Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONE
Okładka Outlast: Whistleblower (PC)

Outlast: Whistleblower

Pierwszy oficjalny dodatek DLC do bestsellerowego survival horroru Outlast, opracowany przez tą samą ekipę deweloperską studia Red Barrels. Akcja rozszerzenia toczy się przed wydarzeniami znanymi z podstawowej wersji gry.

To jest dodatek do gry Outlast.

Przygodowe | FPP | survival horror | horror | indie | przygodowe gry akcji

Okładka Outlast: Whistleblower (PC)

data premiery gry:

6maj2014

PC PS4

19cze2014

XONE

Whistleblower to tytuł oficjalnego dodatku DLC do wysoko ocenianego survival horroru Outlast autorstwa studia Red Barrels. Pod względem fabularnym mamy tu do czynienia z prequelem – rozszerzenie opowiada bowiem zupełnie nową historię, rozgrywającą się przed wydarzeniami znanymi z oryginalnej gry.

Akcja toczy się ponownie w znanym nam już szpitalu psychiatrycznym Mount Massive. Tym razem wcielimy się jednak w jednego z pracowników zakładu, którego anonimowy donos sprowadził w to miejsce bohatera Outlast, Milesa Upshura. Z pozoru normalnie funkcjonująca placówka kryje w sobie ponurą tajemnicę, a pracujący w szpitalu lekarze potajemnie przeprowadzają tu odrażające doświadczenia na ludziach.

Prawda wychodzi jednak na jaw, prowadząc do buntu pacjentów, wskutek którego większość pracowników szpitala zostaje brutalnie wymordowana. Nam udaje się przeżyć, aby w toku dalszej gry odkryć szereg pilnie skrywanych faktów, dotyczących korporacji Murkoff. Stoi ona bowiem za wspomnianymi eksperymentami, które zmieniły Mount Massive w przysłowiowe piekło na ziemi.

Na potrzeby dodatku zaprojektowano nowe sekcje szpitala, których nie dane nam było zwiedzić w podstawowej wersji gry. Staniemy także do konfrontacji z zupełnie nowymi przeciwnikami. Pod względem technicznym Whistleblower nie wprowadza żadnych istotnych zmian, bazując na tym samym, autorskim silniku. Podobnie jak w oryginale mamy do czynienia z liniową fabułą, skupiającą się na eksploracji ponurych pomieszczeń Mount Massive. Niezmienna jest też atmosfera gry, budowana przez niedopowiedzenia fabularne, mroczną grafikę i sugestywne efekty dźwiękowe.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: dystrybucja cyfrowa

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 670 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,4 / 10 na podstawie 88 głosów czytelników.

Gry podobne do Outlast: Whistleblower

Klasyfikacja PEGI Outlast: Whistleblower

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Outlast: Whistleblower

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i5 2.8 GHz
  • 3 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce 460 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/(SP3)/Vista(SP2)/7(SP1)/8/8.1 64-bit
Recenzja dodatku Whistleblower do gry Outlast - krwawy horror gore dla odpornych
Recenzja dodatku Whistleblower do gry Outlast - krwawy horror gore dla odpornych

Recenzja 14 maja 2014, 11:38

Oczywiście nie obyło się bez kilku wad, z których największą jest powtarzalność rozwiązań. Whistleblower nie dorzuca niczego nowego do mechaniki gry – nadal skradamy się, chowamy po szafkach, przesuwamy ciężkie sprzęty, którymi zabarykadowane są drzwi, szukamy kluczy i przede wszystkim uciekamy. Tego ostatniego elementu jest naprawdę bardzo dużo i można odnieść nieprzyjemne wrażenie, że gra prowadzi nas jak po sznurku – w większości przypadków istnieje bowiem wyłącznie jedna droga ucieczki i nawet najmniejsza pomyłka kończy się wczytaniem stanu gry. Zdarza się to niestety dość często, ponieważ Park potrafi zablokować się na najmniejszej krzywiźnie lub nierówności terenu. Szkoda, że programistom nie udało się wyeliminować tego rodzaju błędów, ponieważ w Whistleblower postawiono na większą dynamikę rozgrywki i o wiele ciaśniejsze lokacje niż w Outlaście. Z tego powodu czas rozgrywki wydłuża się o około godzinę wypełnioną powtarzaniem tych samych momentów. A że całość zabawy zamyka się w jakichś dwóch, jest to dość poważny problem.

PC
PS4
XONE