Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Lords of Magic (PC)
OkładkaLords of Magic (PC)

Lords of Magic PC

Osadzona w realiach fantasy gra strategiczna, łącząca turową eksplorację z bitwami, rozgrywanymi w czasie rzeczywistym. Akcja toczy się w świecie Urak, w którym współistnieje ze sobą 8 różnych religii.

Strategiczne | fantasy | RTS | turowe

Lords of Magic Premiera PC

19listopada1997

pudełko PL

30czerwca1998

producent: Impressions Games wydawca: Sierra wydawca PL: Cenega S.A.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Lords of Magic to osadzona w realiach high fantasy gra strategiczna, stanowiąca połączenie klasycznej turowej rozgrywki w stylu Heroes of Might & Magic z toczonymi w czasie rzeczywistym bitwami. Za stworzenie gry odpowiedzialny jest zespół Impressions Games, znany głównie za sprawą serii Caesar oraz Lords of the Realm.

Akcja gry przenosi nas do fantastycznego świata Urak, w którym współistnieje ze sobą osiem różnych religii, związanych z ośmioma żywiołami: wody, ognia, powietrza, ziemi, porządku, chaosu, życia oraz śmierci. Każda z nich posiada swą religię przeciwstawną, a orędownicy obu wyznań toczą ze sobą odwieczne, zaciekłe boje. Trwający od wieków porządek burzą zakusy złego Lorda Balkotha, który pragnie zniszczenia wszystkich innych religii w imię swojego boga Golgotha. Mimo konfliktów, przedstawiciele siedmiu pozostałych wyznań muszą zjednoczyć swe siły i stanąć do walki ze wspólnym wrogiem.

Rozgrywka toczy się na jednej, ogromnej mapie, zaś w zależności od wybranej na wstępie frakcji, zabawę rozpoczynamy z innego miejsca. Dysponujemy też oczywiście nieco innym rodzajem bohaterów, jednostek i czarów. W szeregi armii możemy wcielić najemników różnych ras, takich jak ludzie, elfy, krasnoludy, gnomy, trolle, jaszczury, smoki itp. Na jej czele stają zaś herosi, należący do jednej z trzech klas (wojownika, maga lub złodzieja), co determinuje zakres ich specjalnych umiejętności. Pierwszym zadaniem każdego z lordów jest odnalezienie i wyzwolenie świątyni, właściwej każdej z religii. Następnie wzniesiemy warownię oraz stolicę naszej frakcji, w której sercu dzięki rozmaitym budynkom (jak tawerna, bazar czy ratusz) będziemy mogli wymieniać się surowcami i umacniać szeregi naszej armii.

Lords of Magic można by scharakteryzować jako połączenie rozwiązań znanych z serii Heroes of Might & Magic oraz Lords of the Realm. Zasadnicza część gry toczy się w systemie turowym, w którym odbywa się eksploracja, handel czy rozbudowa naszej siedziby. Bitwy rozgrywane są zaś w czasie rzeczywistym, choć podczas rozgrywki mamy możliwość zapauzowania gry i wydania swoim oddziałom nowych rozkazów, w zależności od rozwoju sytuacji na polu bitwy.

Lords of Magic odznacza się estetyczną, trójwymiarową grafiką, stojącą na wysokim poziomie. Twórcy zadbali też o wbudowany edytor map oraz opcje rozgrywki wieloosobowej dla max. 4 osób (w trybie offline bądź online). W 1998 roku wydano specjalną edycję gry, zawierającą rozszerzenie Legends of Urak. Wprowadza ono m.in. poprawiony edytor, nowe scenariusze oraz niedostępne wcześniej budynki i potwory.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 4  

Wymagania wiekowe Lords of Magic: 12+

Lords of Magic Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Pentium 100
  • 16 MB RAM
  • Windows 95/98