Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Pizza Connection (PC)

Pizza Connection PC

Pizza Tycoon

Strategia ekonomiczna, w której gracz wciela się w rolę szefa pizzerii, starającego się stworzyć kulinarną potęgę.

Strategiczne | ekonomiczne | 2D | humorystyczne

PC Windows
Okładka Pizza Connection (PC)

producent: Software 2000

wydawca: MicroProse

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1stycznia1994

Pizza Connection jest strategią ekonomiczną stanowiącą początek popularnej serii. Produkcja została stworzona z myślą o platformie PC, a powołały ją do życia zespoły Software 2000 i Cybernetic Corporation. Gracz wciela się w rolę szefa pizzerii, który stara się stworzyć kulinarną potęgę serwującą tytułowy włoski przysmak. Całość doprawiono solidną szczyptą specyficznego, niekiedy nawet czarnego humoru.

Mechanika

Zabawę w Pizza Connection rozpoczynamy od wyboru swojego wirtualnego alter ego – ponad trzydziestu dostępnych szefów kuchni zróżnicowano pod względem wyglądu i umiejętności, a także zasobności portfela. Następnie przechodzimy do wytypowania lokalizacji naszej pizzerii – do dyspozycji mamy miasta europejskie lub amerykańskie. Już na tym etapie możemy sobie zapewnić przewagę nad konkurencją poprzez uważne przestudiowanie demografii danego terytorium – potencjalnych klientów zróżnicowano pod kątem potrzeb i upodobań. Kolejnym krokiem jest zakup niezbędnego umeblowania i dekoracji, a także zatrudnienie kelnerów, kucharzy i menadżera, którzy mają do zaoferowania unikalne umiejętności – jak nietrudno się domyślić, większemu specjaliście w danym fachu trzeba więcej zapłacić. Ostatnim etapem jest natomiast zakup niezbędnych składników, z których przyrządzamy kolejne dania w oparciu o upodobania klientów i aktualnie panujące trendy. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas zabawy samodzielnie komponować wymarzone pizze, własnoręcznie dobierając poszczególne składniki (spośród rozmaitych owoców i warzyw, rodzajów mięsa, ziół oraz przypraw) i rozkładając je na okrągłym cieście.

By cieszyć się z napływu nowych klientów, nie wystarczy serwować najlepszej pizzy w mieście – konieczne jest zatem wykorzystanie reklamy. W trakcie zmagań musimy więc kupować billboardy, miejsca w gazetach oraz telewizyjny czas antenowy, mając przy tym na uwadze, że konkurencja nieustannie depcze nam po piętach. Z rywalami możemy sobie jednak radzić, stając z nimi w szranki w rozmaitych konkurencjach, a nawet stosując nieczyste zagrywki. Te ostatnie obejmują korzystanie z usług przedstawicieli przestępczego światka, którzy za drobną opłatą mogą demolować lokale należące do oponentów. Co więcej, jeśli potrzebujemy pieniędzy i nie obawiamy się przykrych konsekwencji, możemy nawet nawiązać współpracę z mafią i wykonywać dla niej specjalne zadania.

Kwestie techniczne

Pizza Connection na platformie PC cechuje się przyjemną dla oka, kreskówkową i karykaturalną oprawą graficzną. W momencie premiery uwagę zwracał również intuicyjny interfejs.

Pozostałe

Opisywana produkcja jest znana w Europie pod tytułem Pizza Connection; w Stanach Zjednoczonych gra została wydana przez firmę Microprose pod nazwą Pizza Tycoon. Co ciekawe, podczas gdy w jej europejskiej wersji występują postacie wzorowane na twórczości Dona Martina, w amerykańskiej edycji pojawiają się bohaterowie, których wygląd przywodzi na myśl Richarda Nixona, Ronalda Reagana czy nawet Włodzimierza Lenina.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Pizza Connection

Wymagania wiekowe Pizza Connection

odpowiednia dla każdego wieku