Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePSPPC
Okładka Cannon Fodder (PSP)

Cannon Fodder

Jedna z najpopularniejszych strzelanin pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych, absolutny klasyk w historii komputerowej rozrywki.

Zręcznościowe | FPP

Okładka Cannon Fodder (PSP)

data premiery gry:

anulowana

PSP

29lis1994

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Cannon Fodder to jedna z najpopularniejszych strzelanin pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych, szczególnie ciepło wspominana przez użytkowników komputerów Amiga. PC-towa konwersja jest całkiem niezła i dorównuje oryginałowi, zarówno pod względem wykonania, jak i ogólnej miodności. Produkt Sensible Software pozwala nam wcielić się w rolę amerykańskich marines, którzy wykonują rozmaite zadania na terenie całego globu. Akcję gry widzimy z góry, a całość od biedy można sklasyfikować jako uproszczoną strategię czasu rzeczywistego. Strzelania będzie mnóstwo, ale od czasu do czasu trzeba będzie także solidnie pomyśleć.

Program oferuje 24 misje. Każda z nich, podzielona jest na kilka mniejszych etapów, zwanych fazami (maksymalnie może ich być sześć). Zmagania będziemy toczyć w czterech odmiennych warunkach klimatycznych: arktycznym, umiarkowanym, zwrotnikowym i pustynnym. W późniejszej fazie gry pojawi się także możliwość eksploracji podziemnych instalacji wroga. Stawiane przed nami zadania najczęściej ograniczają się do wyeliminowania wojsk przeciwnika i zniszczenia wszystkich występujących na planszy budynków, chociaż trafiają się także rozkazy bardziej egzotyczne, np. uwolnienie i ewakuacja zakładników. Ilość żołnierzy przydzielanych do poszczególnych etapów jest różna i waha się od jednego do ośmiu. Jeżeli Twoi podopieczni zginą, możemy skorzystać z posiłków i powtórzyć daną misję. Nic jednak nie trwa wiecznie. Ilość rekrutów jest ograniczona i kiedy ich zabraknie, czeka Cię definitywny koniec gry.

Sterowanie żołnierzami jest proste i nie powinno nastręczać Ci większych trudności. Lewym przyciskiem myszy przemieszczamy ich po planszy, natomiast prawym strzelamy w wybranym kierunku. Wciśnięcie obu naraz powoduje rzucenie granatu, lub uderzenie z bazooki, o ile oczywiście je posiadamy. W późniejszych misjach będziesz mógł także skorzystać z dobrodziejstw zaawansowanej techniki militarnej, do których zaliczają się helikoptery, gaziki i czołgi. Żeby uruchomić dany pojazd, wystarczy do niego wsiąść, a następnie kierować w znany już sposób.

Niech Cię nie zwiedzie pozorna łatwość początkowych etapów. Służą one tylko zaznajomieniu się z regułami rozgrywki, potem poziom trudności niebotycznie rośnie. Dodatkowym mankamentem jest niemożność zapisywania stanu gry w dowolnym momencie - opcja ta jest dostępna dopiero po zakończeniu całej misji. Mimo tego, Cannon Fodder naprawdę wciąga i nie pozwala odejść od monitora. Intuicyjny interfejs, spora dawka humoru i przyzwoita oprawa audiowizualna pozwalają zapomnieć o ewentualnych niepowodzeniach. Bez wątpienia, jest to program wybitny i nie zagranie w niego choć raz, jest po prostu grzechem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   sieć lokalna     Liczba graczy: 1-4  

Nośnik: 1 UMD

Oczekiwania czytelników: 6,8 / 10 na podstawie 21 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Cannon Fodder

12+

Wymagania sprzętowe Cannon Fodder

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • PC 486DX2 66MHz
  • 8MB RAM
  • VGA
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
Codemasters zapowiada Cannon Fodder 3 [news zaktualizowany]
Codemasters zapowiada Cannon Fodder 3 [news zaktualizowany]

wiadomość18 stycznia 2011

Firma Codemasters nieoczekiwanie zapowiedziała grę Cannon Fodder 3 – kontynuację kultowej w pewnych kręgach strzelaniny, znanej przede wszystkim posiadaczom Amigi. Na następczynię drugiej części serii czekamy już kilkanaście lat.

Cannon Fodder Blasting - War Has Never Been So Much Fun

wiadomość28 sierpnia 2006

Firma Codemasters ogłosiła, iż jedna z jej flagowych produkcji – Cannon Fodder – zostanie w najbliższym czasie przeniesiona na przenośną konsolę Sony, PSP. Premiera odbędzie się najprawdopodobniej na wiosnę 2007 roku.

PC
PSP