69. Gry Zręcznościowe PC Windows - według daty premiery
Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl
Strona 69. Gry z gatunku zręcznościowe na platformę PC ułożone według daty premiery.
Gry zręcznościowe. Gatunek wymagający szczególnej sprawności manualnej. Produkcje te inaczej zwane są grami arcade. Głównym zadaniem gracza jest dotarcie do wyznaczonego celu lub pokonanie przeciwników, wykazując się przy tym sprawnym kontrolowaniem prowadzonej postaci lub pojazdu. Zręcznościówki zazwyczaj pozbawione są fabuły lub występuje ona w postaci szczątkowej. Do tej kategorii należą m.in. popularne platformówki.
Wyszukaj gatunek/tematykę gry ?
Przeszukaj Encyklopedię po gatunkach i tagach. Każda gra ma jeden główny gatunek: Akcji, Bijatyki, Logiczne, Przygodowe, RPG, Sportowe, Strategiczne, Symulacje, Towarzyskie, Wyścigi, Zręcznościowe. Możesz wyszukać wiele tagów oraz wybrać gry na konkretne plaftormy i szeregować wyniki według ocen lub daty wydania.

Abuse
Zręcznościowe 20 lipca 1995
W Abuse, fenomenalnej strzelaninie autorstwa Crack Dot Com, gracz wcieli się w rolę Nicka Vrenny – więźnia, który jako jedyny nie uległ efektom ubocznym eksperymentów z genem agresji. Gdy w placówce wybucha bunt i niebezpieczny specyfik zamienia wszystkich jej lokatorów w przerażające i żądne krwi istoty, nasz bohater postanawia zdobyć uzbrojenie i siłą wydostać się z kompleksu.

Boulder Dash II: Rockford's Revenge
Zręcznościowe 12 lipca 1995
Duża popularność gry Boulder Dash sprawiła, że firma First Star Software, Inc. postanowiła przygotować w 1985 roku sequel tego programu, noszący wiele mówiący podtytuł Rockford’s Revenge.

Extreme Pinball
Zręcznościowe 22 czerwca 1995
Symulator pinballa. Szybka rozgrywka oferuje fanom odbijania stalowej kulki cztery zróżnicowane stoły: Rock Fantasy, Medieval Knights, Urban Chaos i Monkey Mayhem.

3D Ultra Pinball
Zręcznościowe 15 czerwca 1995
Komputerowa symulacja pinballa, wykonana w całości w 3D. Stoły, po których toczymy naszą piłeczkę (łącznie w grze znajdują się trzy stoły: Mine, Colony oraz Command Post), składają się z ogromnej ilości ramp, tuneli i sekretnych przejść.

Pinball Dreams 2
Zręcznościowe 23 maja 1995
Kolejny symulator flipperów sygnowany logiem 21st Century Entertainment, tym razem w całości stworzony przez firmę Spidersoft, a nie jak dotychczas przez Digital Illusions, co też odbiło się niestety na jego jakości. Autorzy postanowili nie ingerować za bardzo w moduł odpowiedzialny za mechanikę gry i po prostu stworzyli nowe stoły w oparciu o istniejące rozwiązania, co wcale nie oznacza, że był to dobry pomysł.

Virtual Pool
Zręcznościowe 15 maja 1995
Virtual Pool firmy Celeris jest komputerową symulacją gry w bilard. Jako początkujący adepci wbijania bil do łuz poznamy rozgrywkę od strony teoretycznej. Do programu dołączone są krótkie filmy z objaśnieniami, co, jak i dlaczego dzieje się w tym sporcie.

Activision's Commodore 64 15 Pack
Zręcznościowe 5 maja 1995
Activision’s Commodore 64 15 Pack to kolejny zestaw gier przygotowany przez koncern Activision, który ujrzał światło dzienne w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Po kilku pakietach zawierających oprogramowanie z konsoli Atari 2600, tym razem wydawca zdecydował się udostępnić posiadaczom „blaszaków” kilkanaście tytułów znanych użytkownikom komputera Commodore 64.

Pinball Mania
Zręcznościowe 12 kwietnia 1995
Pinball Mania to kolejny „flipper” sygnowany logiem 21st Century Entertainment – firmy, która w połowie lat dziewięćdziesiątych niemal całkowicie opanowała rynek komputerowych pinballi, serwując graczom wysokiej jakości produkty. Omawiany program uważany jest za drugą odsłonę Pinball Fantasies i podobnie jak to miało miejsce w przypadku Pinball Dreams 2, stworzyło go studio Spidersoft.

Psycho Pinball
Zręcznościowe 15 marca 1995
Psycho Pinball to kolejny symulator flippera, wyprodukowany przez firmę Codemasters. W grze znajdziemy 3 tradycyjne stoły: Wild West, Trick or Treat i The Abyss. Pewną innowacją jest tytułowy, czwarty stół - Psycho – będący swoistym łącznikiem, z którego od czasu do czasu teleportujemy się na trzy pozostałe.

Jungle Strike: The Sequel to Desert Strike
Zręcznościowe 12 marca 1995
Jungle Strike: The Sequel to Desert Strike to gra zręcznościowa, w której wcielisz się w rolę pilota nowoczesnego śmigłowca, stworzonego do eksterminacji celów naziemnych. Uzbrojony w karabin maszynowy, pociski Hydra oraz rakiety Hellfire, staniesz do walki z żołnierzami Kilbaby i wykonasz kilka skomplikowanych misji bojowych.

Pinball World
Zręcznościowe 25 stycznia 1995
Najbardziej nietypowy symulator flipperów, jaki kiedykolwiek ujrzał światło dzienne. W zależności od postępów, gracz przenosi się pomiędzy kilkunastoma stołami i eksploruje tytułowy świat.

Activision's Atari 2600 Action Pack
Zręcznościowe 1 stycznia 1995
W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, koncern Activision postanowił przybliżyć posiadaczom „blaszaków” swoje starsze produkcje, które niegdyś zostały stworzone z myślą o konsoli Atari 2600. W sumie amerykańska firma przygotowała trzy pakiety gier – Activision’s Atari 2600 Action Pack jest pierwszym z nich.

Activision's Atari 2600 Action Pack 2
Zręcznościowe 1 stycznia 1995
Activision’s Atari 2600 Pack 2 to drugi z trzech zestawów gier, jakie w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia opublikował na rynku koncern Activision. W pakiecie uwzględniono kilkanaście produktów, które niegdyś zostały przygotowane z myślą o konsoli Atari 2600.

Activision's Atari 2600 Action Pack 3
Zręcznościowe 1 stycznia 1995
Ostatni z trzech zestawów gier, których przygotowanie zawdzięczamy koncernowi Activision. Pakiet zawiera kilkanaście produktów opracowanych z myślą z konsoli Atari 2600, które święciły największe tryumfy na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Mega Blast
Zręcznościowe 1 stycznia 1995
Stworzona przez rodzime studio LK Avalon, pochodna słynnej gry zręcznościowej Dyna Blaster. Poruszając się w labiryncie stalowych i betonowych płyt staramy się wyeliminować przeciwników za pomocą stawianych bądź rzucanych bomb. Rozgrywkę urozmaicają ukryte na mapach znajdźki, które mogą ułatwić lub znacząco utrudnić zabawę.

Tyrian
Zręcznościowe 1 stycznia 1995
Klasyczna scrollowana strzelanka osadzona w klimatach science-fiction. Sterujemy niewielkim statkiem kosmicznym i zestrzeliwujemy wrogie jednostki nadlatujące z góry ekranu. W trakcie trybu kampanii ulepszamy wyposażenie dokonując zakupów za kredyty zdobyte podczas misji.

Disney The Lion King
Zręcznościowe 8 grudnia 1994
Platformówka oparta na filmie animowanym pod tytułem Król Lew. W trakcie zabawy w Disney The Lion King wcielamy się w lwa Simbę, którego zadaniem jest pozbawienie władzy uzurpatora tronu królewskiego – Skazy. Rozgrywka polega na przemierzaniu etapów inspirowanych miejscami znanymi z oryginału, unikaniu czyhających tam niebezpieczeństw i walce z przeciwnikami.

Desert Strike: Return to the Gulf
Zręcznościowe 3 grudnia 1994
Pierwsza z serii popularnych w latach dziewiędziesiątych gier zręcznościowych, w której latamy śmigłowcem i niszczymy wyznaczane przez amerykańskie dowództwo cele na Bliskim Wschodzie.

Cannon Fodder
Zręcznościowe 29 listopada 1994
Jedna z najpopularniejszych strzelanin pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych, absolutny klasyk w historii komputerowej rozrywki. Cannon Fodder pozwoli Ci się wcielić w rolę amerykańskich marines i wykonać szereg misji o wzrastającym poziomie trudności, w różnych częściach naszego globu.

Pinball Fantasies
Zręcznościowe 29 września 1994
Jeden z najsłynniejszych komputerowych flipperów, stworzony przez bardzo znaną niegdyś firmę 21st Century Entertainment. Cztery stoły, fenomenalna oprawa graficzna i dźwiękowa, a także niezliczona ilość bonusów, czekają na entuzjastów tego typu rozrywki.

Electranoid
Zręcznościowe 20 września 1994
Electranoid to stworzony przez firmę Pixel Painters klon klasycznego hitu o nazwie Arkanoid. Zadaniem gracza jest przebrnąć przez kilkadziesiąt plansz, rozbijając na każdej z nich mury zbudowane z różnokolorowych klocków.

Blackthorne
Zręcznościowe 12 września 1994
Interesująca gra zręcznościowa, nasuwająca skojarzenia z Prince of Persia, czy Flashback. Wcielamy się w postać tytułowego Blackthorne'a, który po dwudziestu latach powraca na ojczystą planetę, żeby wymierzyć sprawiedliwość złemu czarnoksiężnikowi.

Entity
Zręcznościowe 20 lipca 1994
W Entity – platformówce rodem z firmy Loriciel – gracz wcieli się w postać Anthemis, hojnie obdarzonej przez naturę kobiety, która wbrew swojej woli zadecyduje o przyszłości wszechświata.

Last Action Hero
Zręcznościowe 13 lipca 1994
Last Action Hero to zręcznościówka, luźno oparta o fabułę filmu pod tym samym tytułem. Gracz wcieli się w rolę Jacka Slatera, którego głównym zadaniem jest uratować dzieci, przetrzymywane w portowym magazynie.