Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOSANDPC
Okładka Ravenmark: Scourge of Estellion (iOS)
OkładkaRavenmark: Scourge of Estellion (iOS)

Ravenmark: Scourge of Estellion

Ravenmark: Scourge of Estellion to dostępna na PC-ty strategia fantasy. Produkcja oferuje jedynie kampanię i kładzie nacisk na aspekt fabularny.

Strategiczne | fantasy | turowe | taktyczne

Ravenmark: Scourge of Estellion Premiera

10lis2011

iOS

10wrz2015

PC

12lis2015

AND

Gry podobne do Ravenmark: Scourge of Estellion

The Banner Saga

Lost Frontier

Skulls of the Shogun: Bone-A-Fide Edition

Ravenmark: Scourge of Estellion to wydana na platformę PC, iOS i AND turowa strategia bitewna. Grę opracował zespół Witching Hour Studios z Singapuru.

Fabuła

Akcja toczy się w ponurym uniwersum fantasy znanym jako Eclisse. Fabuła koncentruje się na losach Imperium Estellion, które musi zmierzyć się z powrotem dawno zapomnianej nacji Kaysan. Dawno temu została ona niemalże kompletnie unicestwiona i teraz jej mistyczni wojownicy pałają rządzą zemsty. Produkcja oferuje dwie kampanie, pozwalające poznać losy tego konfliktu z perspektywy obu jego stron. Autorzy włożyli masę pracy w opracowanie aspektu fabularnego. Stworzony przez nich świat jest ciekawy, wielokulturowy i posiada własną obszerną historię. Wszystkie misje mają własny cel, który popycha scenariusz naprzód, a nie jest jedynie pretekstem do bitwy.

Mechanika

Ravenmark: Scourge of Estellion na platformie PC, iOS i AND koncentruje się na toczeniu bitew w systemie turowym. Podczas potyczek obie strony najpierw wydają rozkazy, a następnie biernie obserwują jak wykonywane są w kolejności ustalonej przez współczynnik inicjatywy. W rezultacie trzeba nauczyć się przewidywać posunięcia rywala, a nie jedynie na nie reagować. Odnoszenie zwycięstw wymaga także wykorzystywania formacji, umiejętności specjalnych oraz przewagi, jaką może dać ukształtowanie terenu.

Skala potyczek jest duża, ale autorzy umożliwili wydawanie oddziałom ogólnych wytycznych, przez co nie musimy ich wszystkich nadzorować podczas starć. Ponadto gra posiada elementy RPG. W trakcie bitew jednostki gromadzą doświadczenie, co pozwala rozwijać ich umiejętności. Z tego powodu warto dbać o jak najmniejsze straty w trakcie bitew, gdyż weterani są znacznie skuteczniejszymi żołnierzami niż żółtodzioby.

Minirecenzja Ravenmark: Scourge of Estellion – genialna turowa strategia

PLUSY:
  1. Bogaty i głęboki system rozgrywki zadowoli wymagających strategów;
  2. Ciekawa i wciagająca linia fabularna, pełna politycznych intryg;
  3. Znakomita ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Josha Whelchela zasługuje na najwyższe noty.
MINUSY:
  1. Na początku może przytłoczyć osoby dopiero zaczynające przygodę ze strategiami.

Przez wiele lat gry strategiczne utożsamiane były z komputerami PC. Kiedy jednak smartfony doczekały się ekranów dotykowych, okazało się, że gatunek ten bardzo dobrze sprawdza się także na urządzeniach mobilnych, co zaowocowało mnóstwem mniej i bardziej udanych produkcji. Ravenmark: Scourge of Estellion należy do tego pierwszego grona i choć kosztuje niemało, to i tak jest to tytuł warty każdej złotówki.

Rozgrywka w produkcji studia Witching Hour nie jest zbyt przystępna. Deweloperzy co prawda zadbali o samouczek, ale dość szybko staje się on skomplikowany, co może zniechęcić część mniej obeznanych w temacie osób. Jednak jeżeli dasz tej grze szansę i przebolejesz kilka pierwszych potyczek, to najpewniej zakochasz się w bogatym gameplayu. Ponadto jeżeli miałeś do czynienia z tytułami pokroju Final Fantasy Tactics, bardzo szybko nauczysz się mechanizmów zastosowanych w Ravenmark: Scourge of Estellion, gdyż turowa rozgrywka nie odbiega w znacznym stopniu o klasyków gatunku.

Twórcy naprawdę przyłożyli się do roboty, oferując szereg możliwości taktycznych, zróżnicowane jednostki, z których tworzymy formacje, rozmaite moce specjalne itd. Wszystkie karty odkrywane są stopniowo podczas zabawy, więc cały czas jest co robić, gameplay co chwilę zaskakuje i stawia przed nami nowe wyzwania, co po prostu wydłuża żywotność gry.

Poza tym wszystkim świetnie wypada linia fabularna, która zaskakuje swym ogromem, dorosłością i politycznymi intrygami. Na plus należy zaliczyć także bardzo dobrą oprawę audio-wideo. Ścieżka dźwiękowa Ravenmark: Scourge of Estellion, stworzona przez kompozytora Josha Whelchela, zasługuje na najwyższe noty, a grafika, choć nie powala na kolana zaawansowanymi technicznie efektami, nadrabia braki przyjemnym artystycznym stylem.

Jeżeli jesteś miłośnikiem turowych strategii, to pewnie Ravenmark: Scourge of Estellion znajduje się już w Twojej kolekcji. Jednak jeżeli jakimś cudem przegapiłeś ten tytuł, to szybko dokonaj zakupu. Z kolei osoby zaczynające przygodę z tym gatunkiem mogą się na początku poczuć trochę przytłoczone, ale chyba warto zaryzykować, bo to naprawdę świetna gra.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe Ravenmark: Scourge of Estellion: 12+

Ravenmark: Scourge of Estellion Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 1.8 GHz/Athlon XP 1.8 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 732 MB HDD
  • Windows XP(SP2)/7/8
iOS
AND
PC