Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4PSV
Okładka Exist Archive: The Other Side of the Sky (PS4)
OkładkaExist Archive: The Other Side of the Sky (PS4)

Exist Archive: The Other Side of the Sky

Klasyczna gra jRPG z turowym systemem walki, stworzona połączonymi siłami studia Tri-Ace oraz firmy Spike Chunsoft. Fabuła gry rozpoczyna się we współczesnym Tokio, gdzie główny bohater wraz z narzeczoną pada ofiarą tajemniczego wybuchu.

RPG | fantasy | turowe | jRPG | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Exist Archive: The Other Side of the Sky Premiera

17gru2015

PS4 PSV

Gry podobne do Exist Archive: The Other Side of the Sky

Final Fantasy XV

Tales of Berseria

Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book

Exist Archive: The Other Side of the Sky na PlayStation 4 to klasyczna gra jRPG z turowym systemem walki, w której przenosimy się z bohaterami na nieznaną im planetę. Za produkcją stoją japońskie studia Spike Chunsoft (twórcy serii Zero Escape oraz Danganrompa) oraz tri-Ace (serie Star Ocean, Valkyrie Profile). Nad zespołem deweloperów czuwał doświadczony Masaki Norimoto, który stworzył cykl Valkyrie Profile na PlayStation i PlayStation 2. To właśnie on miał największy wpływ na kształt Exist Archive, autorzy zaczerpnęli z niego wiele elementów rozgrywki nowego tytułu, w tym jego strukturę oraz prezentację.

Akcja tytułu rozpoczyna się we współczesnym Tokio. Główny bohater gry, Kanata Kujo, wraz ze swoją narzeczoną o imieniu Ranze Miwakawa, staje się ofiarą tajemniczego wybuchu na ulicy metropolii. Umierająca w ramionach ukochanego Ranze stwierdza na zimno, że nie chce kończyć życia w jego towarzystwie. Zanim protagonista jest w stanie otrząsnąć się z tego zaskakującego wyznania, budzi się on bez jakichkolwiek ran w dziwnym i nieznanym sobie miejscu, które wkrótce okazuje się planetą o nazwie Protolexa. Z czasem Kanata odkrywa, że eksplozja w Tokio wywołana została przez duszę boga Yamatoga. Na skutek tego wydarzenia 12 ofiar wybuchu zostało obdarzonych cząstką bóstwa, zyskując nieśmiertelność i przenosząc się do obcego świata. Bohater postanawia więc odnaleźć wszystkich z nich i wrócić do domu.

Akcja w Exist Archive: The Other Side of the Sky przedstawiona jest w podobny sposób jak w cyklu Valkyrie Profile. Chociaż lokacje zostały przygotowane są w trójwymiarze, gracze poruszają się po nich jedynie na dwumiarowym planie, podobnie jak w standardowych platformówkach 2.5D. W trakcie eksploracji spotykamy postacie niezależne, a także równego rodzaju przeciwników. Grupki potworów są przedstawione na mapie w formie kolorowych sfer, podchodząc do nich transportujemy na osobną arenę walki. Pojedynki odbywają się w trybie turowym, w skład drużyny wchodzi maksymalnie czterech bohaterów. Każdy z nich dysponuje unikalnymi zdolnościami, bronią i statystykami, rosnącymi wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Cztery główne przyciski pada przypisane są do akcji jednego bohatera i aktywują jego atak. Używając ich różnych kombinacji, aktywujemy specjalne kombosy lub czary.

Oprawa graficzna tytułu jest pełna detali oraz fantastycznych krajobrazów. Za projekty postaci i ich ilustracje odpowiada Mino Taro, pracujący wcześniej nad popularnym w Japonii cyklem Love Plus. Muzykę skomponował weteran branży Motoi Sakuraba, pracujący nad ścieżkami dźwiękowymi dla gier z serii Tales of, Star Ocean, Valkyrie Profile, Dark Souls oraz wielu innych.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Exist Archive: The Other Side of the Sky: Odpowiednia dla każdego wieku.

PS4
PSV