Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Legends of Norrath: Oathbound (PC)
OkładkaLegends of Norrath: Oathbound (PC)

Legends of Norrath: Oathbound PC

Legends of Norrath: Oathbound to wyprodukowana przez firmę Sony Online Entertainment gra strategiczna w konwencji "karcianki". Gracze kolekcjonują karty i układają własne talie do pojedynków z komputerową sztuczną inteligencją lub żywymi przeciwnikami.

Strategiczne | fantasy | karciane

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Legends of Norrath: Oathbound Premiera PC

premiera światowa

28sierpnia2007

Gra przestała działać

17sierpnia2016

Aktualizacja: 17 sierpnia 2016 roku Studio Daybreak Game Company zamknęło serwery gry Legends of Norrath: Oathbound, kończąc w ten sposób żywot tej karcianki.

Legends of Norrath: Oathbound to sieciowa gra karciana typu CCG (collectible card game), bazująca na realiach popularnej serii gier MMORPG – Everquest. Omawiana pozycja nie jest przeznaczona wyłącznie dla wirtualnych mieszkańców świata Norrath, jednak z uwagi na przyjętą konwencję to właśnie aktywni gracze Everquestów są główną grupą docelową Oathbound.

Filozofia rozgrywki pod wieloma względami może przywodzić na myśl najpopularniejszą grę karcianą wszech czasów – Magic: The Gathering. Zabawę zaczynamy od nabycia podstawowego zestawu 55 kart, składających się na tzw. starter pack. Nowe karty możemy zakupić w formie tzw. boosterów (cena ok. 3 USD za zestaw) lub znaleźć przy zwłokach potworów zabitych przez nasze postacie w trakcie tradycyjnej rozgrywki. Karty podzielone są na kilka podstawowych typów, m.in. kreatury, zdolności czy przedmioty. Jednym z najważniejszych atutów każdej talii jest jednak Avatar, określający bazowe parametry gracza (żywotność, punkty ataku i obrony), które następnie mogą zostać zmodyfikowane przez zawarte w talii przedmioty. Co ciekawe, oprócz wyjściowego, standardowego zbioru bohaterów, gracze mogą tworzyć własne postacie, określając swoją płeć, rasę i profesję (w obrębie której następnie wybieramy kilka specjalnych zdolności).

Każda rozgrywka rozpoczyna się od dociągnięcia sześciu losowych kart, po czym następuje tradycyjna batalia w turach. Polega ona przede wszystkim na korzystaniu z dostępnych kart – atakujemy wroga jednostkami, wzmacniamy naszego bohatera artefaktami oraz wykonujemy różnego rodzaju akcje, za pomocą aktualnie posiadanych kart zdolności. Celem rozgrywki jest pozbawienie wroga wszystkich punktów życia lub wykonanie specjalnej kombinacji Questów. Pojedyncza konfrontacja zabiera ok. 10-20 minut, zanim jednak przystąpimy do gry, musimy dokładnie przejrzeć dostępne nam karty (pogrupowane i zebrane w specjalnym, wirtualnym klaserze) i wybrać te, na których będziemy opierać nasz deck. Podstawowa wersja Legends of Norrath: Oathbound zawiera w sumie około 375 różnych kart, jednak, tak jak w każdej dobrej karciance, nie ma uniwersalnego przepisu na niezwyciężoną talię, nigdy nie można być pewnym zwycięstwa i zawsze może nas ktoś zaskoczyć czymś nietypowym i niekonwencjonalnym.

Legends of Norrath: Oathbound oferuje kilka podstawowych trybów rozgrywki, podzielonych w grze na lobby tematyczne. Możemy więc rozgrywać potyczki typowo towarzyskie (casual games), wziąć udział w regularnej, turniejowej rywalizacji (tournament lobby) lub podyskutować i pohandlować z innymi maniakami karcianki (trading lobby). Jeśli nie dajemy sobie rady w starciach z żywymi graczami, możemy poświęcić trochę czasu na trening i zmierzyć się z przeciwnikami sterowanymi przez sztuczną inteligencję, korzystając m.in. z dostępnych w grze kampanii dla pojedynczego gracza.

Oprócz samej przyjemności czerpanej z rozgrywania kolejnych partii, Oathbound oferuje mnóstwo nagród i dodatków dla postaci z tradycyjnych Everquestow. Do najciekawszych atrakcji należy zaliczyć szereg specjalnych wierzchowców (np. wargi, latające dywany), zestawy wizualne (świecące rękawice, wyjątkowe peleryny itp.) oraz przedmioty pojedynczego użytku (napoje czasowo zwiększające przyrost punktów doświadczenia o 50%, akcesoria teleportujące do bezpiecznych miast macierzystych). Wszystko to ma zachęcić potencjalnych graczy do gry w karty, i to nie tylko w oczekiwaniu na rajdy czy wojny klanów, ale także jako sposób relaksu i zdystansowania się do everquestowej rzeczywistości.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 7,4 / 10 na podstawie 50 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Legends of Norrath: Oathbound

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Legends of Norrath: Oathbound Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium III 800 MHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 32 MB (GeForce 2 lub lepsza)
  • Windows XP