Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCPS4SwitchXONE
Okładka Peaky Blinders: Mastermind (PC)
OkładkaPeaky Blinders: Mastermind (PC)

Peaky Blinders: Mastermind

Peaky Blinders: Mastermind to unikalna skradankowa gra logiczno-przygodowa oparta na popularnym gangsterskim serialu Peaky Blinders, wyprodukowanym przez telewizję BBC i serwis Netflix. Za powstanie gry odpowiadają FuturLab oraz Curve Digital.

Logiczne | skradanki | gangsterskie | widok izometryczny | seriale TV | elementy przygodowe | dwudziestolecie międzywojenne | manipulacja czasem

Peaky Blinders: Mastermind Premiera

20sie2020

PC PS4 Switch XONE

Gry podobne do Peaky Blinders: Mastermind

Empire of Sin

Company of Crime

The Sexy Brutale

Peaky Blinders: Mastermind to unikalna gangsterska gra logiczno-przygodowa, której akcja osadzona została na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia i skupia się na półświatku miasta Birmingham. Za stworzenie produkcji odpowiada niezależny brytyjski zespół deweloperski FuturLab, znany głownie dzięki dobrze przyjętym shoot 'em upom Velocity oraz Velocity 2X. Tytuł oparty jest na popularnym serialu sensacyjnym Peaky Blinders, stworzonym przez telewizję BBC i serwis Netflix, który zadebiutował w 2013 roku.

Fabuła

Peaky Blinders: Mastermind jest prequelem pierwszego sezonu serialu i rozgrywa się w 1919 roku. Podczas zabawy kontrolujemy członków gangsterskiej rodziny Shelby - Tommy'ego, Arthura, Polly, Johna, Adę oraz Finna, którzy są świetnie znani z małego ekranu. Główna oś fabularna tytułu rozgrywa się wokół przebiegłego planu, który musimy powstrzymać, a którego celem jest pozbawienie Shelbych dotychczasowych wpływów i koneksji w przestępczym światku Birmingham. Kampania rozpoczyna się od tajemniczego morderstwa chińskiego handlarza opium. Przy konstrukcji scenariusza Peaky Blinders: Mastermind pomagał Steven Knight, współtwórca i pomysłodawca serii telewizyjnej.

Mechanika

Mimo tematyki i miejsca akcji, Peaky Blinders: Mastermind nie jest gangsterską grą taktyczną lub strzelanką. Produkcja oferuje za to unikalny gameplay oraz szereg misji, składających się z zagadek logicznych, które rozwiązujemy, manipulując czasem. Trójwymiarowy świat tytułu został przedstawiony w widoku izometrycznym.

Podczas zabawy kontrolujemy sześciu przedstawicieli rodziny Shelby. Każdy z nich dysponuje innymi umiejętnościami, takimi jak zastraszanie, łapówkarstwo, skradanie się czy wyważanie drzwi. Cała gra rozgrywa się głowie Tommy'ego, głowy rodziny Shelby, który planuje wykonanie kolejnego skoku lub intratnej akcji. W trakcie misji gracze przesuwają na wybraną pozycję konkretnego bohatera i wydają mu polecenie np. otwarcia drzwi. Następnie, korzystając z przejrzystej linii czasowej umieszczonej u dołu ekranu, przejmują kontrolę nad następną postacią, która korzysta z otwartego dla niej przejścia.

Scenariusze w Peaky Blinders: Mastermind wymagają od nas umiejętności planowania poszczególnych akcji bohaterów oraz ich synchronizacji, a także korzystania na różne sposoby z umiejętności specjalnych oraz zdolności przewidywania, w jaki sposób będą one na siebie wpływać. Od graczy zależy również, czy postawią na ciche i skryte rozwiązanie problemów, czy na metody siłowe. Podczas wykonywania zadań posiadamy nieograniczone możliwości eksperymentowania i poprawiania ewentualnych pomyłek.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa oprawa wizualna w Peaky Blinders: Mastermind została przygotowana w lekko komiksowym stylu. Rozgrywce towarzyszą przerywniki fabularne przygotowane w formie dwuwymiarowych ilustracji. Ścieżkę muzyczną przygotował awangardowy rockowy zespół Feverist, który pracował również nad serialem.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 7 głosów czytelników.

Peaky Blinders: Mastermind cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Peaky Blinders: Mastermind

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Peaky Blinders: Mastermind Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5-760 2.8 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 lub lepsza
  • 5 GB HDD
  • Windows 7/8.1/10 64-bit
PC
PS4
Switch
XONE