Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePSPPS3
Okładka Velocity (PSP)
OkładkaVelocity (PSP)

Velocity

Dwuwymiarowa scrollowana strzelanka, w której sterujemy statkiem kosmicznym wyposażonym w możliwość teleportowania się w dowolne miejsce. Głównym zadaniem graczy jest uratowanie osób, których frachtowce zostały uszkodzone na skutek potężnego wybuchu gwiazdy.

Zręcznościowe | science fiction | 2D | indie | shoot 'em up | PSP minis | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Velocity Premiera

9lut2012

PS3 PSP

producent: FuturLab wydawca: FuturLab Strona oficjalna

Velocity to oryginalna dwuwymiarowa scrollowana strzelanka. Za jej produkcję odpowiada niezależne brytyjskie studio FuturLab, specjalizujące się w grach na platformy mobilne. Velocity jest drugim tytułem dewelopera, który trafił na konsole PSP i PlayStation 3 w serii minis. Pierwszym była zręcznościówka Coconut Dodge, wydana w 2010 roku.

Historia przedstawiona w grze rozpoczyna się z chwilą, gdy żółta gwiazda Vilio, znajdująca się w sercu mgławicy Toron, zamienia się w czerwonego olbrzyma. W trakcie widowiskowej metamorfozy wysyła potężny impuls energii, który uszkadza wszystkie kosmiczne frachtowce i instalacje górnicze znajdujące się w jej pobliżu. Co więcej, wiele wskazuje na to, że wkrótce olbrzym imploduje zamieniając się w czarną dziurę, ostatecznie przekreślając szansę na przeżycie ocalałych ludzi. W misję ratunkową wyrusza więc statek korzystający z eksperymentalnego teleportacyjnego napędu, za którego sterami zasiądzie gracz.

Model rozgrywki może z początku łudząco przypominać to, do czego przyzwyczaiły nas tysiące innych gier z gatunku. Jednak po pewnym czasie zauważymy wiele ciekawych i oryginalnych rozwiązań wyróżniających Velocity. Twórcy udostępnili graczom 50 dwuwymiarowych poziomów. Na każdym z nich naszym podstawowym zadaniem jest zebranie wszystkich kapsuł ratunkowych z ludźmi poszkodowanymi w katastrofie. W zależności od liczby uratowanych, po zakończeniu levelu gra przyznaje nam kilka rodzai medali oraz punkty doświadczenia.

W wielu lokacjach droga rozwidla się i musimy wybrać jedną z dostępnych opcji. Dzięki specjalnej kapsule teleportacyjnej, wypuszczonej przez nas w odpowiednim momencie, możemy jednak cofnąć się i zwiedzić nieodkryte wcześniej części poziomu. Teleporter możemy wykorzystywać także na mniejszych odległościach, wybierając punkt skoku za pomocą gałki analogowej oraz jednego z przycisków. Warto dodać, że w trackie przygody na naszej drodze stają również różnego rodzaju przeciwnicy, których możemy pokonać za pomocą działek lub bomb. Tych ostatnich używamy też do niszczenia generatorów tarcz energetycznych, które często przegradzają nam drogę.

Oprawa graficzna Velocity jest hołdem złożonym klasycznym 16-bitowym produkcjom. Miłośnicy klimatów retro nie powinni być więc zawiedzeni.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Velocity

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.
PS3
PSP