Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS4PS3iOSXONEPCPSV
Okładka Race the Sun (PS4)

Race the Sun

Futurystyczne wyścigi, w których zasiadamy za sterami napędzanego energią słoneczną statku, mknącego poprzez niekończący się świat w stronę tytułowego słońca. Gra cechuje się minimalistyczną oprawą, proceduralnie generowanymi etapami i doskonałą fizyką lotu.

Wyścigi | na 2 osoby | crowdfunding | funkcje cross-platform | indie | kooperacja | auto-runner

Okładka Race the Sun (PS4)

producent: Flippfly

wydawca: Flippfly

Strona oficjalna

data premiery gry:

20sie2013

PC

21paź2014

PS4 PSV PS3

30lip2015

iOS

21kwi2017

XONE

Race The Sun to stworzone na silniku Unity futurystyczne wyścigi, w których zasiadamy za sterami napędzanego energią słoneczną statku, mknącego poprzez niekończący się świat w stronę tytułowego słońca. Za projekt odpowiada niezależne studio Flippfly, którego członkowie – dwaj bracia, mają za sobą pracę przy takich wysokobudżetowych tytułach jak Marvel: Ultimate Alliance, Singularity czy Call of Duty: Modern Warfare 3.

Gra nie posiada fabuły ani żadnych wątków pobocznych, koncentrując się na czysto zręcznościowej, bazującej na refleksie gracza rozrywce. Podczas szalonego lotu musimy omijać coraz liczniej pojawiające się na naszej drodze przeszkody, zaś punktowany jest dystans jaki uda się nam osiągnąć nie niszcząc naszego statku. Zabawę urozmaicają bonusy, mnożące uzyskiwane przez nas punkty oraz rozsiane po mapie rozmaite modyfikacje statku. Warto zauważyć, że poziomy w Race The Sun generowane są proceduralnie i rysowane na bieżąco, bazując na stworzonych wcześniej algorytmach. Dodatkowo ich układ zmienia się cyklicznie, co zapobiega znużeniu i nie pozwala na opanowanie danego etapu do perfekcji poprzez nauczenie się rozkładu przeszkód.

Oprawa graficzna gry jest bardzo oszczędna. Krajobraz jaki przyjdzie nam podziwiać stanowią pozbawione tekstur prostokątne, bądź trójkątne obiekty. Podobnie rzecz się ma z trójwymiarowymi modelami przeszkód, jakie spotkamy na swojej drodze, takimi jak ruchome platformy, latające sterowce, gigantyczne piły mechaniczne, wąskie labirynty czy poruszające się olbrzymie klocki. Gra nie posiada muzyki, a jedynymi odgłosami jakie nam towarzyszą podczas zabawy są zbierane power-upy. Cechą, która przyciąga do Race The Sun i czyni z niej grę wyjątkową, jest fizyka lotu i zachowania statku, odczuwalna zwłaszcza gdy korzystamy z kontrolera analogowego.

Do gry dołączone zostało specjalne narzędzie o nazwie Simplex World Creator, pozwalające graczom projektować własne poziomy i udostępniać je w sieci. Produkcja oferuje też nietypowy, multiplatformowy tryb kooperacyjny polegający na odbyciu na przemian z innym graczem 4 kompletnych wyścigów, których wynik jest sumowany i publikowany na specjalnej tablicy. Każdorazowo gdy dojdzie do zniszczenia naszego statku, kolejny gracz kontynuuje lot od miejsca naszej katastrofy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1 - 2  

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 109 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Gry podobne do Race the Sun

Klasyfikacja PEGI Race the Sun

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Race the Sun

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 1.6 GHz
 • 2 GB RAM
 • 150 MB HDD
 • Windows XP/Vista/7/8
Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
Games with Gold w listopadzie – m.in. Battlefield 1 i Assassin's Creed
Games with Gold w listopadzie – m.in. Battlefield 1 i Assassin's Creed

wiadomość30 października 2018

Poznaliśmy listę tytułów, które w listopadzie trafią do abonentów Xbox Live Gold. Wśród nich prym wiodą przede wszystkim Assassin’s Creed oraz Battlefield 1, choć Dante’s Inferno oraz Race the Sun również są pozycjami wartymi uwagi.

Race the Sun - ciekawa, niezależna, niekończąca się gra o śmiganiu
Race the Sun - ciekawa, niezależna, niekończąca się gra o śmiganiu

wiadomość16 października 2013

Niezależne gry powinny być takie, jak Race the Sun. Pomysłowe, ładne, grywalne i do wypróbowania za darmo. Lubisz pędzić na złamanie karku? Pędź razem ze mną!

Sukces Race the Sun oraz porażki Death Inc. i Project Awakened - Przegląd Kickstarterów (11/03/2013)
Sukces Race the Sun oraz porażki Death Inc. i Project Awakened - Przegląd Kickstarterów (11/03/2013)

wiadomość11 marca 2013

W najnowszym przeglądzie Kickstarterów omawiamy m.in. sukcesy Torment: Tides of Numenera i Race the Sun oraz porażki Death Inc. i Project Awakened. Przyglądamy się również projektowi Civitas, zapowiadanemu jako duchowy spadkobierca wczesnych odsłon SimCity.

PC
PS4
PSV
PS3
iOS
XONE