Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePSVSwitchPCXONEPS4
Okładka Velocity 2X (PSV)
OkładkaVelocity 2X (PSV)

Velocity 2X

Kolejna odsłona serii scrollowanych strzelanek 2D, w których sterujemy statkiem kosmicznym wyposażonym w możliwość teleportowania się w dowolne miejsce.

Zręcznościowe | science fiction | 2D | indie | shoot 'em up | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Velocity 2X Premiera

2wrz2014

PS4 PSV

19sie2015

PC XONE

20wrz2018

Switch

Gry podobne do Velocity 2X

Resogun

Woah Dave!

TxK

Velocity 2X to kolejna część stworzonego przez studio FuturLab cyklu, zapoczątkowanego w 2012 roku na konsolach PlayStation 3 i PlayStation Portable. W dalszym ciągu mamy tu do czynienia z dwuwymiarową kosmiczną strzelanką, lecz tym razem produkcja została wzbogacona o elementy platformowe.

Gra po raz kolejny zabiera nas w odległą przyszłość, w której wszystkie formy życia w systemie gwiazdy Vilio stanęły w obliczu zagrożenia, kiedy okazało się, że wielkie ciało niebieskie zaczyna zmieniać się w czerwonego olbrzyma. Ponieważ niestabilna gwiazda mogła implodować i ulec przekształceniu w czarną dziurę, ludzkość postanowiła ewakuować wszystkich swoich przedstawicieli z tego sektora. Z misją ratunkową wysłany został eksperymentalny statek, korzystający z modułu teleportacji na bliski dystans, za którego sterami zasiadł nie kto inny a gracz. Velocity 2X bezpośrednio kontynuuje wydarzenia z poprzedniej części gry, które doprowadziły do tego, że nasz statek przedostał się przez wspomnianą czarną dziurę. Na skutek tych wydarzeń jednostka znalazła się w nieznanej części przestrzeni kosmicznej, zamieszkanej, jak się wkrótce okazuje, przez nieprzyjaźnie nastawioną rasę Vokh.

Zasadnicza część rozgrywki nie uległa znaczącym przekształceniom. Nadal mamy tu do czynienia głównie z dwuwymiarową, scrollowaną strzelanką. Przemierzamy z dużą szybkością rozmaite lokacje pełne niebezpieczeństw, radząc sobie z przeszkodami przy użyciu wbudowanej broni bądź technologii teleportacyjnej, umożliwiającej błyskawiczne dokonywanie skoków na krótki dystans. W Velocity 2X nie zabrakło nowych trudności na naszej drodze, a także niedostępnych wcześniej broni i lokacji.

Największą nowością, jaką oferuje tytuł, jest umożliwienie dokowania naszym statkiem w określonych miejscach i schodzenia z jego pokładu, by przemierzać bazy i stacje kosmiczne na piechotę. Gra zamienia się wówczas w rasową platformówkę z akcją obserwowaną z boku, w której nieustannie podążamy w prawo. Tutaj również nasza droga jest usiana rozmaitymi przeszkodami, więc często przychodzi nam użyć broni, aby pozbyć się przeciwników lub wykazać się dużą zręcznością celem dotarcia w pozornie niedostępne miejsca na planszy. Od czasu do czasu musimy również zatrzymać się, aby rozwiązać mniej lub bardziej skomplikowaną zagadkę. Nie brakuje również pomysłowych bossów, z którymi musimy się zamierzyć (zarówno w etapach platformówkowych, jak i tych ze statkiem).

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, iż oprawa graficzna nie uległa zmianom w stosunku do Velocity Ultra. Prawda jest jednak taka, że twórcy porzucili niemal cały dotychczasowy kod i napisali grę praktycznie od zera, zatrudniając do tego zadania specjalistów, którzy mieli za zadanie wynieść produkcję na poziom technologiczny godny konsol ósmej generacji. Zaowocowało to poprawieniem jakości efektów, które tytuł już miał zaimplementowane, i dodaniem wielu nowych.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 244 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Velocity 2X

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Velocity 2X Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo E4400 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB Nvidia 8800 GT / AMD Radeon X1800 XL lub lepsza
  • 3 GB na HDD
  • Windows Vista/7/8
PS4
PSV
PC
XONE
Switch