Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS3PCX360
Okładka Lost: Via Domus (PC)

Lost: Zagubieni

Lost: Via Domus

Przygodowa gra akcji oparta na licencji cieszącego się ogromną popularnością serialu telewizyjnego. Wcielamy się w postać jednego z rozbitków lotu 815, próbując rozwiązywać zagadki wyspy.

Przygodowe | seriale TV | przygodowe gry akcji

Okładka Lost: Via Domus (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: CD Projekt S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

26lut2008

PS3 X360 PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Lost to przygodowa gra akcji, w bardzo wyraźny sposób nawiązująca do emitowanego od 2004 roku hitowego serialu sensacyjnego, polskim widzom znanego jako „Zagubieni”. W trakcie zabawy gracz eksploruje tropikalną wyspę zajmując się odkrywaniem jej kolejnych sekretów, a także wchodzi w interakcje z głównymi bohaterami opowieści. Są to między innymi Kate, Jack, Sawyer, Hurley, Claire, Locke czy Sayid. Nie zabrakło również osób określanych mianem Innych. Grupa ta reprezentowana jest między innymi przez Bena, Toma czy Juliet. Fabuła gry bazuje głównie na dwóch pierwszych sezonach serialu, choć nie zabrakło również pojedynczych odwołań do postaci i wydarzeń z trzeciego sezonu.

Akcja Via Domus, podobnie jak ma to miejsce w przypadku serialu, rozgrywa się na bliżej nieokreślonej wyspie, zlokalizowanej na Pacyfiku. Gracz przejmuje kontrolę nad postacią Elliotta Maslowa, jednego z rozbitków fikcyjnego lotu 815, podróżującego na trasie pomiędzy Sydney, a Los Angeles. Główny bohater w wyniku katastrofy traci pamięć. Zadaniem gracza staje się odkrywanie kolejnych szczegółów z przeszłości Elliotta. Odbywa się to na dwa sposoby – poprzez oglądanie ukazujących się mu wizji oraz uczestniczenie w interaktywnych retrospekcjach.

Producent zadbał o zachowanie znanego z serialu nastroju tajemniczości. Gracz może liczyć na zaskakujące zwroty akcji oraz obecność różnorakich zagrożeń, ze szczególnym uwzględnieniem czarnego dymu. Cała zabawa podzielona została na siedem zasadniczych rozdziałów, a rozgrywka ma liniowy charakter. W celu dotarcia do dalszych lokacji należy zająć się rozwiązaniem przydzielonych przez grę questów. Mogą one dotyczyć zabrania określonego obiektu czy odnalezienia drogi do nowej lokacji.

Gracz zajmuje się przede wszystkim eksploracją różnych regionów wyspy. Są to nie tylko rozległe fragmenty dżungli, ale również jaskinie czy obiekty powiązane z działalnością Dharmy (m.in. różnorakie stacje badawcze, do których w pierwszej kolejności należy uzyskać dostęp). Oprócz badania okolicy należy także rozwiązywać proste mini-gry. Dotyczą one zarówno obsługiwania paneli z bezpiecznikami, jak i korzystania z komputerów. Ponadto gracz uczestniczy w prostych scenach pościgu, likwiduje pojawiających się w dżungli wrogów oraz handluje z rozbitkami, pozyskując niezbędne w danym momencie przedmioty.

Całość rozgrywana jest w trójwymiarowym otoczeniu, aczkolwiek nie dysponuje się pełną swobodą działania. Dostępne lokacje są ze wszystkich stron otoczone niewidzialnymi ścianami, a przejścia między nimi dokonywane są w ściśle wyznaczonych do tego celu strefach. Producent bardzo duży nacisk położył na zapewnienie odpowiednich wrażeń estetycznych. Mowa tu zarówno o bogatym w detale otoczeniu, jak i szczegółowo zaprojektowanych modelach postaci. Na potrzeby gry występujący w serialu aktorzy użyczyli swoich wizerunków. W niektórych przypadkach można także usłyszeć oryginalne głosy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 1785 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,5 / 10 na podstawie 56 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Lost: Zagubieni

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Lost: Zagubieni

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3.5 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
  • 6 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista
Lost: Zagubieni - recenzja gry
Lost: Zagubieni - recenzja gry

Recenzja 31 marca 2008, 10:11

O ile warstwa fabularna prezentuje się bardzo solidnie, o tyle do przebiegu zabawy nie sposób się nie przyczepić. Zakładam, że nie byłem jedynym graczem, który po grze bazującej na serialu Lost spodziewał się dużej swobody działania, czy nawet nawiązań do prostych RPG-ów. Okazuje się jednak, iż Via Domus jest liniowy, co w szczególności widać na przykładzie odwiedzanych miejsc. Plansze tylko na pierwszy rzut oka wydają się być duże, ale już po kilku chwilach zaczyna się wpadać chociażby na niewidzialne ściany. Wyjątkiem są przeprawy przez dżunglę, choć tu zboczenie z ustalonej przez grę trasy przeważnie karane jest... wyświetleniem okna informującego o konieczności powrotu! Sam nie jestem zagorzałym zwolennikiem gier z wymuszonym free-roamingiem, gdyż nie wszystkie tytuły muszą na czymś takim zyskać. W przypadku Lost zapewnienie większego pola do działania byłoby korzystne. Tyle chociaż dobrze, że badanie kolejnych lokacji nigdy nie kojarzy się z nudą.

PS3
X360
PC