Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGiOSANDPCXONE
Okładka Pixel Heroes: Byte & Magic (AND)
OkładkaPixel Heroes: Byte & Magic (AND)

Pixel Heroes: Byte & Magic

Gra RPG typu roguelike utrzymana w klimatach fantasy.

RPG | fantasy | roguelike | 2D | indie

Pixel Heroes: Byte & Magic Premiera

6lut2015

PC

3mar2015

AND

5mar2015

iOS

3lut2017

XONE

Gry podobne do Pixel Heroes: Byte & Magic

Legacy Quest

Quest of Dungeons

Soul Seeker

Pixel Heroes: Byte & Magic jest „rogalikiem” opracowanym przez niemieckie niezależne studio The Bitfather. Wydanie gry wzięła na swoje barki firma Headup Games, w której portfolio znajdują się takie tytuły, jak Meridian: New World, czy Stellar Impact. Produkcja trafiła zarówno na komputery, jak i na konsole stacjonarne oraz na urządzenia mobilne.

Fabuła

Pixel Heroes: Byte & Magic na platformie PC, AND itd. przenosi graczy do fantastycznej krainy, nad którą wisi widmo rychłego podboju przez siły zła. Kultyści zwani Synami Świtu (ang. The Sons of Dawn) rozpoczęli bowiem rekrutację zakrojoną na szeroką skalę – istnieje obawa, że zamierzają obudzić starożytne zło. Jak łatwo można się domyślić, zadaniem, jakie czeka na wykonanie, jest stawienie czoła niebezpieczeństwu i zażegnanie go, nim obróci w pył miasteczko Pixton i rozprzestrzeni się po całym kraju.

Mechanika

Z uwagi na specyfikę reprezentowanego gatunku, większość zawartości Pixel Heroes: Byte & Magic jest generowana proceduralnie. Tyczy się to zarówno trzynastu odwiedzanych lochów, jak i losowych wydarzeń, w jakich przychodzi nam brać udział, a także zdobywanego w toku przygody ekwipunku. Akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej, a zabawę rozpoczynamy od skomponowania wymarzonej, trzyosobowej drużyny śmiałków, którym niestraszne żadne zagrożenie. Możemy przebierać spośród trzydziestu zróżnicowanych klas. Niemniej, początkowo mamy dostęp jedynie do części z nich – pozostałe trzeba odblokować, spełniając określone warunki.

Na ukończenie czekają trzy kampanie i każdą z nich wieńczy odmienny ostatni loch oraz walka z finałowym bossem. Realizację powierzonej misji komplikują oponenci, którzy często stają nam na drodze. W starciach toczonych w trybie turowym robimy użytek z broni białej (topory, włócznie, miecze, maczugi), dystansowej (łuki, kusze) oraz z rozmaitych zaklęć ofensywnych i defensywnych. Odniesienie zwycięstwa wymaga również umiejętnego żonglowania specjalnymi zdolnościami poszczególnych postaci. Warto przy tym pamiętać, że śmierć ma tutaj charakter permanentny – w przypadku utraty ważnego herosa nie pozostaje nam nic innego, jak rozpocząć zabawę od nowa. Specjalne cmentarzysko pozwala natomiast na obejrzenie nagrobków poległych bohaterów i analizę ich statystyk.

Na szczęście nie wszyscy są do nas wrogo nastawieni. W toku przygody często napotykamy postacie niezależne, dzięki którym nie tylko poznajemy dodatkowe wątki fabularne, lecz także otrzymujemy niedostępny w inny sposób ekwipunek (rzecz jasna, jego zdobycie wymaga zazwyczaj wykonania mniej lub bardziej skomplikowanego zadania). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by nowe uzbrojenie uzyskać w bezpieczniejszy sposób – handlarze chętnie dzielą się swoim asortymentem w zamian za odpowiednią ilość złota.

Kwestie techniczne

Pixel Heroes: Byte & Magic na platformie PC, AND itd. czerpie garściami z dorobku ośmiobitowych gier RPG. Dwuwymiarowa oprawa graficzna utrzymana w pixelartowej stylistyce nie prezentuje się zatem szczególnie okazale. Na uwagę zasługuje klimatyczny, chiptune’owy soundtrack dostępny w osobnej sprzedaży.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Klasyfikacja PEGI Pixel Heroes: Byte & Magic

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków.
PC
XONE
iOS
AND