Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePS4PCXONESwitch
Okładka Q.U.B.E. 2 (PS4)

Q.U.B.E. 2

QUBE 2

Q.U.B.E. 2 jest kontynuacją uznanej przez graczy i krytyków gry logicznej FPP z 2012 roku. Produkcja powstała w ulokowanym w Walii studiu Toxic Games.

Logiczne | FPP | science fiction | indie

Okładka Q.U.B.E. 2 (PS4)

data premiery gry:

13mar2018

PC PS4 XONE

21lut2019

Switch

Q.U.B.E. 2 jest kontynuacją udanej gry logicznej z 2012 roku autorstwa walijskiego studia Toxic Games. Produkcja stawia przed graczem wyzwanie wydostania się z pełnego zagadek kompleksu zbudowanego z licznych monochromatycznych sześcianów. Pierwsza część tego tytułu powstawała początkowo w ramach projektu zaliczeniowego na studia, ale okazała się pomysłem na tyle ciekawym, że postanowiono dopracować ją i wydać na platformie Steam. Udało się to dzięki wsparciu organizacji Indie Fund. Kontynuacja nie tylko rozwija pomysły znane z pierwowzoru, ale też posiada ciekawą warstwę fabularną (na wzór Q.U.B.E. Director’s Cut wydanego na konsolach PS4 oraz Xbox One w 2015 roku).

Fabuła

Q.U.B.E. 2 przedstawia opowieść o brytyjskiej archeolog Amelii Cross, która budzi się w dziwnym, stworzonym z sześcianów miejscu, które zdaje się znajdować na zupełnie obcej planecie. Razem ze swoją towarzyszką – Emmą – Amelia próbuje rozwiązać zagadkę nietypowej lokacji oraz oczywiście przetrwać i znaleźć drogę powrotną do domu. W czasie zabawy gracz poznaje również szczegóły osobistych historii obydwu kobiet. Za scenariusz gry odpowiada znany z Duskers oraz Ether One Bejnamin Hill.

Mechanika

Q.U.B.E. 2 jest grą logiczną, w której akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Tytuł przywodzi na myśl stworzoną przez Valve i niezwykle cenioną przez krytyków serię Portal. Poruszając się po trójwymiarowym środowisku, rozwiązujemy zagadki logiczne, które najczęściej wymagają zrozumienia zasad fizyki, a także umiejętności manipulowania światem gry za pośrednictwem udostępnionych narzędzi. W przypadku Q.U.B.E. 2 jest to specjalna rękawica, dzięki której możemy wpływać na poszczególne sześciany.

Rozgrywka w kontynuacji Q.U.B.E. różni się pod pewnymi względami od części pierwszej. Poziomy są większe i bardziej otwarte, oferują graczom więcej opcji i możliwości. Twórcy położyli duży nacisk na to, by w ich produkcji możliwe było znajdowanie własnych rozwiązań, a nie jedynie podążanie z góry określoną ścieżką.

Kwestie techniczne i pozostałe informacje

Gra Q.U.B.E. 2 w jest oparta o znany silnik Unreal Engine 4, a oprawa graficzna została solidnie wykonana. Duży nacisk położono na systemy oświetlenia oraz cieniowania, dzięki którym środowisko gry wygląda realistycznie mimo swojego niecodziennego charakteru. Twórcy zadbali przy tym o okazyjne, cieszące oko widoki. Dużym poziomem realizmu może się także pochwalić niezwykle ważny dla rozgrywki system fizyki obiektów.

Omawiana produkcja jest okraszona muzyką autorstwa nominowanego do nagrody BAFTA kompozytora Davida Housdena (znanego z Thomas was Alone czy Volume).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,4 / 10 na podstawie 279 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 84,00 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Q.U.B.E. 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe Q.U.B.E. 2

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne: Quad Core 2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki GeForce GTX 470 1280 MB / Radeon HD 6870 1 GB lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7 64-bit
  • Zalecane: Quad Core 2.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki GeForce GTX 780 3 GB / Radeon R9 290X 4 GB lub lepsza, 4 GB HDD, Windows 7/8/10 64-bit
Layers of Fear i QUBE 2 od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]
Layers of Fear i QUBE 2 od dziś za darmo w Epic Games Store [Aktualizacja]

wiadomość24 października 2019

Od dziś za darmo będzie można pobrać gry Layers of Fear oraz Q.U.B.E. 2 w ramach cotygodniowej promocji w Epic Games Store. Oferta zacznie obowiązywać od godziny 17:00 i potrwa do 31 października.

Games with Gold w grudniu – m.in. Dragon Age 2 i Never Alone
Games with Gold w grudniu – m.in. Dragon Age 2 i Never Alone

wiadomość27 listopada 2018

Firma Microsoft ujawniła tytuły, które w grudniu trafią do abonentów Xbox Live Gold. Posiadacze Xboksów 360 otrzymają Dragon Age II i Mercenaries rodem z pierwszego Xboxa, z kolei gracze bawiący się na Xboksie One dostaną Never Alone oraz drugą część serii Q.U.B.E.

PC
PS4
XONE
Switch