Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS4PSVPC
Okładka Root Letter (PS4)

Root Letter

Przygotowana przez studio Kadokawa Games detektywistyczna gra przygodowa z gatunku visual novel.

Przygodowe | thriller | detektywistyczne | visual novel

Okładka Root Letter (PS4)

producent: Kadokawa Games

wydawca: pQube

Strona oficjalna

data premiery gry:

16cze2016

PSV PS4

7lip2017

PC

Root Letter na konsoli PS4, PC i PSV to przygodowa gra detektywistyczna z gatunku visual novel, której model rozgrywki zbliżony jest do serii Danganronpa lub Ace Attorney. Za stworzenie tytułu opowiada japońska firma Kadokawa Games, będąca częścią ogromnego konglomeratu wydawniczego Kadokawa, zajmującego się produkcją filmów, animacji, muzyki, gier etc. Root Letter to pierwsza przygodówka w dorobku deweloperów, z których wielu pracowało wcześniej dla firmy Konami, a także debiutancka odsłona serii niezwiązanych ze sobą gier detektywistycznych.

Fabuła

Akcja Root Letter rozgrywa się we współczesnej Japonii. Ponad trzydziestoletni protagonista tytułu odkrywa dawno zapomniane listy, które wymieniał piętnaście lat wcześniej z korespondencyjną przyjaciółką o imieniu Aya Fumino. Kontakt z nią urwał się nagle po tym, jak w ostatniej wysłanej wiadomości przyznała się, że zamordowała człowieka i musi za to odpokutować. Mimo upływu czasu, bohater postanawia dotrzeć do sedna tajemnicy, która kryła się za niepokojącym listem. Wyrusza więc do miasta Matsue w japońskiej prefekturze Shimane, próbując odnaleźć przyjaciół ze szkoły, o których wspominała Fumino, licząc na to, że doprowadzą ją do dziewczyny. Na miejscu ze zdziwieniem odkrywa, że przyjaciółka zmarła ponoć w pożarze rodzinnego domu na dziesięć lat przed tym, nim nawiązała z nim pierwszy kontakt.

W zależności od podjętych decyzji, możemy odblokować pięć zakończeń, które w drastycznie różny sposób rozwiązują główny wątek fabularny.

Mechanika

Rozgrywka w Root Letter przypomina klasyczne dwumiarowe gry visual novel, ale umożliwia także większą niż zazwyczaj interakcję i wpływ na przebieg zabawy (podobnie jak np. seria Danganronpa). Historia podzielona jest na rozdziały, a każdy łączy się z jednym z otrzymanych przez nas listów. Gracze mogą wybierać różne lokacje w Matsue i w okolicach, przesłuchując osoby wspomniane przez Fumino oraz te, które związane są z jej zaginięciem/śmiercią. W różnych momentach proszeni jesteśmy o podjęcie decyzji wpływającej na przebieg dialogów. Kiedy znajdziemy osobę ukrywającą przed nami istotne fakty, zostajemy przeniesieni do minigry, gdzie wykorzystujemy argumenty oraz wskazówki i dowody odkryte podczas śledztwa.

Kwestie techniczne

Autorzy Root Letter wykorzystali rzeczywiste lokacje w Matsue oraz całym Shimane, współpracując przy tym z władzami prefektury, dbając o realistyczne przedstawienie różnych atrakcji turystycznych regionu. Za ilustracje oraz projekty postaci odpowiada Mino Taro, który zasłynął dzięki randkowej serii Love Plus na konsoli Nintendo DS. Artysta pracował także przy jRPG-u Exist Archive.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Root Letter

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Root Letter

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-4590 3,3 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB RAM Intel HD Graphics 4600 lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7
Minimalne: Intel Celeron G540 2,5 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki Intel HD Graphics lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7

Danteveli_ Ekspert 1 listopada 2016

Cierpienia młodego Wertera to jedna z tych lektur szkolnych, które zapadły mi w pamięć na trochę dłużej. Nie dla tego, że zaintrygowała mnie historia tytułowego bohatera. Przyczyna takiej sytuacji jest dość banalna. Mój nauczyciel bez przerwy nabijał się z emo postaci i tego jak wielkim nieudacznikiem był Werter. Co te wspominki mają wspólnego z recenzowanym tym razem Root Letter? Tylko tyle, że jak zobaczyłem słowo list w tytule gry to pomyślałem o (prawdopodobnie) najsłynniejszej powieści epistolarnej i człowieku, który mnie do niej zraził.

7.0
PSV
PS4
PC