Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePC
Okładka Abuse (PC)
OkładkaAbuse (PC)

Abuse PC

W Abuse, fenomenalnej strzelaninie autorstwa Crack Dot Com, gracz wcieli się w rolę Nicka Vrenny – więźnia, który jako jedyny nie uległ efektom ubocznym eksperymentów z genem agresji.

Zręcznościowe | science fiction | platformówki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Abuse Premiera PC

20lipca1995

producent: Crack dot Com wydawca: Electronic Arts Inc.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Jest rok 2009. W silnie strzeżonym więzieniu, umieszczonym w podziemnym kompleksie, rozgrywa się medyczny horror. Alan Blake, szef naukowców zajmujących się badaniem genu agresji, w nielegalnych eksperymentach zaszczepia go zwykłym ludziom. Niestety, wkrótce potem traci kontrolę nad wynikami swoich poczynań i rozpętuje prawdziwe piekło.

W Abuse, fenomenalnej strzelaninie autorstwa Crack Dot Com, gracz wcieli się w rolę Nicka Vrenny – więźnia, który jako jedyny nie uległ efektom ubocznym eksperymentów z genem agresji. Gdy w placówce wybucha bunt i niebezpieczny specyfik zamienia wszystkich jej lokatorów w przerażające i żądne krwi istoty, nasz bohater postanawia zdobyć uzbrojenie i siłą wydostać się z kompleksu. Wcześniej jednak będzie musiał całkowicie odizolować więzienie. Jeśli substancja przeniknie na zewnątrz, całą ludzkość czeka prawdziwy koszmar.

Mimo, że Abuse na pierwszy rzut oka przypomina zwykłą strzelaninę z widokiem z boku, szybko okazuje się, że gra ma do zaoferowania znacznie więcej niż inne, podobne produkty. Autorzy postanowili rozgraniczyć pomiędzy sobą funkcje chodzenia i strzelania, przyporządkowując je osobno klawiaturze i myszce. Ostateczny efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Dzięki obsłudze celownika za pomocą myszy, możemy oddawać strzał w każdym kierunku, bez względu na to czy akurat biegniemy, stoimy w miejscu czy też spadamy w przepaść. Daje to zupełnie nowatorskie jak na platformówkę możliwości ataku, poza tym przyspiesza samą akcję.

Grę podzielono na kolejne etapy, które przechodzimy docierając do teleportu. W trakcie gry można nagrywać aktualną pozycję, korzystając z rozmieszczonych tu i ówdzie terminali. Na drodze do celu stoją rozmaite przeszkody terenowe. Trzeba będzie przełączać przyciski, szukać ukrytych przejść, znaleźć sposób na otworzenie drzwi, itp. Nie należy również zapominać o przeciwnikach, którzy w licznych grupach przemierzają korytarze kompleksu. Nawet na najłatwiejszym poziomie trudności, jest ich tyle, że wyjście obronną ręką z opresji może nastręczać spore problemy. Na szczęście, nasz bohater może korzystać z pokaźnego asortymentu bojowego, który reprezentowany jest przez najróżniejsze środki zagłady. Od czasu do czasu można też znaleźć bonusy, które usprawniają zbroję noszoną przez naszego bohatera.

Oprawa audiowizualna prezentuje bardzo dobry poziom, zwłaszcza muzyka wybija się tu ponad przeciętność. Szybka animacja i niezłe wybuchy dopełniają pozytywnego wizerunku całości. Miłośnicy strzelanin powinni być zachwyceni.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 93 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Abuse: 12+