Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Restaurant Empire (PC)

Restaurant Empire PC

Kolejna gra Trevora Chana, twórcy takich głośnych tytułów jak Capitalism czy Seven Kingdoms. Tym razem jest to strategia-ekonomiczna, w której możemy zająć się stworzeniem od podstaw najlepszej światowej sieci restauracji.

Strategiczne | ekonomiczne

PC Windows
Okładka Restaurant Empire (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

25marca2003

12czerwca2003

pudełko PL

Kolejna gra Trevora Chana, twórcy takich głośnych tytułów jak Capitalism czy Seven Kingdoms. Tym razem jest to strategia-ekonomiczna, w której możemy zająć się stworzeniem od podstaw najlepszej światowej sieci restauracji. Podobnie jak ma to miejsce w innych tego typu produkcjach, zaczynamy posiadając jednie śladową ilość gotówki, entuzjazm i swój geniusz kulinarny. Na początku rozgrywki możemy zdecydować w jakiej z trzech światowych kulinarnych stolic (tj. Paryż, Rzym i Los Angeles) postawimy pierwszą restaurację. Następnie wybieramy, jaką z trzech rodzajów kuchni będzie ona serwować (kuchnia francuska, włoska i amerykańska), jak będzie wyglądać (pięć rodzajów wystroju, min. tropikalny, lata 50-te, nowoczesny i klasyczny) i kto będzie w niej pracował (37 szefów kuchni, każdy z własnymi indywidualnymi predyspozycjami i zdolnościami wpływającymi na jakość usług). Jeżeli osiągniemy sukces, na podbój czekają kolejne miasta.

Podobnie jak w rzeczywistości na nasz sukces ma wpływ kilka głównych czynników. Najważniejszym z nich są potrawy, które serwujemy, ich różnorodność, smak i przyrządzenie. Tu najważniejszy jest talent kulinarny oraz unikalne składniki, w poszukaniu, których zwiedzimy najbardziej egzotyczne miejsca na Ziemi, w tym Afrykę i Bliski Wschód. W sumie w grze zawartych zostało 187 przepisów kulinarnych podzielonych na cztery kategorie, tj. zakąski, zupy, desery oraz dania główne. Możemy je powoli odkrywać i rozszerzać o nie naszą kartę dań. Co prawda tylko wybitna i wykwintna kuchnia jest kluczem do odniesienia sukcesu, jednak nie należy zapominać o innych aspektach działalności restauracji. Musimy zatrudniać odpowiednio wykwalifikowaną obsługę, kelnerów, kucharzy, a nawet pomywaczy i dbać by stale zwiększali swe umiejętności. Ponadto należy troszczyć się o odpowiedni stan techniczny restauracji, urządzeń, odpowiednie zaopatrzenie, ustalenie cen, a przede wszystkim o zadowolenie naszych klientów – ich pieniądze i aprobata są gwarancją naszego sukcesu.

Oczywiście zawistni oponenci przez cały czas konkurują z nami, wymyślają nowe potrawy, a nawet stosują nieczyste zagrania typu: zdemolowanie lokalu czy podrzucenie karaluchów do kuchni. Na szczęśnie my możemy korzystać z tych samych środków i studzić zapędy zbyt agresywnych osobników. Całość naszych poczynań rozgrywa się w trójwymiarowo modelowym otoczeniu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 578 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 29,90 PLN

Gry podobne do Restaurant Empire

Klasyfikacja PEGI Restaurant Empire

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Restaurant Empire

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 500MHz
  • 128MB RAM
  • 16MB akcelerator 3D
  • 700 MB HDD
Restaurant Empire - recenzja gry
Restaurant Empire - recenzja gry

Recenzja 16 września 2003, 10:37

W grze główną rolę odgrywają dania, w końcu jest ich około 180, nie licząc 30 specjalnych przepisów szefów kuchni. Odwiedzający nasz lokal ludzie będą bacznie zwracać uwagę na wielkość naszego menu, jakość składników wykorzystanych do serwowanych posiłków i końcowy smak, który uzależniony jest od poziomu doświadczenia naszego szefa kuchni. Opinia poszczególnych osób rzutować będzie na ogólną renomę lokalu, która liczona jest w gwiazdkach. Oczywiście, czym większa renoma, tym więcej klientów z grubym portfelem. Co ciekawe, możemy także stworzyć zwyczajny Fast-food, do którego uczęszczać będą osoby mniej zamożne. Mając dobry lokal, nie można zrezygnować ze sprzedaży napojów wszelkiej maści, poczynając od tych bezalkoholowych, a na mocno alkoholowych kończąc. Jednakże, aby goście mogli do posiłku chlapnąć sobie małe co nieco, potrzebna jest odpowiednia koncesja, za którą zapłacić trzeba niejednokrotnie dużą sumę pieniędzy.