Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCiOSANDXONE
Okładka Quest of Dungeons (PC)
OkładkaQuest of Dungeons (PC)

Quest of Dungeons

Rozgrywany w systemie turowym, roguelike'owy dungeon crawler, nawiązujący do klasycznych przedstawicieli gatunku z epoki platform 16-bitowych.

RPG | turowe | roguelike | 2D | dungeon-crawler | top-down | indie

Quest of Dungeons Premiera

25mar2014

PC iOS

26sie2014

AND

4wrz2015

XONE

Gry podobne do Quest of Dungeons

Dungeons of Dredmor

Hack, Slash, Loot

Siralim

Quest of Dungeons to rozgrywana w systemie turowym, roguelike-owa gra RPG, należąca do klasycznej kategorii tzw. „dungeon crawlerów”. Za powstanie gry odpowiedzialne jest niezależne, portugalskie studio Upfall, którego trzon stanowi David Amador – doświadczony zarówno na gruncie gier pecetowo-konsolowych, jak i mobilnych. Utrzymana w jego ulubionym, oldskulowym stylu debiutancka produkcja, ukazała się m.in. na platformie PC, AND itd..

Fabuła

Głównym antagonistą gry jest bliżej nieokreślony Mroczny Lord, który skradł całą obecną na świecie światłość i ukrył się głęboko w rozbudowanych, podziemnych lochach. Wcielając się w postać jednego z czterech śmiałków: Wojownika, Czarownika, Zabójcy bądź Szamana gracze mają za zadanie udać się do kryjówki oprawcy i pokonać go, odzyskując skradzione dobro. Jak łatwo się domyśleć, zadanie to okaże się niełatwe, gdyż w drodze do celu protagonista będzie musiał stawić czoła całej masie sługusów Lorda oraz czyhających nań w lochach pułapek.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w wydanym na PC, AND itd. Quest of Dungeons nawiązuje do klasycznych roguelike’owych gier RPG z lat 80. XX wieku. Zabawa sprowadza się więc do eksploracji kolejnych, proceduralnie generowanych lochów, zbierania znalezionych po drodze skarbów oraz toczących się w systemie turowym pojedynków z napotkanymi wrogami. Podczas gry na graczy czekają liczne zadania (główne i poboczne) oraz potyczki zarówno z szeregowymi przeciwnikami, jak i nieco bardziej wymagającymi bossami. W trakcie przygody uczymy się oczywiście kolejnych przydatnych umiejętności (zależnych od klasy postaci). Niezwykle pomocna okazuje się także generowana proceduralnie broń oraz szereg elementów ekwipunku, które po drodze możemy kupować bądź sprzedawać w napotkanych sklepach. Jak na grę z gatunku roguelike przystało, kontrolowana przez nas postać ma do dyspozycji wyłącznie jedno życie, tak więc porażka w którejkolwiek z walk oznaczać będzie konieczność rozpoczęcia całej przygody od początku. W zależności od umiejętności gracza, możemy jednak wybrać jeden z trzech dostępnych poziomów trudności.

Kwestie techniczne

Quest of Dungeons na platformie PC, AND itd. w pełni oddaje ducha klasycznych produkcji typu roguelike, co widoczne jest nie tylko w samej mechanice gry, ale także w staromodnej oprawie audiowizualnej. Zarówno więc proste, rozpikselowane scenerie oraz modele postaci, jak i oldskulowa, chiptune’owa muzyka towarzysząca rozgrywce, przywodzą na myśl kultowe gry z tego gatunku, wydane jeszcze na 16-bitowych komputerach i konsolach z ubiegłego stulecia.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Quest of Dungeons: 12+

Quest of Dungeons Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Pentium 4 1.4 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB
  • 256 MB HDD
  • Windows XP SP3/Vista/7/8
PC
XONE
iOS
AND