Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONE
Okładka Scavengers (PC)
OkładkaScavengers (PC)

Scavengers

Wieloosobowa strzelanka, która przenosi nas w niedaleką przyszłość, kiedy to na Ziemi zapanowała kolejna epoka lodowcowa. W Scavengers trafiamy do rozległego, żyjącego ekosystemu, a naszym zadaniem jest nie tylko walka o przetrwanie, lecz także eliminacja przeciwników.

Akcji | TPP | science fiction | zagraj za darmo | postapokalipsa | survival | sieciowe | TPS | indie | kooperacja | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Scavengers Premiera

anulowana

PS4 XONE

1maj2021

PC

Gry podobne do Scavengers

Evolve

The Cycle

Crucible

Gra została udostępniona 1 maja 2021 roku w programie Wczesnego dostępu na Steamie. Po kilkunastu miesiącach jej rozwój zaczął ulegać stopniowemu wstrzymywaniu, ale pozostała dostępna do pobrania.

Scavengers to prowadzona z perspektywy trzeciej osoby (TPP) sieciowa strzelanka, opracowana przez zespół Midwinter Entertainment. Szeregi studia, którego współzałożycielem był Josh Holmes (wcześniej pracujący w 343 Industries nad rozwojem serii Halo), zasilają osoby, które brały udział w tworzeniu takich gier, jak cykle Battlefield i Star Wars: Battlefront, Call of Duty: WWII czy Counter Strike. Opisywana tutaj produkcja, będąca debiutanckim dziełem firmy, powstała z myślą o platformie PC. Z czasem gra została również wypuszczona na konsole PS4 oraz Xbox One.

Fabuła

Akcja Scavengers została osadzona w niedalekiej przyszłości, kiedy to w wyniku następujących po sobie katastrof pogodowych na Ziemi zapanowała kolejna epoka lodowcowa. Ci, którym udało się przeżyć, walczą o przetrwanie w nowym, niegościnnym świecie, gdzie szaleją trzy zwaśnione frakcje; mowa o Scourge, czyli zmutowanych zwierzętach, ludziach zrzeszonych pod nazwą Outlanders oraz enigmatycznych Salient, będących istotami kontrolowanymi przez zaawansowaną sztuczną inteligencję.

Mechanika

Scavengers stanowi połączenie dwóch trybów – PvP oraz PvE. W trakcie rozgrywki gracz mierzy się więc nie tylko z przeciwnymi drużynami, ale również samym środowiskiem. Walki przeprowadzane są na rozległym, otwartym terenie, zaprojektowanym w taki sposób, by przypominał żyjący ekosystem. Funkcjonujące w tym świecie istoty obdarzone zostały zbiorem różnorodnych cech i zachowań. Oprócz drobniejszych przeciwników, atakujących często w grupach, w grze natrafić można również na bossa – pojedynczą i bardziej wytrzymałą jednostkę, której pokonanie zapewnia jednak większą ilość punktów, potrzebnych do zwycięstwa.

Głównym celem rozgrywki jest zdobycie największej ilości punktów danych oraz bezpieczny powrót na orbitę. Zmagania podzielone zostały na trzy fazy. W pierwszej gracze koncentrują się na eksploracji mapy oraz gromadzeniu zapasów i kolejnych elementów ekwipunku – żywności, apteczek, amunicji oraz złomu, przydatnego do craftingu. Kolejny etap poświęcony jest polowaniu na wrogie jednostki (zarówno postaci kontrolowane przez innych graczy, jak i przeciwników, nad którymi pieczę sprawuje AI), realizacji misji oraz zdobywaniu surowców. Celem ostatniego meczu jest natomiast odnalezienie oraz obrona specjalnych stref, z których można się ewakuować.

Przed rozpoczęciem rozgrywki gracz wybiera klasę swojego bohatera a następnie wspólnie ze znajomymi tworzy trzyosobowy oddział bądź też dołącza do istniejącego już zespołu. Drużyny otrzymują punkty danych za eliminowanie przeciwników oraz odkrywanie depozytów danych. Każdy mecz ograniczony jest czasowo. Statek kosmiczny (dropship) pojawia się na mapie pod koniec rozgrywki, gracze muszą nie tylko stawić się na czas w miejscu jego lądowania ale też wyprzedzić przeciwników, którzy będą próbowali dostać się na pokład przed nimi.

Scavengers oferuje siedem różnych typów postaci, z których każda obdarzona jest unikalnymi umiejętnościami oraz włada określonym rodzajem broni. Na samym początku gracz ma jednak do wyboru tylko trzech bohaterów – chcąc zdobyć kolejne postaci, musi najpierw zebrać wystarczającą ilość punktów, by móc wykupić je ze sklepu. Wraz z przebiegiem rozgrywki postać zyskuje kolejne poziomy, gracz ma też możliwość upgrade’owania zarówno zbroi, jak i broni bohatera. Umiejętne korzystanie ze zdolności swojej postaci oraz opracowanie dobrej strategii z pozostałymi członkami zespołu może okazać się kluczowe dla odniesienia zwycięstwa w rozgrywce.

Do gry wprowadzony został również rozbudowany system craftingu. Pod koniec każdego meczu gracz ma możliwość stworzenia nowych przedmiotów ze zgromadzonych wcześniej, niezbędnych części. Fragmenty potrzebne są również do stworzenia właściwej broni bohatera. Dopełnienie gry stanowią też elementy survivalowe. Każda z postaci posiada określony poziom wytrzymałości oraz odporności na mróz. Szczególnie istotne jest unikanie burzy śnieżnych, zbyt długie przebywanie na zewnątrz podczas śnieżycy może bowiem doprowadzić do wychłodzenia organizmu, a tym samy śmierci postaci. Apteczki oraz zgromadzona żywność pozwoli na zregenerowanie sił bohatera.

Kwestie techniczne

Na mocy współpracy, jaką twórcy Scavengers nawiązali z firmą Improbable (która pomogła w sfinansowaniu projektu), tytuł wykorzystuje technologię SpatialOS. Dzięki niej część najbardziej zaawansowanych obliczeń związanych z funkcjonowaniem świata przedstawionego odbywa się w chmurze, co pozwoliło zarówno na opracowanie „piaskownicy” znacznie większych rozmiarów, jak i na stworzenie bardziej złożonej SI odpowiadającej za zachowania mieszkańców krainy.

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 7 / 10 na podstawie 24 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Scavengers: 16+

Scavengers Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-6500 3.2 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon R9 380 lub lepsza
  • 15 GB HDD
  • Windows 10
PC
PS4
XONE