Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Realms of Arkania: Blade of Destiny (PC)
OkładkaRealms of Arkania: Blade of Destiny (PC)

Realms of Arkania: Blade of Destiny PC

Remake klasycznej gry cRPG, opartej na systemie fabularnym Das Schwarze Auge. Tytuł wyprodukowany został przez studio Crafty Games przy współudziale projektantów pierwowzoru z 1992 roku.

RPG | FPP | fantasy | turowe | reedycje/remastery/remaki | klasyczne RPG

Realms of Arkania: Blade of Destiny Premiera PC

1kwietnia1992

producent: Attic Entertainment Software wydawca: Fantasy Productions GmbH

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Blade of Destiny jest pierwszą odsłoną serii Realms of Arkania. Opisywana gra w kolejnych latach doczekała się dwóch pełnoprawnych kontynuacji, a mianowicie Star Trail (1994) oraz Shadows over Riva (1997). Blade of Destiny, podobnie jak inne tytuły z tego cyklu, w znacznym stopniu odwołuje się do zasad papierowego systemu RPG o nazwie Das Schwarze Auge. Gracz otrzymuje możliwość pokierowania drużyną śmiałków, przemierzając ogromny świat, staczając walki z potworami oraz rozwiązując questy.

Akcja pierwszej części cyklu Realms of Arkania rozgrywa się w świecie o nazwie Aventurien. Sterowanej przez gracza drużynie powierzone zostaje zadanie powstrzymania zagrożenia ze strony hord orków. W tym celu należy przyczynić się do pozyskania tytułowego miecza przeznaczenia, z użyciem którego ocalenie krainy stanie się możliwe. Właściwa rozgrywka opiera się w głównej mierze na próbach odnalezienia fragmentów mapy wskazujących położenie zaginionego artefaktu. W ramach ciekawostki warto dodać, iż na odnalezienie miecza przydzielone zostają dwa lata czasu gry. Nie zmieszczenie się w wyznaczonym limicie równoznaczne jest z automatyczną przegraną.

Podobnie jak w wielu klasycznych grach z gatunku role-playing, zabawę rozpoczyna się od utworzenia nowej drużyny, w skład której wchodzi maksymalnie sześciu bohaterów. Postaci te mogą reprezentować wiele różnych klas, będąc wojownikami, łowcami czy magami. W miarę rozwoju zabawy członkowie drużyny rozwijają swoje umiejętności oraz atrybuty, dzięki czemu stają się silniejsi i mogą stawić czoła potężniejszym potworom. Miłośników serii zainteresuje też zapewne fakt, iż producent przewidział opcję przeniesienia drużyny do innych gier z tego cyklu. Pozwala to na przystąpienie do zabawy dysponując silniejszym i dobrze poznanym zespołem.

Zabawa opiera się w głównej mierze na konieczności eksploracji świata gry. Dysponuje się tu co prawda pełną swobodą działania, ale wzorem takich RPG-ów jak Eye of the Beholder czy Ishar, kolejne ruchy wykonywane są w sposób skokowy. Akcja obserwowana jest z perspektywy pierwszej osoby. Jedynym wyjątkiem są bitwy, kiedy to załączany jest rzut izometryczny, a kolejne ruchy wykonywane są w systemie turowym. Oznacza to, iż członkowie drużyny oraz potwory wykonują swoje akcje na zmianę, wykorzystując odgórnie przydzielone punkty ruchu.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8 / 10 na podstawie 50 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Realms of Arkania: Blade of Destiny: 12+