Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweXONEPCPS4Switch
Okładka My Memory of Us (XONE)

My Memory of Us

Dwuwymiarowa gra przygodowa z elementami platformówki od polskiego studia Juggler Games. My Memory of Us inspirowana jest autentycznymi polskimi realiami pod okupacją niemiecką z okresu II wojny światowej, a zwłaszcza sytuacją, jaka panowała w żydowskich gettach.

Przygodowe | II wojna światowa | platformówki | 2D | elementy zręcznościowe | polskie | indie | side-scroll | eksperymentalne/artystyczne

Okładka My Memory of Us (XONE)

data premiery gry:

9paź2018

PC PS4

10paź2018

XONE

24sty2019

Switch

My Memory Of Us to gra przygodowa opowiadająca o przyjaźni dzieci w czasach wojny. Grę stworzyło polskie niezależne studio Juggler Games, dla którego jest to debiutancki projekt, dystrybucją zajęła się natomiast firma IMGN.PRO. Choć My Memory Of Us przedstawia fikcyjną opowieść i jest osadzone w fikcyjnym świecie, to widać w niej wyraźnie inspiracje autentycznymi realiami Polski pod okupacją niemiecką z okresu II wojny światowej, zwłaszcza sytuacją w gettach żydowskich.

Fabuła

My Memory Of Us rozgrywa się w fikcyjnym mieście, które zostało opanowane przez Złego Króla i jego armię robotów. Część dzielnic oddzielono od reszty wysokim murem, pomalowano na czerwono i osadzono w nich tzw. „gorszą część społeczeństwa”. W tej nowej, okrutnej rzeczywistości dwójka dzieci, będących głównymi bohaterami opowieści, próbuje uniknąć rozłąki i razem przetrwać ten trudny czas. Fabuła wyraźnie nawiązuje do tragedii dotykających ludność cywilną w czasie II wojny światowej – w szczególności do gett żydowskich.

Historia w My Memory Of Us opowiadana jest głównie przez wydarzenia przedstawione na ekranie. Gra oferuje również specyficzny, uproszczony system dialogowy opierający się na symbolach – zamiast słów w dymkach widoczne są proste ikony, dzięki czemu wypowiedzi postaci zyskują bardziej uniwersalny wymiar. Historia ma charakter nostalgiczny i groteskowy zarazem, a czasem pojawiają się w niej elementy słodko-gorzkiego humoru.

Mechanika

My Memory Of Us na PC, PS4 i XONE jest grą przygodową z elementami platformówki ukazaną w widoku 2,5D. Podczas zabawy sterujemy dwójką bohaterów – chłopcem i dziewczynką – którzy różnią się posiadanymi zdolnościami. Gracz może kontrolować ich osobno lub połączyć w parę, która dysponuje umiejętnościami osoby prowadzącej. Działając w duecie i wzajemnie się wspierając, są oni w stanie pokonać wszelkie napotykane przeszkody oraz rozwiązywać nieskomplikowane zagadki logiczne. Ponadto w grze pojawiają się proste segmenty zręcznościowe.

Kwestie techniczne

My Memory Of Us na PC, PS4 i XONE wyróżnia się niezwykle klimatyczną, czarno-białą oprawą graficzną z silnie kontrastującymi elementami czerwieni. Stylistyka gry nawiązuje do sztuki naiwnej i zdecydowanie bliżej jej do klasycznie animowanych bajek niż realistycznych produkcji; natomiast inspiracją dla specyficznej kolorystyki jest film Stevena Spielberga Lista Schindlera. Produkcja studia Juggler Games wyróżnia się także ciekawą ścieżką dźwiękową, w której łączą się utwory wzorowane na kinie Tima Burtona, elementy elektroniki oraz tradycyjne melodie żydowskie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,8 / 10 na podstawie 95 głosów czytelników.

Gry podobne do My Memory of Us

Klasyfikacja PEGI My Memory of Us

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe My Memory of Us

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium Dual Core E5200 2.5 GHz / AMD Phenom II X2 560 3.3 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTS 250 / Radeon HD 5750 lub lepsza
  • Windows 7/8.1/10
  • Rekomendowane:
  • Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD FX-4100 3.6 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Windows 7/8.1/10
Widzieliśmy polskie My Memory of Us – Valiant Hearts ma godnego następcę
Widzieliśmy polskie My Memory of Us – Valiant Hearts ma godnego następcę

Przed premierą 23 sierpnia 2017, 15:00

W pewnym momencie prowadzący prezentację deweloper podłubał przez chwilę przy jakichś kablach, psując monitor, który dotychczas wyświetlał propagandowy materiał z rodziną radośnie kroczącą w stronę obozu. Pokazywany obraz zmienił się od razu na bardziej odpowiadający rzeczywistości wizerunek załamanych ludzi, idących ze spuszczonymi głowami ku swojej zagładzie. To mały smaczek, ale doskonale wpasowujący się w specyfikę tej gry.

PC
PS4
XONE
Switch