni. Gracze muszą wszystkie te czynniki brać pod uwagę, umiejętnie planując kolejne posunięcia. Cenną przewagę można sobie też wypracować podnosząc pojawiające się na planszy power-upy. Zapewniają one między innymi zwiększenie mobilności statku, czy wyposażają go w potężne bomby.

Do odblokowania oraz przejścia jest około stu poziomów, podzielonych na kilka stref tematycznych. Oprócz głównego trybu rozgrywki przygotowano też wiele innych atrakcji. Przykładowo, z myślą o najbardziej zaawansowanych graczach dodano tryb, w którym jedna osoba równolegle kontroluje dwa statki, wykorzystując do tego celu gałki analogowe kontrolera. Akcja obserwowana jest z lotu ptaka, a misje rozgrywane są w przestrzeni kosmicznej. Niewątpliwą atrakcją są również efektowne eksplozje, do których dochodzi głównie w momencie niszczenia większych grup jednostek wroga.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Klasyfikacja PEGI Schizoid

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Schizoid

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (19 czerwca 2008)

wiadomość19 czerwca 2008

W dzisiejszych „Wieściach ze świata w telegraficznym skrócie”: nowy erpeg od Atlusa, dodatki do Savage 2, przygodówka dla kobiet, strategiczne MMO Atlantica, Schizoid trafi w końcu na XBLA, plan wydawniczy KOEI, Lara Croft na E3, Offspring w Rock Band i tysiące stworów stworzone przez graczy w ciągu jednego dnia. Zapraszamy do lektury.

Klon flOw na Xbox Live Arcade?
Klon flOw na Xbox Live Arcade?

wiadomość9 marca 2007

W sieci pojawiły się pierwsze informacje na temat gry Schizoid. Ma to być pierwszy tytuł stworzony za pomocą narzędzia XNA Studio Game Express, przeznaczony do dystrybucji poprzez Xbox Live Arcade.