Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOSAND
Okładka Lost Frontier (iOS)

Lost Frontier

Utrzymana w klimacie westernu turowa gra strategiczna na urządzenia przenośne, stworzone przez studio Mika Mobile.

Strategiczne | fantasy | turowe | western

Lost Frontier to wydana na mobilny system AND i iOS turowa strategia utrzymana w klimacie westernu. Opracowało ją znane z Battleheart Legacy studio Mika Mobile.

Fabuła

Akcja gry osadzona jest w krainie, gdzie realia Dzikiego Zachodu mieszają się z okultyzmem. Dzięki temu możliwe stało się zaoferowanie ciekawszych scenariuszy i bardziej różnorodnego uzbrojenia, niż gdyby twórcy podeszli do westernowej tematyki w sposób realistyczny.

Mechanika

Wydane na platformę AND i iOS Lost Frontier koncentruje się na toczeniu turowych bitew, podczas których możemy dowodzić ponad dwudziestoma typami jednostek. Autorzy nie poszli popularnym szlakiem kontrolowania grupy bohaterów, którzy towarzyszą nam z misji na misję. Wręcz przeciwnie - nasze oddziały są mięsem armatnim, a poświęcanie niektórych z nich często okazuje się najlepszym możliwym posunięciem. Zamiast chronić żołnierzy, po to aby mieć w szeregach weteranów, nacisk położony został na wygrywanie każdym kosztem, a potem uzupełnianie strat w ludziach.

Twórcy nie chcieli całkowicie porzucić systemu rozwoju, dlatego wprowadzili tzw. Żywe Legendy. Pod tą nazwą kryje się bohater, który pełni rolę alter-ego gracza. W naszej armii znajduje się tylko jedna taka postać i otrzymujemy możliwość ulepszania jej statystyk oraz umiejętności. Odgrywa to istotną rolę podczas zabawy, gdyż Żywe Legendy są w stanie za pomocą zdolności specjalnych wzmacniać pozostałe jednostki.

Tryby gry

Autorzy przygotowali obszerną kampanię fabularną, tryb wyzwań mający przetestować umiejętności weteranów oraz samodzielne potyczki przeciwko sztucznej inteligencji lub innym graczom na wspólnym ekranie.

Minirecenzja Lost Frontier, czyli Advance Wars na Dzikim Zachodzie

PLUSY:
  1. kilka godzin porządnej, strategicznej rozgrywki;
  2. niezły westernowy klimat z odrobiną steampunku i okultyzmu;
  3. duża liczba zróżnicowanych jednostek i wymagające SI sprawia, że zabawa się nie nudzi.
MINUSY:
  1. nie wnosi nic nowego do gatunku.

Lost Frontier to bardzo ciekawa propozycja dla miłośników gier pokroju słynnego Advance Wars. Problem w tym, że produkcja jest bardzo podobna do kilkunastu innych tego typu aplikacji, więc pojawia się pytanie, czy w ogóle warto zawracać sobie głowę projektem studia Mika Mobile?

By nie trzymać nikogo w niepewności, od razu stwierdzam, że tak. W odróżnieniu od konkurencji, tytuł może się bowiem pochwalić świetnym westernowym klimatem. Produkcje osadzone na Dzikim Zachodzie nie są zbyt powszechne, a w tym przypadku dodano jeszcze trochę steampunku i nienaturalnych zjawisk, co jeszcze bardziej wzbudza ciekawość i nadaje grze unikalnego charakteru.

Rozgrywka jako tako nie jest niczym nowym i fani tego typu produkcji momentalnie poczują się jak w domu. Podczas zabawy trzeba myśleć, przez całą kampanię, podzieloną na 24 rozdziały, twórcy oddają w nasze ręce (palce?) kolejne jednostki, a SI się nie patyczkuje i zapewnia odpowiednie wyzwanie, zmuszając nas do obierania innej taktyki praktycznie na każdym poziomie. Sprawia to, że wątek fabularny po prostu nie ma kiedy się znudzić. Nie jest on jednak przesadnie długi, ale i na to deweloperzy znaleźli rozwiązanie – tryb wyzwań. Tych przygotowano dwadzieścia, więc zaliczenie ich wszystkich zapewnia kilka kolejnych godzin rozgrywki.

Kolejnym atutem jest świetnie zaprojektowany interfejs. Zabawa, pomimo, że dość rozbudowana, nigdy nie nastręcza problemów, jeżeli chodzi o sterowanie, informacje o podopiecznych itd. Problemem może być jedynie fakt, że nie za bardzo wiadomo jak i gdzie może się poruszyć przeciwnik, więc czasami trzeba planować kolejny ruch na chybił trafił.

Jak już wspomniałem, Lost Frontier to udana produkcja. Co prawda nie wnosi nic nowego do gatunku, a przynajmniej nic wartego odnotowania, ale to kawał solidnej strategii, którą z pewnością zadowoli fanów Advance Wars i pokrewnych tytułów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran    

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Lost Frontier

odpowiednia dla każdego wieku

Najlepsze mobilne strategie 2016 roku
Najlepsze mobilne strategie 2016 roku

wiadomość26 grudnia 2016

W drugim odcinku naszego cyklu podsumowującego mijający rok omawiamy najlepsze naszym zdaniem mobilne strategie ostatnich dwunastu miesięcy.

Lost Frontier - mobilna perełka na Dzikim Zachodzie
Lost Frontier - mobilna perełka na Dzikim Zachodzie

wiadomość13 czerwca 2016

W kolejnej mobilnej perełce tygodnia przedstawiamy turową strategię Lost Frontier na Androida i iOS, stworzoną przez twórców Battleheart Legacy.

Zapowiedziano Lost Frontier - westernową turówkę od autorów Battleheart Legacy
Zapowiedziano Lost Frontier - westernową turówkę od autorów Battleheart Legacy

wiadomość28 lutego 2016

Znane z serii Battleheart i Zombieville studio Mika Mobile zapowiedziało grę Lost Frontier, czyli mobilną strategię turową, osadzoną w realiach Dzikiego Zachodu doprawionego elementami fantastycznymi.

iOS
AND