Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCiOSAND
Okładka Lost Frontier (iOS)

Lost Frontier

Lost Frontier to wywodząca się z platform mobilnych strategia turowa osadzona w stylistyce fantasy westernu. Grę stworzyło i wydało studio Mika Mobile. Poza kampanią fabularną mamy do dyspozycji pojedyncze potyczki i tryb multiplayer.

Strategiczne | turowe | taktyczne | western | 2D

Lost Frontier to utrzymana w stylistyce fantasy westernu strategia turowa stworzona przez studio Mika Mobile. W ogólnych założeniach tytuł przypomina gry z serii Advance Wars od Nintendo.

Fabuła

Fabuła przenosi nas na Dziki Zachód, stylistyka westernu miesza się tu jednak z fantasy, dzięki czemu poza kowbojami i konfederatami spotkamy tu również wilkołaki i wampiry. Gracz wciela się w dowódcę grupy najemników ścigających niebezpiecznego i nieuchwytnego desperado.

Mechanika

Lost Frontier jest turową strategią przypominającą gry z serii Advance Wars. Na początku każdej potyczki gracz otrzymuje określoną liczbę jednostek i musi za ich pomocą pokonać armię przeciwnika. Choć większość podwładnych to jedynie mięso armatnie, twórcy nie porzucili całkiem systemu rozwoju postaci i wprowadzili do gry tzw. Żywe Legendy, reprezentujące jednostki specjalne, które awansują w trakcie pokonywania kolejnych misji.

Tytuł oddaje do dyspozycji gracza ponad 20 różnorodnych jednostek, wśród których znajdziemy kowbojów, konfederatów, machiny bojowe (jak chociażby potężne sterowce) czy wreszcie fantastyczne kreatury takie jak zombie i wilkołaki. Gra oferuje 24 misje głównego wątku fabularnego i 20 misji stanowiących dodatkowe wyzwanie dla zaawansowanych graczy.

Tryby gry

Poza kampanią fabularną i trybem wyzwań, gracz może brać udział również w pojedynczych potyczkach, ścierając się zarówno z SI, jak i z innymi graczami na wspólnym ekranie.

Kwestie techniczne

Produkcja debiutowała na platformach mobilnych, charakteryzuje się więc dość prostą, kreskówkową szatą graficzną, przywodzącą na myśl gry na konsole Game Boy Advance czy Nintendo DS.

Minirecenzja Lost Frontier, czyli Advance Wars na Dzikim Zachodzie

PLUSY:
  1. kilka godzin porządnej, strategicznej rozgrywki;
  2. niezły westernowy klimat z odrobiną steampunku i okultyzmu;
  3. duża liczba zróżnicowanych jednostek i wymagające SI sprawia, że zabawa się nie nudzi.
MINUSY:
  1. nie wnosi nic nowego do gatunku.

Lost Frontier to bardzo ciekawa propozycja dla miłośników gier pokroju słynnego Advance Wars. Problem w tym, że produkcja jest bardzo podobna do kilkunastu innych tego typu aplikacji, więc pojawia się pytanie, czy w ogóle warto zawracać sobie głowę projektem studia Mika Mobile?

By nie trzymać nikogo w niepewności, od razu stwierdzam, że tak. W odróżnieniu od konkurencji, tytuł może się bowiem pochwalić świetnym westernowym klimatem. Produkcje osadzone na Dzikim Zachodzie nie są zbyt powszechne, a w tym przypadku dodano jeszcze trochę steampunku i nienaturalnych zjawisk, co jeszcze bardziej wzbudza ciekawość i nadaje grze unikalnego charakteru.

Rozgrywka jako tako nie jest niczym nowym i fani tego typu produkcji momentalnie poczują się jak w domu. Podczas zabawy trzeba myśleć, przez całą kampanię, podzieloną na 24 rozdziały, twórcy oddają w nasze ręce (palce?) kolejne jednostki, a SI się nie patyczkuje i zapewnia odpowiednie wyzwanie, zmuszając nas do obierania innej taktyki praktycznie na każdym poziomie. Sprawia to, że wątek fabularny po prostu nie ma kiedy się znudzić. Nie jest on jednak przesadnie długi, ale i na to deweloperzy znaleźli rozwiązanie – tryb wyzwań. Tych przygotowano dwadzieścia, więc zaliczenie ich wszystkich zapewnia kilka kolejnych godzin rozgrywki.

Kolejnym atutem jest świetnie zaprojektowany interfejs. Zabawa, pomimo, że dość rozbudowana, nigdy nie nastręcza problemów, jeżeli chodzi o sterowanie, informacje o podopiecznych itd. Problemem może być jedynie fakt, że nie za bardzo wiadomo jak i gdzie może się poruszyć przeciwnik, więc czasami trzeba planować kolejny ruch na chybił trafił.

Jak już wspomniałem, Lost Frontier to udana produkcja. Co prawda nie wnosi nic nowego do gatunku, a przynajmniej nic wartego odnotowania, ale to kawał solidnej strategii, którą z pewnością zadowoli fanów Advance Wars i pokrewnych tytułów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran    

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Lost Frontier

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Lost Frontier

PC Windows

Minimalne: Intel Core i5 1.5 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 256 MB GeForce FX 5500 lub lepsza, 200 MB HDD, Windows 7 SP1

Najlepsze mobilne strategie 2016 roku
Najlepsze mobilne strategie 2016 roku

wiadomość26 grudnia 2016

W drugim odcinku naszego cyklu podsumowującego mijający rok omawiamy najlepsze naszym zdaniem mobilne strategie ostatnich dwunastu miesięcy.

Lost Frontier - mobilna perełka na Dzikim Zachodzie
Lost Frontier - mobilna perełka na Dzikim Zachodzie

wiadomość13 czerwca 2016

W kolejnej mobilnej perełce tygodnia przedstawiamy turową strategię Lost Frontier na Androida i iOS, stworzoną przez twórców Battleheart Legacy.

Zapowiedziano Lost Frontier - westernową turówkę od autorów Battleheart Legacy
Zapowiedziano Lost Frontier - westernową turówkę od autorów Battleheart Legacy

wiadomość28 lutego 2016

Znane z serii Battleheart i Zombieville studio Mika Mobile zapowiedziało grę Lost Frontier, czyli mobilną strategię turową, osadzoną w realiach Dzikiego Zachodu doprawionego elementami fantastycznymi.

iOS
AND
PC