Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Lords of the Realm II (PC)
OkładkaLords of the Realm II (PC)

Lords of the Realm II PC

Lords of the Realm II jest sequelem wydanej w 1994 roku gry strategicznej studia Impressions Games. Akcja ponownie osadzona została w epoce średniowiecza, a gracz wciela się w rolę feudalnego możnowładcy, który po śmierci króla staje do rywalizacji o koronę.

Strategiczne | RTS | turowe | średniowiecze | rycerskie | widok izometryczny

Lords of the Realm II Premiera PC

31października1996

pudełko PL

11czerwca2003

producent: Impressions Games wydawca: Sierra wydawca PL: Axel Springer Polska

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Lords of the Realm II

StarCraft

WarCraft: Orcs and Humans

Lords of Magic

Dwa lata po ukazaniu się Lords of the Realm brytyjskie studio deweloperskie Impressions Games przygotowało drugą odsłonę serii. Twórcy pozostali wierni zarówno gatunkowi strategii jak i średniowiecznym realiom, wzbogacając swoje dzieło o szereg nowych rozwiązań, w tym chociażby bitwy rozgrywane w czasie rzeczywistym.

Miejscem akcji Lords of the Realm II jest średniowieczna Europa. Władca jednego z królestw niespodziewanie zmarł, a walkę o tron po nim rozpoczęli możnowładcy. Gracz wciela się w rolę jednego z pretendentów do korony. Jego zadanie polega na rozbudowie gospodarczej i militarnej posiadanych włości, a także podboju pozostałych ziem.

Przez większość czasu rozgrywka toczy się w systemie turowym, przy czym jednostką czasu są tu pory roku. Gracz obserwuje akcję z poziomu mapy, na której zaznaczono poszczególne hrabstwa. Każda prowincja posiada ośrodki produkcyjne (najczęściej dwa spośród: kuźnię, tartak, kamieniołom lub kopalnię rud). Zarządzanie podległymi włościami polega przede wszystkim na podejmowaniu decyzji o uprawach i hodowli zwierząt, wydobyciu surowców, ustalaniu wysokości podatków, czy budowie zamków. Jednym z kluczowych czynników rozwoju jest populacja, na którą wpływ mają m.in. racje żywnościowe, ciężka praca, werbunek, podatki, ale także dostępność trunków.

Zaplecze gospodarcze umożliwia produkcję uzbrojenia (miecze, piki, maczugi, łuki, kusze i zbroje) oraz stworzenie wojska. Poszczególne rodzaje jednostek różnią się nie tylko wyglądem, ale także odmiennymi właściwościami na polu walki. Wielkość armii uzależniona jest od ilość dostępnej broni oraz ludności zamieszkującej dane hrabstwo.

Nowością wprowadzoną w Lords of the Realm II są rozrywane w czasie rzeczywistym bitwy z udziałem nawet 1500 jednostek. Gracz może bronić własnych ziem lub spróbować podboju włości przeciwników. Zarówno obrońcy jak i oblegający zamki mogą przy tym korzystać ze średniowiecznych machin wojennych i fortyfikacji.

W porównaniu z pierwszą częścią cyklu wyraźnie wzrosło znaczenie dyplomacji dla przebiegu rozgrywki. Rywale do tronu mogą zostać sprzymierzeńcami gracza nawet wtedy, gdy kieruje nimi komputerowa sztuczna inteligencja. Ich lojalność i zachowanie na polu bitwy uzależnione są od cech charakteru – przykładowo Baron stosuje dobrze przemyślane taktyki i zwykle dochowuje wierności sojusznikom, podczas gdy Hrabina preferuje niewielkie, ale za to złożone z silnych jednostek armie i dążąc do realizacji własnych celów nie cofnie się przed zdradą.

Oprawa audio-wizualna Lords of the Realm II w swoim czasie wyznaczała wzorce dla innych gier z gatunku, co widać zwłaszcza po krótkich acz dopracowanych przerywnikach filmowych. Grafika 2D bazuje na rzucie izometrycznym, w którym przedstawiona jest zarówno mapa ogólna jak i pola bitew. Atmosferę wydarzeń na ekranie dobrze odzwierciedla także ścieżka dźwiękowa – momentami spokojna i sielska, a innym razem dynamiczna.

Ostatnia modyfikacja 14 czerwca 2012

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna  

Ocena użytkowników: 8,8 / 10 na podstawie 196 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Lords of the Realm II: Odpowiednia dla każdego wieku.

Lords of the Realm II Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 66MHz
  • 8MB RAM
  • 34MB HDD
  • Windows 95