Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Karciane - Gry RPG

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku rpg o tematyce karciane ułożone według popularności.

RPG. Gatunek gier, w skład którego wchodzą wszelkie produkcje z przeważającą liczbą elementów rozwoju prowadzonego bohatera (bądź grupy bohaterów) i rozbudowanych statystykach postaci, a także cechujące się wielowątkową fabułą i wielowątkowymi questami. Zaliczmy do niej zarówno klasyczne gry RPG bazujące na walce turowej i zasadach rodem z "papierowych gier RPG" (Baldur's Gate, Fallout), jak i RPG akcji z dynamiczną walką toczoną w czasie rzeczywistym (seria Gothic) oraz jRPG, czyli bardzo charakterystyczne tytuły bazujące na stylistyce i kulturze państw dalekiego wschodu, w tym anime i mandze (cykle Final Fantasy i Kingdom Hearts).

PC
PC Windows21WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 49
Sony PlayStation 3
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable
PlayStation Vita1
Xbox
Microsoft XBOX ONE5
Microsoft Xbox 360
Microsoft Xbox
Mobile
Android9Apple iOS10
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch6
Nintendo Wii
Nintendo DS
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS1
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści
Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści

RPG 23 października 2018

Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści to połączenie RPG i gry karcianej, którego akcja osadzona została w uniwersum wiedźmińskiej sagi, stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego. Tytuł rozpoczął życie jako samodzielna kampania fabularna w grze Gwint: Wiedźmińska gra karciana.

PCPS4XONE

Slay the Spire
Slay the Spire

RPG 23 stycznia 2019

Miks karcianki i produkcji typu roguelike opracowany przez zespół Mega Crit. W Slay the Spire zadaniem graczy jest wspinaczka na szczyt tytułowej iglicy; po drodze muszą jednak stawić czoła hordom przeciwników. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że śmierć ma tu charakter permanentny.

PCPS4Switch

World of Horror
World of Horror

RPG grudzień 2019

Unikatowa mieszanka retro RPG z przygodówką, karcianką oraz z elementami horroru od jednoosobowego studia Panstasz. Trafiamy do nadmorskiego japońskiego miasteczka i staramy się odkryć prawdę o przerażających wydarzeniach, zwiastujących nadejście pradawnych bogów.

PCPS4Switch

Cardpocalypse
Cardpocalypse

RPG 19 września 2019

Singleplayerowe połączenie karcianki i RPG-a, którego główną bohaterką jest dziesięcioletnia Jess. Gracz bierze udział w pojedynkach, robiąc użytek z kart kolekcjonowanych i własnoręcznie modyfikowanych w trakcie zabawy. Cardpocalypse pozwala wyłącznie na zabawę w pojedynkę.

PCPS4XONESwitchiOS

Luckless Seven
Luckless Seven

RPG jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 31 grudnia 2019)

Oryginalne połączenie oldskulowego, izometrycznego RPG z przygodówką oraz grą karcianą, będące pierwszą samodzielną grą niezależnego studia Deckpoint, na którego czele stanął Jesse Kooner, znany społeczności graczy jako twórca skórek do popularnego Counter-Strike’a. Bohaterem Luckless Seven jest młody mężczyzna, który znudzony codzienną pracą poświęca się swej hazardowej pasji i przemierzając z przyjaciółmi fikcyjne państwo Arithia, uczestniczy w kolejnych karcianych turniejach w Ekosi – grze będącej wariacją na temat klasycznego Black Jacka, z możliwością modyfikowania wyniku za pomocą własnych kart. Zabawa nie koncentruje się jednak wyłącznie na grze w karty, gdyż całość oprawiona została w ramy klasycznego RPG z rozbudowaną warstwą fabularną. Podczas gry zajmujemy się więc także realizacją rozmaitych zadań, rozmowami z napotkanymi postaciami oraz rozwojem postaci. Istotnym elementem jest także interakcja z członkami drużyny i podejmowanie decyzji wpływających na ich dalsze losy.

PC

Guild of Dungeoneering
Guild of Dungeoneering

RPG 14 lipca 2015

Opracowana przez jednoosobowe irlandzkie studio Gambrinous oryginalna mieszanka karcianki oraz prostej gry RPG. W Guild of Dungeoneering wcielamy się w przywódcę podupadłej gildii poszukiwaczy przygód, a naszym zadaniem jest doprowadzenie jej do chwały i bogactwa, by utrzeć nosa konkurencji. Zabawa koncentruje się na rozbudowie siedziby organizacji, rozszerzania jej o nowe pokoje i odblokowywanie kolejnych klas postaci, ekwipunku oraz magicznych przedmiotów. Aby zdobyć na to wszystko fundusze, musimy wysyłać naszych bohaterów na wyprawy do podziemi. Podczas zabawy nie kontrolujemy jednak bezpośrednio naszego herosa, ale za pomocą specjalnych kart budujemy wokół niego labirynt, po którym ten porusza się wedle własnego uznania. Całość podzielona jest na tury, podczas których dobieramy kolejne karty podziemi oraz wrogów. W przypadku spotkania z przeciwnikiem rozpoczyna się walka, o której wyniku decydują zarówno statystyki naszego bohatera, jak i zagrywane przez nas karty ataku.

PCANDiOS

AFK Arena
AFK Arena

RPG 21 czerwca 2018

Darmowa gra należąca do gatunku RPG, z mocnymi naleciałościami strategicznymi – zajmujemy się w niej głównie toczeniem taktycznych potyczek. AFK Arena jest osadzona w uniwersum fantasy inspirowanym mitologią celtycką. Ciekawostką jest tutaj tryb idle, który niemal automatyzuje rozgrywkę. Produkcja została opracowana przez studio Lilith Games.

ANDiOS

Griftlands
Griftlands

RPG jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 11 lipca 2019)

Postapokaliptyczny miks gier karcianych, RPG i roguelike od studia Klei Entertainment (twórców m.in. Don't Starve). Celem podróżującego przez niegościnne bezdroża bohatera jest zdobycie fortuny. Wykonywanie niebezpiecznych zleceń, dostarczanie zbiegów w ręce prawa, handel czy zwykły rabunek to niektóre spośród rzeczy, którym oddaje się protagonista. Podczas swojej przygody heros musi wykazać się dobrymi pomysłami, żyłką do interesów, umiejętnościami przywódczymi i przede wszystkim rozwiniętym zmysłem dyplomacji. W Griftlands wszystko podlega bowiem negocjacjom: ceny, lojalność, a nawet moralność.

PC

Hand of Fate 2
Hand of Fate 2

RPG 7 listopada 2017

Kontynuacja nietypowego RPG studia Defiant Development, wzbogaconego elementami gier planszowych oraz karcianek. Podobnie jak w przypadku pierwowzoru, zadaniem gracza jest tu pokonywanie wyzwań, tworzonych na podstawie kart zagrywanych przez magicznego przeciwnika, zwanego Rozdającym. Choć w pierwszej części został on pokonany, zwycięskiego herosa skorumpowała własna potęga i stał się on bezwgzlędnym tyranem. Rozdający powraca więc, aby wytrenować nowego bohatera, zdolnego stawić czoła swemu poprzednikowi. Choć ogólna koncepcja rozgrywki pozostała niezmieniona, w porównaniu z poprzedniczką dodanych zostało wiele nowych elementów. W Hand of Fate 2 wprowadzono m.in. dodatkową płaszczyznę rozgrywki do ogólnej mapy, zapewniając więcej okazji do odnajdywania wyzwań, do których zaliczenia wymagane jest jednak spełnienie dodatkowych wymagań. Ponadto tym razem kierowana przez nas postać nie musi już walczyć samotnie, gdyż w grze pojawia się opcja zwerbowania towarzyszy i stworzenia drużyny.

PCPS4XONESwitch

SteamWorld Quest: Hand of Gilgamech
SteamWorld Quest: Hand of Gilgamech

RPG 25 kwietnia 2019

Utrzymana w klimacie z pogranicza steampunku i fantasy turowa gra RPG z elementami karcianki, stanowiąca spin-off serii SteamWorld. SteamWorld Quest: Hand of Gilgamech jest dziełem studia Image & Form Games, wydanym przez firmę Thunderful Publishing.

PCSwitch

Deck of Ashes
Deck of Ashes

RPG 2020 (wczesny dostęp od 11 kwietnia 2019)

Pozycja z kategorii RPG, w której występują elementy karcianek i gatunku roguelike. Deck of Ashes oferuje też intrygujący świat mrocznego fantasy i ładną oprawę graficzną, opartą o ręcznie wykonane ilustracje. Za stworzenie tego tytułu odpowiada niezależne studio AYGames.

PC

Book of Demons: HELLCARD
Book of Demons: HELLCARD

RPG 2020

Połączenie produkcji typu roguelike i karcianki, opracowane przez polskie studio Thing Trunk. W Book of Demons: HELLCARD toczymy starcia z hordami przeciwników, korzystając z umiejętności bojowych przypisanych do specjalnych kart, których talię poszerzamy w miarę postępów.

PC

Labyrinth
Labyrinth

RPG prace wstrzymane

Opracowana przez studio Free Range Games turowa gra RPG w realiach fantasy, uzupełniona elementami karcianek oraz strategii. Akcja Labyrinth osadzona została w pełnym magii uniwersum o nazwie Hylea, gdzie w centrum miasta Starfall zmaterializowała się dziura prowadząca do innych wymiarów. Gracze wcielają się zaś w role poszukiwaczy przygód, którzy przybywają do tejże metropolii w poszukiwaniu zarobku i sławy. Podczas zabawy kontrolują oni kilkuosobową drużynę bohaterów, eksplorując pełne pułapek mapy i walcząc z napotykanymi przeciwnikami. Sama rozgrywka zrealizowana została w dość nietypowy sposób, gdyż każda akcja – zarówno ruch, jak i ataki czy aktywacja zaklęć i zdolności – wymaga zagrywania kart wylosowanych z własnoręcznie skomponowanej talii. Zabawa obraca się zaś wokół pokonywania lochów wykreowanych przez innych graczy, przy jednoczesnym pilnowaniu, aby konkurencja nie zdołała zrobić tego samego ze stworzonymi przez nas podziemiami.

PC

Hand of Fate
Hand of Fate

RPG 17 lutego 2015

Oryginalne połączenie gry karcianej, planszówki i RPG-a, osadzone w realiach fantasy. W Hand of Fate gracz przemierza lochy, walczy z potworami i zbiera skarby – jednak nie odbywa się to w taki sposób, jak w typowych grach fabularnych. Zabawa toczy się na wirtualnym stole, przy którym trwa gra w karty – po jednej stronie zasiada gracz, zaś naprzeciw niego znajduje się Rozdający. Lokacje przemierzamy, przemieszczając pionek reprezentujący naszego bohatera po stole i odkrywając kolejne karty, które przedstawiają wrogów, bohaterów niezależnych, rozmaite miejsca i inne elementy składające się na przygodę. Natomiast gdy na naszej drodze pojawiają się przeciwnicy, przenosimy się w trójwymiarowe środowisko i kierujemy bohaterem niczym w tradycyjnej grze RPG akcji TPP. Jak przystało na karciankę, w Hand of Fate nie brakuje również możliwości budowania własnej talii, w skład której wchodzą części ekwipunku, specjalne ataki i inne bonusy nabywane w toku rozgrywki.

PCPS4XONEPSV

Pathfinder Adventures
Pathfinder Adventures

RPG 27 kwietnia 2016

Karcianka z silnymi akcentami RPG, będąca adaptacją stołowej gry Pathfinder Adventure Card Game. Tytuł powstał za sprawą doświadczonego studia Obsidian Entertainment, twórców m.in. Pillars of Eternity i Fallout: New Vegas. Pathfinder Adventures jest grą typu free-to-play z mikropłatnościami. Zabiera nas ona do fantastycznej krainy Golarion, pełnej magii, potworów i nieludzi. Fabuła opiera się na znanej z papierowego oryginału kampanii Rise of the Runelords, a gracz musi powstrzymać próby przywrócenia do życia despotycznych Władców Run. Rozgrywka w Pathfinder Adventures korzysta z zasad pierwowzoru, a zatem wszelkie interakcje, w tym walka, odbywają się w formie gry karcianej. Bawić się możemy samotnie lub w trybie kooperacji dla czterech graczy, z których każdy kieruje bohaterem należącym do jednej z dostępnych klas. Dzięki odmiennym umiejętnościom, które można dodatkowo rozwijać, oraz przedmiotom, postaci wzajemnie się uzupełniają. Zabawę urozmaicają interaktywne scenki przerywnikowe, w trakcie których podejmujemy fabularne decyzje.

PCANDiOS

A Long Way Down
A Long Way Down

RPG 2020

A Long Way Down jest połączeniem roguelike’a z grą karcianą od studia Seenapsis. Tytuł zabiera nas do labiryntu stworzonego przez nieznaną złą siłę. Naszym zadaniem jest się z niego wydostać, a umożliwią nam to karty odblokowujące nowy ekwipunek, a nawet kształtujące otoczenie.

PCSwitch

The Lord of the Rings: Legends
The Lord of the Rings: Legends

RPG 15 października 2014

Powstała na licencji filmowej trylogii Władca Pierścieni produkcja firmy Kabam, łącząca elementy RPG, strategii i kolekcjonerskich gier karcianych. W grze tworzymy 4-osobową drużynę, złożoną ze znanych tolkienowskich postaci i uczestniczymy w kolejnych potyczkach z komputerową AI, lub żywymi przeciwnikami na arenach PvP.

ANDiOS

Nowhere Prophet
Nowhere Prophet

RPG 19 lipca 2019

Dwuwymiarowy, postapokaliptyczny roguelike, wyróżniający się turowym systemem walki inspirowanym karciankami. W Nowhere Prophet stajemy na czele grupy wędrowców, przemierzających zniszczony świat w poszukiwaniu mitycznej Krypty. Jest to ostatnie bezpieczne schronienie, stanowiące jednocześnie ostoję technologicznego rozwoju.

PCANDiOS

Forced Showdown
Forced Showdown

RPG 29 marca 2016

Opracowana przez duńskie studio betaDwarf Entertainment kontynuacja niezależnego RPG akcji z 2013 roku, kładącego nacisk na zabawę w trybie kooperacji. Akcja FORCED: Eternal Arenas przenosi nas do międzywymiarowego świata fantasy i skupia się na uczestnictwie w morderczych zawodach The Rush, których głównym i jedynym celem jest przetrwanie. Przystępując do zabawy, wybieramy swojego bohatera spośród kilku klas postaci o zróżnicowanych umiejętnościach i przygotowujemy do walki, wyposażając w unikalny zestaw kart symbolizujących ekwipunek, czary oraz pomocników. Rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym, na losowo generowanych mapach, gdzie na naszej drodze stają rozmaite potwory, wymagający bossowie oraz śmiercionośne pułapki. Podczas zabawy możemy rywalizować lub łączyć siły z innymi graczami, by wraz z zaliczaniem kolejnych wyzwań rozwijać naszą postać i odblokowywać nowe karty do naszej talii. W porównaniu do pierwowzoru, w FORCED 2 każda śmierć bohatera jest ostateczna.

PC

Black Book
Black Book

RPG 2021

Gra łącząca gatunek RPG z elementami karcianek, osadzona w XIX-wiecznej Rosji i czerpiąca garściami ze słowiańskiego folkloru - głównie z historii opowiadających o spotkaniach z duchami. Tytuł został opracowany przez rosyjskie studio Morteshka (wcześniej stworzyło ono grę The Mooseman).

PC

The Huntsman: Winter's Curse
The Huntsman: Winter's Curse

RPG 20 kwietnia 2016

Opracowana przez studio Desert Owl Games epizodyczna gra RPG z elementami przygodówki i karcianki, osadzona w uniwersum filmu Łowca i Królowa Lodu. Historia rozgrywa się równolegle do wydarzeń ukazanych w filmie, a podczas zabawy wcielamy się w postać Elisabeth, której spokojne życie na rodzinnej farmie Vardhelm zostaje zakłócone przez zniknięcie jej braci. Udając się na ich poszukiwania, nasza protagonistka spotyka wiele znajomych twarzy oraz nieznanych dotąd niebezpieczeństw i odkrywa niezwykłą tajemnicę, którą nosiła w sobie od lat. W grze The Huntsman: Winter’s Curse główny nacisk położony został na warstwę narracyjną, a w toku rozgrywki odwiedzamy kolejne lokacje i rozmawiamy z napotkanymi postaciami, które stopniowo odkrywają przed nami kolejne fragmenty fabuły. W grze nie zabrakło jednak również toczonych w systemie turowym potyczek z przeciwnikami, podczas których do wyprowadzania ataków wykorzystujemy zdobywane w trakcie rozgrywki karty.

PCPS4

Battlehand
Battlehand

RPG 6 stycznia 2016

Stworzona z myślą o urządzeniach mobilnych taktyczna gra RPG z turowym systemem walki, opracowana przez studio Another Place Productions, założone przez współautorów cyklu Fable. Akcja Battlehand toczy się w typowej krainie fantasy, stającej na krawędzi zagłady za sprawą pojawienia się okrutnej królowej Amethyst oraz jej armii potworów. W obliczu zagrożenia dawni bohaterowie krainy muszą odkurzyć nieużywany od lat ekwipunek i stanąć w obronie honoru oraz sprawiedliwości. Podczas rozgrywki zwerbować możemy pokaźny zestaw zróżnicowanych bohaterów, z których każdy odznacza się indywidualnymi umiejętnościami, rozwijanymi w miarę postępów w grze. Zabawa koncentruje się głównie na toczeniu kolejnych bitew, a urozmaicają ją elementy karciankowe. Dzięki sukcesywnemu gromadzeniu unikalnej talii kart, zyskujemy dostęp do specjalnych zdolności, które potrafią odwrócić przebieg niejednej bitwy. Całość pozwala na zabawę w trybie kampanii, survivalu lub sieciowych potyczkach PvP.

ANDiOS

Table of Tales: The Crooked Crown
Table of Tales: The Crooked Crown

RPG 16 kwietnia 2019

Przeznaczone na gogle VR taktyczne RPG w realiach fantasy, naśladujące stołową grę figurkową. Table of Tales umożliwia doświadczanie przygód w świecie pełnym magii i potworów, który przemierzamy w poszukiwaniu skarbów, kierując czteroosobową drużyną łotrów.

PS4

Iris and the Giant
Iris and the Giant

RPG 2020

Miks gry karcianej z produkcją typu roguelike okraszony nietypową oprawą wizualną. W Iris and the Giant zagłębiamy się w świadomość dziewczynki dręczonej przez nieznane lęki i mierzymy się z nimi w formie turowych starć z wykorzystaniem talii kart.

PC